Zakouření místnosti při přikládání do kamen

Od: Datum: 01.01.15 02:18 odpovědí: 16 změna: 29.09.15 10:45

Dobrý den, při přikládání dřeva do krbových kamen se často nevyhneme zakouření místnosti, i když se snažíme přikládat po dohoření předchozího kusu dřeva.

Máte na to nějaký trik, není možnost instalace ventilátoru, který by v tu chvíli zvýšil tah komínu? Tah komínu máme jinak dostatečný, občas se však nepodaří přiložit na žhavé uhlíky a tak se přikládá na skomírající (doutnající) kus dřeva.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 01.01.15 05:08

Zdravím, mně se osvědčilo pootevřít vždy dvířka krbových kamen nejprve na minimum, jen škvírečka, což nabralo tah do komína a pak teprve (po pár vteřinách) jsem otevřela a rychle tam šupla nové polínko

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.01.15 08:59
avatar
Tohle je těžká disciplina, podle návodu to má být snadné. Otevřít přívod vzduchu do kamen na max, priotevrit dvířka na pár sec, pomalu otevřít, přiložit a rychle zavřít.
V praxi to vždycky nevyjde. Zaručený způsob existuje. Při zatapeni tam naložit tolik, aby se kamna správně prohrala. Přikládat v okamžiku, kdy oheň nehoří a je tam hodně žhavých uhlíků. Ty už nekouří. To jedině funguje vždy.
První rok dva jsme víc větrali než topili. Časem na to přijdete :-D
doplněno 02.01.15 18:57:

doplňuji video jak asi pomalu otevírat krbová kamna. Dovnitř nezakouřila. Funguje dobře u rozpálených kamen, čím jsou studenější, tím je to horší.


Ohodnoceno: 3x
 
Od: jendad
Datum: 02.01.15 19:31

Pěkné Mě ani při studenějších kamnech nezakuřuje .Ale to mám podstatně menší dvířka.A vcelku tam máte nějak málo naloženo . Já nakládám kamna až nahoru po deflektor . Chcu mít s kamny co nejméně starostí .Čím méně častěji přikládám , tím méně si člověk nadělá bordylku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.01.15 09:00

Nejlepší je pořídit si taková kamna , která nezakuřují . Mají malé nároky na komín a malá dvířka. Ale takových moc v obchodech nenajdete . Lidi chcou velké sklo a vyrobci honí vysokou učinnost , takže tam nacpou deflektory , ruzné přepážky , aby zchladily kouř a pak komín netáhne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 01.01.15 11:34

Zdravím, jeden hodný starý pán mě naučil zatopit prakticky v čemkoliv a čímkoliv a to dokonce u kamen skoro bez tahu či v extrémním vedru (na vaření), kdy se tah úplně ztratil.

Princip přiložení je nechat skoro dohořet, stáhnout vzduch od spodu (zavřít popelník), ale klapka do komína musí být otevřená na max. Při otevření dvířek si plamen vezme vzduch přes otevřená dvířka a k zakouření nedojde. Rád bych Vám to ukázal, ale bohužel to nelze. Po přiložení vše vrátíte do původního stavu.

P.S.: Byla to pro mě opravdu škola topení. K dispozici jsem měl většinou jeden list papíru, jednu sirku a materiál do kamen. Po zaučení umím zatápět na jedno škrknutí, bez PEPA a dalších vylepšení. Důležitá je skladba vrstev při zátopu a spousta dalšího.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel41
Datum: 01.01.15 11:40

aha, to asi chápu. Já to právě dělám tak, že přívod vzduchu u popelníku před přiložením otevřu na max, takže vzduch nejde od dvířek do komínu.

Zkusím to, jak píšete vy, ale nám se právě stane, že ne vždy polínko skoro dohoří a bez přiložení by uhaslo, takže přikládáme na nedohořelé, to právě kouří.

Všem zatím děkuji za příspěvek

doplněno 01.01.15 12:25:

U nás jsou dvířka na přikládání dřeva společná s průduchy přívodu primárního vzduchu. Viz foto-ty kruhové dírky-jak je patrno

Datum: 01.01.15 11:49
avatar

ta teorie má podle mě jednu trhlinu u krbových kamen. Protože přívod vzduchu je přímo ve dvířkách, u klasických kamen je to oddělené a proto to může fungovat.

Říkáte že bez přiložení by se už oheň znovu nerozhořel z uhlíků.
- hoří vám v kamnech poleno dvě malým žárem a na konci je to dřevo černé a neochotně se rozpadá na uhlíky - víc topte
- po zhoření nezbyde skoro žádné žhavé - víc topte (přikládejte více polínek najednou) nebo topte tvrdším dřevem

Přešel jsem z borového a dubové a nevěřil bych, že se s ním topí jednodušeji. Po dubovém/bukovém zbydou krásné žhavé uhlíky a je jich vždy dost. Z borového/smrkového to bylo jak kdy a většinou bylo potřeba přiložit do ohně, který umíral a ten vždy kouří nejvíc. Pouvažujte a určitě na to časem přijdete sám. :)

Nejsnažší to je pokud se v kamnech udržuje dobrý žár, pak je uhlíků vždy dost, ale většina lidí potřebuje oheň tlumit.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: trtr
Datum: 01.01.15 13:26

Aha, tak to máte těžší. Musíte laborovat se dřevem, skladbou paliva, časem kdy přiložit a hlavně optimálním spalováním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.01.15 13:50

Jak píše trtr

jestliže tam máte nedohořelé palivo ,které kouří , tak je bud mokré dřevo , nebo chyba v konstrukci kamen . Já když tam dám jakékoliv palivo (tvrdé nebo měkké) , tak po pár hodinách je tam hromada žhavého . Stačí vyhrábnout dopředu a žhavé se rozpadne na mnoho drobných žhavých kusu - celá vrstva . Stačí jen naložit další dávku paliva a nechat cca 5 až 10 min rozhořet , a pak zase stáhnout ,aby to pomalu hořelo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel41
Datum: 01.01.15 18:35

"Zdravím, jeden hodný starý pán mě naučil zatopit prakticky v čemkoliv a čímkoliv a to dokonce u kamen skoro bez tahu či v extrémním vedru (na vaření), kdy se tah úplně ztratil."
Jak se tedy zatopí podle toho starého pána? S tím sice problém nemám, ale jsem zvědavý

Od: janm*
Datum: 01.01.15 12:39

Nevím jestli jste to již nezkoušel Pavle,ale doporučil bych a dnes se to začíná i celkem "propagovat" zatápět v kamnech od shora, tzn. napřed vyskládáte na "těsno" polínka nebo mohou být i dř. brikety, na ně další vrstvu slabších polínek a slabších až vznikne v kamnech jakási "hranička" a ta se zapálí shora, dvířka se uzavřou primár nastavíte hlavně ze začátku více než sekundár po dobrém rozhoření se může vzduchu na primáru ubrat tak, aby hranička dřeva nebo i vyskládaných briket (brikety hlavně válcové je lepší nařezat na kolečka a kamna jimi vyskládat tak aby se vrstvy vzájemně "překrývaly") nebo i kombinace postupně odhořívala shora, výhodou je minimum emisí a tím i zanášení kouřovodu a komína při roztápění a pak dlouhá fáze než budete muset zase klasicky přiložit, mezitím se Vám nahřejí kamna a hlavně komín na "provozní teplotu", čímž si "zlepšíte tah". Pravdou je, že kamna i krbová, která mají "dělená dvířka" (horní spodní) mají své výhody. Petr

doplněno 01.01.15 12:57:

P.S. dřevěné brikety jsou na to i lepší než dřevo, jednak je lze (nakrájená na kolečka) lépe vyskládat, lépe se využije "objem" spodní části ohniště, jsou "skladnější" v menším oběmu dáte do kamen větší "váhu" čímž se značně prodlouží a i zvýší výkon kamen, brikety snadněji "chytají"(lze nastavit méně vzduchu, lze úsporněji) takže krásně odhoří. Později na přikládání a používáte-li především dřevo pak na noc jsou ideální hněd. uhelné brikety, jsou-li u těchto kamen povoleny, přikládají se klasicky jako dřevo po odhoření na žhavé kdy již nebudete přikládat přivřete přívody vzduchu do kamen a hn. uh. brikety budou mnoho hodin žhnout sálat a udržovat nižší a příjemné teplo bez přikládání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.01.15 14:31

Vše spočívá v ovládání přívodu vzduchu do kamen. Při přkládání musíte uzavřít veškeré vstupy vzduchu do kamen a otevřít komínovou klapku naplno. Pak se dvířky valí do kamen čerstvý vzduch a kamna nemohou kouřit !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jendad
Datum: 01.01.15 16:26

Nemohou kouřit?

Na stejném komínu jsem měl kamna , která zakuřovala , že se valil čoud ze dvířek a pak jsem tam dal kamna a u těch to bylo bezproblému . Mohl jsem otevřít dvířka a koukat se na ohen jak praská , jak v otevřeném krbu .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 01.01.15 16:54

Kouřit nemohou, jen pokud je komín a konstrukce kamen ok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 00:57

Tak ta první kamna měla někde otvory, kterými se přisával falešný vzduch, který plně saturoval komínový tah. Spaliny pak šly z kamen dvířkami do místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroslavjerabe
Datum: 29.09.15 10:45

zdravím,topím v kamnech Bavaria už 13 let . a jestli můžu poradit , tak vždy přikládám do kamen až jsou jen žhavé uhlíky. dřevo při přikládání dávám co nejrychleji ,než vlastně začne hořet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.