Jak chemicky upevnit šroub ve zdi?

Od: Datum: 04.01.15 11:44 odpovědí: 9 změna: 04.01.15 14:08

Dobrý den. Potřeboval bych upevnit 8 šroubů - tyč - M8 ( délka 10cm ve zdi ) ve staré zdi, tak aby šrouby-tyče - byly v konečné fázi 1,5cm nad zdí. Zeď není určitě plná, protože asi metr od plánovaných šroubů se kdysi upevňovaly dva šrouby ( drží objímku pro šňůry na prádlo nad vanou ) a byl problém s upevněním šroubů do zdi. Tenkrát se to nějak vyplňovalo ve zdi - duté - kolem šroubů složitě betonem + hmoždinka se pak vsunula do měkkého betonu. Šrouby + objímka v podstatě nic nedrží, pouze šňůru na prádlo.

Nyní ale potřebuji na těch 8 šroubů přidělat madlo u vany, tak potřebuji, aby ty šrouby snesly dost velkou zátěž ( kolem 150 kg ) na madlo. Na ty šrouby příjde nasunout +přidělat matkama madlo - dlouhé 52 cm.

Vím, že existuje něco jako chemické kotvení do dutých cihel. Jenomže jsem na to koukal a jsou v balení k tomu dvě sítka, ale já mám šroubů 8. Jedno sítko je na jeden šroub. Jenomže předpokládám, že já budu mít ve zdi větší otvor - než velikost síťky , až budu vrtat díru. Potřeboval bych něco, co bych nastříkal do většího otvoru ve zdi , nějak by to nabylo a vyplnilo ten prostor ( tlaky by nevadily ), vložil bych do té hmoty tyče bez hmoždinek a po vytvrdnutí bych na ty šrouby přidělal madlo.

Existuje něco takového? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.15 11:56
Proč vymýšlíte něco, co už vymyšleno je a funguje to? Chemická kotva, a sítka si dokoupíte podle potřeby.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.01.15 12:07

Děkuji za pěkné video. Ta sítka se prodávají o různých délkách? Koukal jsem, že na videu bylo sítko uříznuto z delšího sítka. Takže bych si mohl koupit sítko třeba dlouhé 1m?

Datum: 04.01.15 11:59

Datum: 04.01.15 12:00
Chemickou kotvu koupis vetsi baleni v tube a sitek si koupis kolik chces.
Ohodnoceno: 0x

Od: trtr
Datum: 04.01.15 12:18

Zdravím, u chemické kotvy, většinou sítka nejsou, ale jsou tam dva statické mixéry na směs. Prvních 10 cm směsi je nedá použít (není dobře promíchaná) a pak už lze aplikovat. Sítka jsou různá, plastová (levná) i kovová (cena za kus 1m nerezového sítka i 300,-Kč, dá se stříhat). Sítka jsou různých průměrů a délek, tak je to pěkně změřte.

Další věc, pokud se při aplikaci chemické kotvy zmílíte, nelze provést nápravu (nelze vrtat-vlastnosti železobetonu). Opravdu nelze použít kvalitní sukovací hmoždinku-např. Fischer či Mungo?, viz:

http://storage.nako.cz/images…4011dc00b2046b2415cba61e4.jpg

http://www.kutil.eu/upload/images-cache/4236/801.jpg Mám s nimi velice dobré zkušenosti.

Takto funguje Fischerka, ale Mungo to má podobné:

P.S.: Velké balení chemie nepasuje do standardní pistole na tmely, tak pozor. Levná pistole na tmely a silikony kotvu ani nevytlačí, takže je třeba dražší model, ne ta plechová z jedničky plechu!

Datum: 04.01.15 14:00

Děkuji za postup a rady. Nejprve vyvrtám, pak budu vidět co se objeví ve zdi.

Datum: 04.01.15 13:00

Záleží na tom, jak dlouho máš času na instalaci madla.

Já bych si naznačil otvory a zkusil si tam vyvrtat díry pro závitové tyče. Vrtat otvor průměr 8mm nebo 10mm. Podle toho, jak půjde vrták do zdi a kolik tam bude mezer, se potom můžeš rozhodovat, jestli potřebuješ použít síťku a nebo jestli bude stačit chemie a závitová tyč.

Ta síťka se tam dává jenom proto, abys neplnil celou dutinu v cihle chemickou kotvou. Takže pokud tam na dutiny nenarazíš, tak nepotřebuješ ani síťku.

Do koupelny určitě kup závitovou tyč z nerez oceli. Při instalaci můžeš klidně vrtat i hlouběji, než plánovaných 10cm. Prostě bych vrtal tak hluboko, až budu mít pevnou a stabilní zeď pro ukotvení.

A závitovou tyč nech raději delší a po zatuhnutí chemické kotvy ji můžeš flexkou odřezat.

Pokud máš ve zdi větší volný prostor, tak s tím si nevím rady. Já bych prostor vyplnil montážní pěnou, a teprve potom vrtal otvory pro závitové tyče. Ale ty závitovky a chemická kotva musí držet v pevné zdi (ta montážní pěna pouze omezí spotřebu chemické malty, ale nevytvoří nosný prvek!).

Od: trtr
Datum: 04.01.15 13:37

Zdravím, duťáky vrtat kvalitním vrtákem a bez příklepu! Příklep je dobrý, ale ne na duté cihly. Všechny spojovací prvky v koupleně by měli být z nerezové oceli-závitové tyče, matky a podložky. Matky bych dal takové ty kloboukové (vypadá do jako náboj), aby nedošlo ke zranění o vylézající závit.

Osobně bych ale sukovací hmoždinky nezatracoval a zkusil to nejdříve s nimi, pokud zklamou, tak koupíte chemii v ceně minimálně 3 x vyšší pořizovací ceně. Nemáte foto zdi, či alespoň změřené, jak tlusté jsou omítky a kdy už jsou dutiny. Přece jenom cpát chemii, která je téměř na tuny na madlo je celkem moc, ale pokud je to opravdu špatné, tak se tomu nevyhnete, ale mít něco na závitových tyčích je celkem neestetické (záleží ovšem na provedení). Foto madla by nebylo? Ona každá hmoždinka má minimální vzdálenost od druhé, takže foto by napovědělo.

Datum: 04.01.15 14:08

Já myslel, že síťka se dává vždy, ale je to vlastně nyní jasné co čtu zde. Tyče budou z nerezu a zakryté hlavy na tyče také. Madlo také z nerezu - teprve se bude od zítřka vyrábět.

Bude-li ve zdi velký otvor, tak tyče zabetonuji s prostorem kolem tyčí, dám tedy tyče raději 15-20cm do zdi. Materiálu na beton mám v domě dost.

Pak by nemusela být žádná chamická kotva. A ušetřilo by se - Kč.

Nechám tyče ze zdi 4cm, uříznout je můžu vždy, že?

doplněno 04.01.15 14:10:

Závitovou tyč - navařím něco, aby se nemohla ve zdi protáčet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.