Nosnost 8 cm betonového stropu

Od: Datum: 31.12.14 08:25 odpovědí: 7 změna: 01.01.15 16:42
avatar

Při rekonstrukci domu jsme se dostali k jednomu z mnoha problémů: odkryli jsme podlahu kychyně, kde byla dřevěná podlaha, pod ní zásyp a pod ní jsou 8 cm betonové jakoby panely dole vyztužené dráty (podobnými kari síti). Místnost je podsklepena. Tato místnost se bude předělávat na koupelnu s chodbou a wc, tudíž se zde budou stavět příčky z cihel. Otázku mám následující - unese 8 cm strop z těchto panelů takové zatížení? Příčky se budou asi stavět z cihel na štorc, ale stejně tam nějaká hmotnost bude. Navíc v koupelně bude menší vana.

Zatím máme v plánu raději v místě nejdelší příčky (cca 3 m) zaseknout kapsu do obvodové zdi a vybetonovat jakoby překlad z této kapsy až na konec, kde je pod tímto koncem příčka ve sklepě pod místností. Tudíž bychom z této sklepní příčky udělali částečně nosnou. Navíc by z tohoto "překladu" trčely do stran kari sítě.

V nově vzniklých místnostech se následně chystáme vylít cca 5 cm betonu s kari sítěmi napojenými na síť z "překladu", abychom plochu trošku propojili.

Jde však o to, že v koupelně, na wc atd. nám zbyde max 5 cm na polystyren. Navíc jsme zde plánovali podlahové vytápění. Říkal jsem si, že přinejhorším bychom poté nalepili nějaký polystyren na strop sklepa, ale už teď je tam průchozí výška cca 165 cm:(

Poradíte? Předem děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.14 08:36
avatar

Ještě poznámka: jde o dům ze třicátých let.

Od: milan23*
Datum: 31.12.14 08:42
8 cm na rozpětí kolik...?
Zhruba by to odpovídalo 2.5m za předpokladu, že jde o dostatečně vyztuženou monolitickou desku.
Pokud tam máte prefabrikované ,,jakoby panely" je potřeba změřit formát a pokusit se vyhledat, zda nejde o některý dříve vyráběný systém,pak by bylo možné posoudit zatížení od příček.Ale ať je to cokoli, neměli by z toho koukat dráty...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 08:55
avatar

Ty dráty z toho nekoukají, pouze vím, že jsou v těch "panelech" (nejde o monolitickou desku) obsaženy - bývalý majitel tuto podlahu vrtal, protože chtěl zapojit záchod a potřeboval díru na odpad. Formát se pokusím změřit a odpoledne sem tuto informaci dodám.

Jo a výška příček by byla 2,7 m.

doplněno 31.12.14 17:01:

Tak omlouvám se, nakonec jsem zjistil, že podlaha je tvořena 8 cm betonu, v němž jsou nejspíš kari sítě cca tloušťky drátu 6 mm. Nejedná se tedy o "panely", ale o jednolitou betonovou desku. K omylu došlo tím, že když tuto desku vylévali, tak pod ní měli desky, které se do betonu obtiskly a tím vytvářeli dojem, že se jedná o jednotlivé "panely".

Ale nosnost takovéto desky by mě opravdu zajímala. Přece jen - bude na ní zhruba 2 tuny hmotnosti (příčky, nábytek, wc, vana).

Datum: 31.12.14 21:38
avatar

Nevím,ale na 8cm tlusté desce a ještě příčky z pálených cihle mi přijde šíleně málo.Pkd vemu běžně dělané stropy (nebudu brát v potaz třeba spiroly-panely z předpjatého betonu) třeba filigrány-tl.betonové desky cca5cm z toho cca 80cm triangly na výšku cca dalších 8cm na které se váže kari min.8mm průřez drátů oka 10x10cm z čehož výplývá další vrstva betonu cca 10cm= celková je círka 15cm a poté ještě několik cm polyše či vaty a podkladní beton kolem 5cm.

Když se vezme keramický strop (hurdisky,miako ... tak na to přijde ještě cca 5-10cm betonu s karisítí pak ještě izolace -polyš či vata,a dalších cca4-10 podkladák!

osobně bych na to ještě dal cca10cm betonu se sítí a příčky z lehčího materiálu-ytong,hebel nebo levnější porfix ne-li SDK

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.15 06:34

Zamyslel bych se nad možností, postavit ve sklepě nějaku tu příčku, pochopitelně umístněnou s ohledem na budoucí dispozici přízemí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.15 13:11
avatar

nelze určit od stolu! beton může být a nemusí být degradovaný a totéž výztuž, stáří také ovlivňuje kvalitu a tím pádem nostnost. Obecně lze říci, že konstrukce je zralá na rekonstrukci a nikoli na nové přídatné zatížení. Dnešním normám to v žádném případě nevyhoví. Z textu není zřejmé jaké je statické uspořádání stropu (rozpětí), ale zřejmě jde o desku tvaru obdélníka s výztuží do dvou směrů. víte třeba je pevností výztuží bývalo pět kde první měla pevnost okolo 200MPa a poslední 500MPa? Asi je Vám zřejmé, že každá výztuž má tím pádem svoji jinou únosnost. Pozvěte si statika ev. projektanta, co to umí posoudit. To je nejideálnější postup.

doplněno 02.01.15 12:35:

možná by šlo vámi poždované příčky prostě udělat tak, že nejdříve do bočních zdí na úrovni podlahy zadlabete traverzu (samonosná) min 160tku, a na ní už si stavte co je libo. Původní strop tak zatížíte jen minimálně resp. to udělejte tak, aby ste jej nepřitěžovali.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.01.15 16:42
avatar

Ano, jde o desku tvaru obdélníku, která je pod příčkou vyztužena litým překladem o rozměrech cca 25x25 cm. V desce jsou využity kari sítě tloušťky cca 6 mm. Uvažujeme nad tím, že bychom pod příčku ve sklepě zazdili betonový překlad vedoucí od obvodové zdi na 15 cm zeď "malého" sklepa.

Na povrch stávající betonové konstrukce bychom vylili pořádný beton o tloušťce 5-6 cm vyztužený kari sítěmi. A příčku bychom nakonec asi postavili s porfixu, aby byla co nejlehčí.

Přikládám foto stropu sklepa (podlahy kuchyně) a foto toho vylitého překladu pod příčkou. Omlouvám se za horší kvalitu fotek.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.