Teplá voda

Od: Datum: 02.01.15 17:49 odpovědí: 21 změna: 03.01.15 10:23

Doma máme el. bojler, když však pustím teplou vodu, jinde už teplá neteče, dokud jí já zas nevypnu. Když pustí vodu nejbližší u bojleru, tak sebere teplou vodu mě (o patro výš). Přítelkyně má plynový kotel, tam můžete pouštět teplou kde chcete a poteče všude. Čím je to způsobené? Jak to udělat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 02.01.15 17:56

typnu si, že tam máte redukční ventil...za ním zpětnej ventil...

opotřebovaná pružina, a voda nemá tlak..

doplněno 02.01.15 18:30:

http://www.esinop.cz/redukcni-ventil-na-vodu

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.01.15 18:09
Staré rozvody, zanesené potrubí vodním kamenem..Pokud je to starší dům a původní rozvody vody, běžný jev..

Datum: 02.01.15 18:53

bojler má cca 10-15 let, je to Tatramat, rozvody jsou v plastu

Datum: 02.01.15 18:56

máš tam ten redukční ventil nebo ne...jsi se na moji první odpověď vybodnul..

Datum: 02.01.15 19:22

TATRAMAT EV150 (takže 150l)

nevybodl, máme tam tohle (byl jsem to vyfotit)

doplněno 02.01.15 19:36:

takhle to máme

doplněno 02.01.15 19:40:

samozřejmě jsem opoměl ten ventil a kohout u bojleru dokreslit :)

jak je vidět, trošku nám protéká, tak ho asi přetěsníme, nebo koupíme rovnou nový

Datum: 02.01.15 19:58

Tak z Vašeho nákresu je jasně vidět, že voda to má "blíž" k Vašim rodičům, proto tedy "zůstane" u nich, a k Vám nic už nedoteče.

K tomu bojleru, byste asi měl skoro lepší, koupit tedy rovnou nový, když už protéká a má už trochu taky svůj věk a pak byste měl pokoj zase na dlouhou dobu. Je totiž pravděpodobné, že se tam časem nějaká závada stejně objeví - např. bojler nebude hřát. Asi už je tam něco zrezlého. Možná byste koupí nového i vyřešil trošku svůj problém, novější bojlery jistě mají něco "navíc", než ty starší a jak jsem už psal, nemusí fungovat úplně stoprocentně.

Datum: 02.01.15 19:59

no já bych to jednak přetěsnil a zkusil bych na zkoušku vynecat ten zoětný ventil...jen an zkoužku, bych pak bez ohřevu zkusil jak poteče "teplá" = i když studená.. on může být seklý i ten zpětný ventil...=zanešený..

Datum: 02.01.15 18:23

Přiznám se, že jsem Váš dotaz tak úplně nepochopil. Nicméně pokud trubky od bojleru vedou i o patro dolů a jiný zdroj není, tak je logické, že se odevírá voda z Vašeho bojleru. Příčina tedy může být již zde zmiňovaný ventil, nebo však špatné nastavení Vašeho bojleru (nahřívá málo vody, na malou teplotu atd.), pokud je to starší bojler, tak třeba už nefunguje stoprocentně a tudíž se voda snadno vybere.

Přítelkyně má třeba bojler zase jinak nastavený, může tam být jiná "technologie", zapojení, rozvod trubek, větší kapacita nahřívané vody.

Pokud tedy o problému víte, tak ať přítelkyně - pokud bydlí s Vámi v jednom domě a má ten svůj plynový bojler - odebírá vodu z něj a vy odebírejte vodu ze svého.

Datum: 02.01.15 19:01

To nejde, špatně jsem to popsal. U přítelkyně je to v jejich domě. V našem domě je to tak jak jsem popsal, Jsou tu tři byty, sklep + přízemní byt je jen studená voda, v prvním patře je bojler s teplou a ta jde v prvním patře hned u bojleru ze sprchy a o metr vedle do kuch. dřezu a potom ke mě nahoru kde mám umyvadlo, spchru a vanu.

Jakmile se sprchuju, naši pustěj teplou vodu, tak mě teče jenom studená. Pokud pouštím vodu do vany (nejdál od bojleru) a zapnu např. sprchu nebo umyvadlo (o kousek blíž k bojleru), tak ta teplá teče tam, ale do vany už ne, tam jde jen studená. Bojler jinak má samozřejmě teplé vody dost, ale jediné, co mi napadá je ten malý tlak. Bojler se však tlakuje pouze kulovým ventilem na studené vodě, který se nachází u vodoměru ve sklepě.

Snad je to pochopitelný.

doplněno 02.01.15 19:23:

Je to voda z řádu, studnu ani vodárnu doma nemáme.

Datum: 02.01.15 19:06

to chceš tvrdit, že tam před bojlerem není ani uzávěr? ani zpětný ventil, natož redukční? Jasně že je to tlakem, ale když je vedení plast, nebude zarostlé. Redukční ventil by tam asi nebyl, kdyby to byla voda ze studny, ale pak zase přichází v úvahu natlakování expanzky u vodárny...

Od: kolemjdouci
Datum: 02.01.15 19:09

Tak tohle je ale asi běžné, je to i u nás - jakmile se někde pustí dvě teplé vody, z té vzdálenější teplá zmizí. A znám takové, co si z toho udělají i nástroj pomsty - sprchuješ se? tak ti pustím u sebe teplou a pak se jen bavím, jak pod tou najednou studenou řveš !

což není tedy náš případ, ale je to tak, musíme dávat pozor, protože když je to naopak - sprchující si teplou přidá, vedle někdo teplou zastaví - v tu chvíli se sprchující může opařit ! Asi tam chybí nějaký regulátor, ale mají to tak všichni známí kolem.

Datum: 03.01.15 00:37

Ahoj. Tuhle lumpárnu dokáže spáchat i automatické splachování WC. Dokonce i na dost velkou vzdálenost. Až jsem si taky musel udělat vlastní přívod studené vody do koupelny. To to vyřešilo. Ahoj.

Datum: 02.01.15 19:15

Dobře, teď Vám už rozumím. Shodou náhod to máme podobně jako vy, taky Tatramat. Buď jak píšete, je nějaká chyba v tom tlaku, nebo to má ten prostý důvod, jak píše kolemjdoucí, že když pustíte vodu na jednom místě, tak poteče tam a na druhém místě jí "ubude", když pustíte současně. S tím asi nic moc nenaděláte. Pak se to zase urovná, samozřejmě. Takže proto bych se asi domluvil s ostatními v domě, kdo jak bude tu vodu pouštět a máte po starostech. To je asi nejjednodušší, co Vám poradit. Dále je asi logické, že teplá voda přiteče nejdříve tam, kde to má "nejblíže" a pak až na vzdálenější místa.

Nicméně nějaký uzávěr na bojleru určitě máte (byl jsem se podívat, je i u nás), s těmi ventily vám neporadím, těm bohužel moc nerozumím.

Datum: 02.01.15 19:25
...ještě jednou. No napadá mně, že to je přece logické - trubka má určitý průměr a dvojí odběr tedy nemůže zvládnout, ne? čili pokud by byl ke každému spotřebiči zvláštní přívod, tak by toto nebylo - nebo zkraje trubka silná a po rozdvojení slabší, jako to je u ústředního topení. Názor laika po mohutném zamyšlení

Datum: 02.01.15 19:39

Podívám se tedy, jak je to u přítelkyně, protože jak říkám, tam tenhle problém nemají. Samozřejmě mi to docvaklo, že když teče tam, nemůže jinam, jen mi nejde dohlavy, proč se to třeba nepůlí ten průtok, ale teče prostě nejblíž a nejdíl nic, když jinde to jde. Možná je to skutečně tím průměrem, silnější průměr až k rozdvojení a odtud menší ... podívám se v dubnu až pojedem k nim a pak dám vědět.

Datum: 03.01.15 00:29

Ahoj. A co si tak, tam nahoru do bytečku, pověsit další svůj menší bojlírek? Jen neznám konkrétní dispozici bytu. Ale, je to jen nápad. Ahoj.

Datum: 03.01.15 00:42

Zdravím,
nehledejte zbytečně příčinu problému tam, kde není - příčinou vašeho problému je chybně udělaný rozvod vody - ve vašem případě vody teplé.
K vámi popsanému chování výtoků vody dochází proto, že hlavní potrubí (páteř) musí být vždycky minimálně o řád větší, než odbočky, tj. pokud máte přívod (páteřní rozvod) udělaný z trubek 3/4", pak musí být odbočky z trubek 1/2". Páteřní rozvod může být třeba i z 1" trubek, ale vývody do jednotlivých odběrných míst musí být vždycky menší (tj. 3/4" nebo 1/2"). Dovolím si tipnout, že vy máte celý rozvod udělaný z trubek buď 1/2" nebo 3/4" a proto dochází k vámi popisovanému chování vody, tj. že když si někde na nějakém odběrném místě blíže zdroji pustíte teplou vodu, tak na další odběrná místa v rozvodu už teplá vody nezbude.
Celý problém mohl vzniknout v podstatě 2 způsoby:
- přistavělo se na dům patro - spodní rozvod problémy do té doby nedělal, protože to stačilo
- někdo ten rozvod už od základu udělal špatně - bud nevědomky (stavba svépomocí) nebo nedodržel projekt
Řešení váš problém má pouze jediné - předělat celý rozvod, ve vašem případě teplé vody. Ale doporučil bych vám, pokud budete rozvody předělávat, zkontrolovat si i průměry rozvodu i u studené vody, protože tam by to mohlo být to samé a jen se to zatím neprojevilo.
Pro trochu útěchy - buďte rád, že když vám někdo jinde pustí teplou vodu, teče na vás jen studená. Kdyby to byla horká, je to o zdraví. Zažil jsem takový dům - stačilo když v patře někdo spláchnul záchod a dole ve sprše jste rázem místo vlažné vody dostal sprchu vodou horkou - to bylo teprve pošušňání! Ještě dnes se mi dělá husí kůže když si na to vzpomenu...

Ohodnoceno: 4x

Datum: 03.01.15 08:16

No to je ono, co bylo míněno viz můj příspěvek předtím. A je pravda, že náš rozvod vody je udělaný jednou trubkou, prostě od přívodu vody až po spotřebiče jeden rozměr, prostě se to tak dělalo - nebylo nad melouchy. Až u ústř. topení je vidět ten průměr upravený. Rovněž studená voda při puštění dalšího spotřebiče se stáhne, ronyx je určitě odborník a ví, o čem mluví.

Datum: 03.01.15 09:19

Voda vždy poteče cestou nejmenšího odporu. To znamená, že ji musíte v té spodní větvi mějakž odpor vřadit. Pokud máte kus toho plastu k rodičům nezazděný, je třeba tam zařadit škrtící ventil a vyladit jej tak, aby odpor v obou větvích byl stejný. Pak poteče z obou teplá voda rovnoměrně. Pokud je spodní větev celá zazděná, je třeba sekat nebo se smířit se současným stavem.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.01.15 09:37

Nechci tady házet technickými termíny, ale asi jste narazili na problém, kterému se říká vřazené odpory. Každé koleno, každé téčko, každý ventil, každá přechodka a každý kus trubky způsobuje ztrátu tlaku na proudu vody. No a voda vždycky teče cestou nejmenšího odporu. Pak se může stát, že při rozvětvení trubek teče do jedné větve snadněji, než do druhé.

Si myslím, že přesně toto se děje u vás.

Co s tím?

1/ Pomohlo by předělat trubky na větší dimenzi, aby voda proudila pomaleji a tím byla i menší tlaková ztráta. To ale asi nepůjde, že ne?

2/ Druhá možnost není pro kutily, spíš pro instalatéry profesionály. Tam kde máte těsnění pod bateriemi, přidejte clonu. Clona není nic jiného, než podložka s malou dírkou. Omezí průtok přes baterii a pro ty ostatní zbude víc.

Datum: 03.01.15 10:23

Chlapi díky všem. Máte pravdu, trubky jsou myslím 3/4" moc se v tom nevyznám, předělávat se to už asi nebude, udělali to tak asi před 15ti lety a já to teď jen doladil. Studená voda je taky všude stejná ale kupodivu teče dobře. Měl jsem to udělat, když jsem předělával odpad. Teď už to nechám být. Ale díky za vyřešení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.