Předseda svj

Od: Datum: 02.01.15 18:21 odpovědí: 11 změna: 04.01.15 19:33

Dobrý den!prodávám byt SVJ,ke kupní smlouvě vyžaduje realitka,potvrzení o bezdlužnosti,žádala jsem předsedu o vystavění,jeliko jsme nikdy nemělii dobré vztahy tak výpis prostě nudělá,potřebovala bych vědět,jak mám pokračovt


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: depo
Datum: 02.01.15 18:27

RK má pravdu, neboť se chce jistit, že neprodává svým jménem zajíce v pytli. Ta povinnost prodávajícícho tam je. Povinností SVJ je vystavit takový dokument. Pokud to odmítá, vyzvěte ho. Pokud to neudělá, vyzběte ho podruhé s tím, že to je předžalobní výzva. Jinak, než se domáhat splnění povinnosti soudní cestou, není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 19:44
avatar

Potvrzení by měl vydat správce domu, ne předseda svj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 22:26

Bohužel!dům spravuje jenom pověřený vlastník

Od: depo
Datum: 02.01.15 22:41

"Pověřený vlastník" dům jistě nespravuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 02:18
avatar

Obraťte se na toho, kdo vám vystavuje předpis úhrad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 12:49

Ve Vašem případě platí povinnost SVJ vystavit potvrzení o bezdlužnosti, ať již ve smyslu, že dluhy jsou či dluhy nejsou:

§ 1186 odst. 2 z.č.89/2012 Sb.:

[Nabyvatel jednotky]

(2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

Osobou odpovědnou za správu domu je společenství vlastníků, správce ani nikdo jiný Vás nemusí zajímat, záleží na SVJ, jak si potvrzení opatří:

§ 1190 o.z.

[Společenství vlastníků]

Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je osobou odpovědnou za správu domu správce.

Jenže, co dělat, pokud je SVJ zcela posivní, což není žádný výjimečný případ. Nevydáním potvrzení ohledně bezdlužnosti skutečně může z prodeje bytu "sejít", a v případě, že by Vám tímto vznikla škoda, máte právo ji vymáhat po SVJ, přičemž členové výboru ručí za vzniklou škodu osobně, celým svým majetkem.

§ 159

[Výkon funkce člena voleného orgánu]

(1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.

(2) Člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.

(3) Nenahradil-li člen voleného orgánu právnické osobě škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli právnické osoby za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci

Co Vám můžu doporučit? Nechcete-li se soudit, musíte vyvinout tlak na předsedu výboru: musíte toto vše naformulovat v dopise předsedovi výboru, tedy požádat ho o neprodlené vystavení potvrzení ve smyslu ust. § 1186 odst.2 NOZ s tím, že se jedná o zákonnou povinnosti SVJ, které se nemůže vzdát a je povinno ji splnit. Současně předsedu výboru upozorněte na fakt, že v případě nečinnosti SVJ, dojde-li ke zmaření účelu prodeje konkrétní bytové jednotky, budete vzniklou škodu vymáhat po společenství vlastníků jednotek přičemž, nedomůžete-li se náhrady škody po společenství, budete tuto škodu uplatňovat po jednotlivých členech výboru SVJ z titulu jejich zákonného ručení ve smyslu ust. § 159 z.č.89/2012 Sb.. Ideálně, "proženete-li" tento dopis přes advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 17:36

děkuji za odpovědi,u nás je takový problém,že v domě nás bydlí šest partají a z toho jsou tři bytovky pana předsedy,panu předsedovi skončilo před měsícem funkční odobí,a po dvou letech shůzi nesvolal,prostě si děla co chce .nemá někdi zkušenosti ,že bych zažádala Rejstíkový soud o opatrovníka,nikde jsem nezjistila,jestli i po ukončení funkčního období může nadále vykonávat funkci předsedy.nejvíc mám radost,že příští týden by se měla podepsat kupní smlouva,soudy jsou prima,ale na pětiletky v tom je ten problém. Děkuji OLII

Datum: 03.01.15 17:57
avatar
No tak co po něm chcete, když není předseda? Schůzi a zvolení předsedy za přítomnosti notáře si můžete svolat sami vlastníci bytových jednotek, kde si nového předsedu zvolíte. Stále jste nenapsala, kdo vám dělá účto, vyúčtování, kdo má na starosti revize el, plynu, hasicaku, hromosvodu atd atd.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 20:26
avatar

No upřímně řečeno, je to sice trochu nepříjemnost, ale... co je smyslem toho potvrzení o bezdlužnosti? Zjistit, zda na tom prodávaném bytě váznou nebo neváznou dluhy. Jelikož SVJ je nefunkční, jediné rozumné řešení je obrátit se na toho, kdo dům (jistě na základě smlouvy se SVJ, která stále platí, i když předseda není) spravuje, to je ten, od koho máte předpis úhrad. Není nic jednoduššího, než se na ten papír podívat, přečíst jméno pracovníka, bude tam i jeho telefon a obrátit se na něj. Pochybuji, že by Vám nevyhověl, není to pro něj nic nemožného, prostě se podívá do účetnictví a uvidí. Určitě takové potvrzení nevydává poprvé. Co si myslíte, že by udělal předseda, kdyby fungoval? Musel by se rovněž obrátit na stejnou účtárnu, protože ve skutečnosti neví, zda máte máte dluhy nebo ne. Potvrzení od toho spravujícího subjektu má podle mně dokonce větší váhu, než od SVJ. Soudy bych zatím opravdu nechala stranou, přece Vám jde o prodej bytu a ne o trávení času po soudech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 17:39

děkuji za odověd,bohužel účetnictví dělá také předseda

Datum: 04.01.15 19:33
avatar

Takže nezbývá, než se obrátit na něj, kdyby odmítal, tak ho upozorněte, že jde o novou povinnost podle nového občanského zákoníku (teprve od 1. 1. 2014), nic, co byste si vymýšlela, protože podle tohoto zákoníku nabyvatel bytu nabývá i případné dluhy na bytě. Potvrzení je třeba, i když dluhy nejsou. Není třeba žádný formulář, jde o jednoduché potvrzení. Možná by nebylo marné spojit se zítra s realitkou, zda nemá vzor takového prohlášení, což by Vám ulehčilo situaci, předseda by měl ulehčenou práci a bylo by po problému, jen byste doplnila Vaše nacionále a on potvrdil (doufám, že fakt nedlužíte, jinak by to musel nejdřív spočítat). V případě, že s ním nehnete, tak opravdu nezbyde, než postup, jak píše aella shora... doufám, že k tomu nedojde, přeji dobré nervy.

doplněno 04.01.15 19:35:

Omluva - aaella .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.