Odvod teplého vzduchu z přízemí do patra

Od: Datum: 02.01.15 22:50 odpovědí: 11 změna: 03.01.15 18:52

Zdravím, budu zateplovat ve starším rodinném domě strop v přízemí, mám zde i krbová kamna. Chtěl bych do stropu nad kamna umístit odtah teplého vzduchu do horního pokoje, napadlo mě našroubit do stropu nad kamna nějakou mřížku, do stropu dát plechové potrubí ať už kulaté či ploché a do podlahy v horním pokoji dát regulovatelnou mřížku. Díval jsem se však na různé eshopy se vzduchotechnikou, ale bohužel jsem nenašel kompletní komponenty. Chci vás tedy oslovit, zda si to někdo už montoval, hlavně bych potřeboval doporučit nějaký eshop. Někde mají mřížky a k nim nemají potrubí, nebou nejsou uvedené rozměry, nebo mají v nabídce potrubí a zase nemají mřížky. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.15 22:58

Problém je v tom, že pokud chceš, aby Ti proudil teplý vzduch do patra, tak musíš zajistit, aby Ti současně také proudil studenější vzduch z patra dolů do přízemí :o)) Jinak Ti to fungovat nebude!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 22:58
avatar

Kup mžížku a vedení ti udělá každá klempíř

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 02.01.15 23:10

Teplý vzduch půjde nahoru bez problémů a bez ventilátoru, průduch dokonce nemusí být ani přímo nad kamny, stačí v místnosti kde kamna budou, to umožňuje aby byl průduch tam, kde se nám hodí v horní místnosti, při topení v kamnech, ať sálavých nebo konvekčích se pod stropem vytvoří vždy "vak" horkého vzduchu, teplý vzduch se nahoru přímo "tlačí". Mřížky lze zhotovit i dřevěné z latěk, rovněž tak průduch nemusí být kovový ale třeba z desek nebo osb, rovněž může být i hranatý obdélníkový, průduchy možno udělat i dva pro stejnoměrnější cirkulaci, možností je víc...

doplněno 02.01.15 23:26:

Mně se "při zkoušce" "při opravě" dobře osvědčil "úzký obdélník" v podstatě cca 10 cm na šířku a cca nad 50 cm na délku, u kraje (nezabírá místo) když byla kamna v provozu, krásně foukal horký vzduch, intenzita byla jakoby to hnal ventilátor a to ještě nebylo zdaleka přímo nad kamny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 02:34
avatar
Je třeba počítat i s tím, že zároveň s teplým vzduchem bude do patra proudit i prach a také všechny pachy, případně i kouř, který při přikládání z kamen unikne.
A opravdu nezapomeňte na zpětné vedení vzduchu z patra do přízemí, aby mělo co cirkulovat... Včetně prachu a pachů zvrchu dolů...
Už jsem se setkal s "meluzínou" vyhrávající ve škvírách dveří, když se snažil vzduch cirkulovat. Domácí tvrdil, že to před tím nedělalo. Potom přišel na to, že před tím vyměnil okna a dveře za plastové, dobře těsnící. A kamna po výměně špatně hořela a ne a ne vytopit nahoře. Takže musel dělat otvory na vzduch.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 03.01.15 07:55

Pokud chcete v podkroví teplo, tak zateplením stropu to zhoršíte. Mám nezateplený strop a od krbu stačí 4 otvory 8cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 03.01.15 09:44

Pokud chcete teplo z krbovek dostat i do patra, pak nechápu účel zateplení stropu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.01.15 10:51

Zateplení stropu má význam v tom případě, že větší část topné sezony je obyvatelné pouze přízemí a tazatel nechce vytápět patro. Proto asi chce tazatel regulovatelnou mřížku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.01.15 14:15

Přesně tak, navíc budu patro taky rekonstruovat a to až za nějakou dobu, takže to obyvatelné hned tak nebude.

Od: rv
Datum: 03.01.15 18:52

Tak v tom případě nezapomeňte ve stropě na parozábranu, aby v tom studeném patře nerašila plíseň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 03.01.15 10:45

průchody prodávají všude, kde se zabývají kominy, nebo krby, My máme dřevostavbu, průduchy přivezli originál flexi hadici z hliníku, opatřenou obalem ze skelné vaty - možná stačí i obyčejná hliníková flexi hadice, ale my máme ve stropě dřevo ne beton. Výhodou bylo, že jsme nebyly omezováni koleny a něčím podobných a bylo to vemi rychlá montáž, jen pozor na zmačkání. Hadice je o něco silnější než alobal, je je jako harmonika a vytahuje se přímo při montáži dle potřeby. OSB desky bych nedávala, ale záleží jak teplý vzduch tam půjde, my to máme přímo u teplovzdušného krbu, takže stoupá velmi horký vzduch a to bych se bála, aby se časem OSB nevznítily. Ukončení máme na jedné straně mřížkou a na druhé kulatým vývodem, oba vývody jsou s možností úpravy proudění vzduchu - můžeme volit jaké množství vzduchu tam půjde. Pokud bude vedení dlouhé - třeba stropem do vzdálenější místnosti bude nutný ventilátor. My máme délku vedení cca 5m a vzduch stoupá bez nutnosti ventilátoru - další 2 místnosti.

Důležité je ovšem nasávání studeného vzduchu - nejlépe někde za kamny - nebo průduch podlahou. Bez přisávaného vzduchu to nebude ono. Důležitý je tah kamen, aby při přikládání nečoudily, to by jste pak měl kouř a prach všude. Ale teplíčko, je teplíčko. Pokud budete zateplovat strop, příjdete o přirozené vyhřátí ze spodních místností nahoru. To je na zvážení, jestli je vhodnější zateplit a pak dělat více průduchů, nebo nezateplovat a mít nahoře podlahu ohřátou ze spodních místností, pokud se všude dole topí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 03.01.15 11:24

Ano, průduchy dřevěné či osb jsem měl na mysli jen v případě kde průduch bude jen přirozeným "otvorem" ve stropě bez toho, že by tam byl "hadicový trubkový rozvod" tedy přívod velmi horkého vzduchu hadicí přímo od kamen nebo krbu,v tomto případě samozřejmě kov. flex hadice.

doplněno 03.01.15 11:40:

A jak již psali ostatní, strop je myslím zbytečné zateplovat, když místnost nad ním má být vytápěná ze spodu , i kdyby průduchy byly uzavřené bude nahoře alespoň "udržovací teplota" (záleží pochopitelně ale co je to za strop) což je výhoda. A s tou prašností která se uvádí u teplovzd. vytápění bych se nebál, vytápí-li se totiž z místnosti obytné tak ta má již určitou "hygienickou úroveň" tzn. není tam nadměrně více prachu než u jakéhokoliv běžného domácího provozu, prakticky je jedno jestli vytápím teplovzdušně jednu místnost o velikosti 100 kubíků nebo dvě týmž způsobem 50 kubíkových. Jiná situace by byla vytápět horní místnost z kotelny kde je špína a prach nebo truhlářské dílny, jinak prach víří jakýkoliv tepelný zdroj i radiátor teplovodní ( u rádiátorů bývají někdy také zčernalé záclony či zdi, ačkoliv se v místnosti žádným přímotopem na TP netopí) K tomu že se nahoru dostane kouř při přikládání, vůbec nemusí, zvláště u kamen která mají malá nebo vedle velkých ještě jedna malá přikládací dvířka, tam je pak zakouření neznámým jevem prakticky po celý rok, ale i u klas. krbovek jen s velkými dvířky lze mnoho podchytit obsluhou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.