Nejde sehnat řemeslníka

Od: Datum: 30.12.14 18:11 odpovědí: 17 změna: 07.01.15 21:43

Stavím domeček, než jsem začal stavět plno lidí říkalo že s řemeslníkama je to hrozné pár špatných a na těch ještě méně dobrých se čeká většinou v řádech měsíců. No řikal jsem si že zas tak horké to být nemůže, narazil jsem na krutou realitu a to totiž že je to ještě horší.

Zavolal jsem okenáře ten měl na internetu spoustu pozitivních recenzí a ten mi řekl "mám plno ale za 3 týdny tam mám tak 2hodinky volný" řekl jsem si okna nepotřebuju za 3 týdny ale teď než bude sněžit, zavolal jsem tedy jiného okenáře kterého jsem nenašel ani na internetu no ten sice přijel ale okno přidělal z poloviny potom (vůbec netuším jak) se vytratil pryč a od té doby jsem ho neviděl a tel. má nedostupný (asi nevěděl jak to udělat tak vypadl). Takže tady ty řemeslníky vůbec nemá cenu volat ... takže jsem se obrátil na kvalitní buď podle recenzí na internetu nebo podle zkušeností rodiny a přátel. ve finále čekám

Topenář - 3 týdny

instalatér - 14 dní

Elektrikář - 5 týdnů

obkladač - 3 týdny

malíř - 3 týdny ... a tak by se dalo pokračovat

A já opravdu nechápu jak je to možné, z čeho plyne takový nedostatek řemeslníku? .. (zejména těch lepších)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 18:16

Asi nesedí doma u telefonu,to by se neuživili. Práci si musí rozvrhnout,naplánovat. Je vidět,že je o ně zájem a mají práci.

Ohodnoceno: 2x

Od: aass
Datum: 30.12.14 18:25

Něco asi děláte špatně.Já jsem si třeba dal řádkový inzerát že nabízím instalace vody ,topení levně do novin,které vychází po celém kraji a neozvala se ani noha!Dal jsem tam i telefon

Ohodnoceno: 0x

Od: jmlc®
Datum: 30.12.14 18:30

Hodně velké procento lidí odmítá "stavbu na klíč" - má to něco do sebe :)

Nejhorší je, když zjistíte, že tu práci udělal řemeslník špatně a chcete reklamovat. Blb to opravit nedokáže, vychytralému se nechce a nemá čas. Opravit někým jiným? "Když jste nešel za mnou s poptávkou na práci za 40tis, tak vám servis za pár korun dělat nebudu!"

Je to pravda a krutá - kdo umí, má vytíženost dopředu i pár měsíců. Švagr si domluvil stavbu RD od stavebního učiliště - učni mu stavěli dům o 2 měsíce déle - ale vše je přesné a podle plánů. Jen musel čekat na uskutečnění cca 1 rok v pořadníku. Já si objednal firmu - ta udělala hrubou stavbu (blbě) a krachla. Od té doby jsem dělal vše sám s rodinnými příslušníky :(

Ohodnoceno: 5x

Od: puchva
Datum: 30.12.14 18:41

V podstatě jste si odpověděl sám. Za a) musíte dát na reference, nejlépe od známých a potom musíte za b) prostě čekat. Nic neuspěcháte, hlavou zeď nepřerazíte. Opravdových odborníků je nedostatek v jakémkoli oboru.

Datum: 30.12.14 19:12

Když čekáš kolem měsíce, to ještě jde. Znám firmy, kde čekáš rok, v lepším případě. Ale dělají opravdu dobře a tak kdo má zájem o dobrou práci, počká si.

Datum: 30.12.14 19:26

Dobrý večer, když jsem byla ještě krátce vdaná a vadilo mi ještě, že manžel chodí do hospody, odbržela jsem vysvětlení, že v hospodě se sháněj kontakty. Už je to dávno, co mi to bylo sděleno, ale musím uznat, že je tomu tak. Například sháněla jsem někoho dobrýho a spolehlivýho a rychlýho, kdo by do daného finančního stropu sehnal a do provozu uvedl plynový kotel. Brácha si to vzal jako věc cti a odešel (chudák se obětoval) do své oblíbené hospůdky. Druhý den mi přinesl papírek se čtyřmi jmény a tel.čísly a o každém z nich mi něco řekl. A já jsem si vybrala a spokojenost.

Od: hm®
Datum: 30.12.14 19:41

Proč nedostatek? Protože je to nebaví. Opravdu dobrý řemeslník, který vidí, jak dílo roste a má z toho radost, těch je málo. Případně by stačil takový, který se snaží odvést dobrou práci, aby se za ni nemusel stydět.

Bohužel, dneska (až na těch pár výjimek) každého zajímá jen to, aby dostal slíbené peníze, a co po něm zbyde, to je fuk. A navíc jsou to nemehla.

Smůla je v tom, že lidi prostě ty práce potřebují udělat, tak musejí zvát i ta nemehla. A i když už ho po zkušenostech víckrát nepozvou, najde se jiný nešťastník, takže nemehlo se úspěšně živí "řemeslem" dál.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.12.14 19:46

jen několik postřehů:

dělám si raději vše sám, i když jsem před 25-ti lety skoro nic neuměl, naučil jsem se (pokud ale nemám techniku, a je drahá na koupi, pak teprve pozvu odborníka - a čekám a doprošuju se, jako vy)

řemeslníků bude čím dál méně, ruší se učiliště (např. Pardubice - Rybitví, kde bylo několik dobrých učebních oborů), každý by chtěl mít jen školu a řemesla nedělá nikdo, na střední školy se bere i se čtyřkama, za nás se bralo s průměrem do 2,5, a když jsme u těch škol - slabá úroveň - absolventi průmyslovek nic neumí a chtěli by nejraději dělat hned manažery, školy hlavně potřebují naplnit počet žáků, aby dostali peníze od státu a tímk si zajistili i vlastní existenci

šikovní řemeslníci jsou ve velkých firmách, no a ty na nějaké malé akce nepůjdou, a když, tak se nedoplatíte

Datum: 30.12.14 21:06

Divíte se? Jeden z Václavů prohlásil,že je blbec kdo pracuje rukama!

Proto bych se nedivil,pro zajímavost.za posledních cca16 let přišli k firmě 2 kluci po vyučení-zedníci co vydrželi-oba byli shodou okolností od tatíků,kteří u firmy dělali několik let neřku-li desítek let! ostatní dva co přišli po vyučení vydrželi hoooodně dlouho-až půl roku jeden!Nyní u jiné firmy.přišel jeden ale je tak dobrý jako přidavač a kdoví jak dlouho vydrží.Jo a bude ještě hůř! A tak je to nejen se zedníky,ale víceméně se všemi řemeslnými obory!

Datum: 30.12.14 21:36
Připadá mi naprosto normální, že Vám řemeslník nepřijde dvě hodiny po zavolání.
Nevím jaká je Vaše profese, ale velmi pochybuji že Vy to tak děláte.
V autoservisu se musíte také objednat, žena u kadeřnice také.
Dva, tři týdny není nic hrozného..Vy jste přišel na to, že je budete potřebovat ve 13h odpoledne..a z ničeho nic?
Byl by to velmi špatný řemeslník, pokud by neměl zakázky alespoň na 3 týdny dopředu (a to mi připadá ještě velmi, velmi málo).
Já nejsem řemeslník, ale co se projektování týká, mám práci minimálně na dva měsíce..

Od: dam*
Datum: 31.12.14 14:39

jen tak mimochodem, super zákazník je ten - kdy včera bylo pozdě - jakoby o svém problému nevěděl delší dobu a pak ten co se ptá kolik to bude stát, když ani pořádně neznám danou situaci

Datum: 31.12.14 16:43

Pokud by řemeslník měl dva měsíce sedět u telefonu aby dostal týden práce na zavolání, musel by být osmkrát dražší.

Datum: 31.12.14 16:51

a snad má u sebe mobil, co by seděl u telefonu *smich*

Datum: 31.12.14 16:55

No, máte pravdu. Když má čekat, až tazatel zavolá, měl by asi sedět v autě.

Datum: 31.12.14 18:02

Nedostatek řemeslníků je od té doby,co se mlácení hubou považuje za práci.Žádný rodič deváťáka nechce své dítě dát do učení na řemeslo.Raději na střední a pak na vysokou,i když to sotva proleze.No a pak někam do kanclu za pěkný peníze.Kolik toho musí řemeslník udělat,aby měl solidní plat? A za jakých podmínek?Přestávky,laciné stravenky a mnoho jiných benefitů-o tom se mu jen zdá.Teď nastává doba,kdy se i Ukrajinci špatně shánějí a řemeslník,zejména ten dobrý si může vydělat dobré peníze.Mám známého zedníka,který uživí sebe a svou účetní,a to velice dobře.Práci neshání,je zadaný na dva roky dopředu,jeho práce mu dělá reklamu a lidi si to mezi sebou řeknou.A podmínky.Mimo neděle,každý den od 8 hod.do 19.hod.No není lepší sedět v kanclu a dělat manažera?

Datum: 07.01.15 20:34

Pleska,sám bych to nevyjádřil lépe,bohužel,je to tak.Naši mne taky samozřejmě tlačili do vzdělání,zatímco babička vždy říkala,že řemeslo má zlaté dno.Dnes už vím,že měla pravdu-mrzí mne,že jsem si tenkrát nestál za svým a nějaké řemeslo si neudělal,nejsem zlatokop a ruce snad taky nemám obě levý,takže bych se měl relativně jako prase v žitě.Dnes spousta lidí studuje takové ty stupidní obory jako "mezinárodní vztahy" (to je dnes velká móda) a podobné hovadiny,jenom aby měli jakože VŠ vzdělání (zajímalo by mně,komu a čemu člověk s takovým vzděláním prospěje...).Potom takový mladý člověk očekává,že na něho všude čekají,aby mu nabídli sekretářku a 50 tisíc korun nástupní plat.A po pár letech marného shánění práce si takoví lidé raději na "stará" kolena dodatečně udělají nějaký učební obor,aby se vůbec nějak uživili...

Jinak já sám rekonstruuju velký RD,takže mám úplně stejný problém jako tazatel-dobrého řemeslníka najít je problém.Něco si samozřejmě udělám sám,ale ještě dost věcí raději přenechám dobrému fachmanovi-raději si počkám,než to svěřit nějakému matlákovi (to už mám bohužel taky za sebou)

Datum: 07.01.15 21:43

V Kalifornii jsem měl možnost sledovat rekonstrukci baráku a byl jsem u vidění. Koupili si nový dům. V pátek banka hypotékou zaplatila, tak večer obeslali mailem 4 "koordinátory" prací. Bylo třeba vytrhat vytrhat všechny podlahy, zbořit jednu stěnu (dřevěnou), 2 stěny postavit, místo střešního okna udělat vikýř, rekonstruovat 2 koupelny a třetí poopravit, novou kuchyňskou linku, předělat část elektriky. V sobotu se původní majitelé odstěhovali s omluvou, že to neudělali hned v pátek. V neděli si jednoho z koordinátorů na základě nabídek vybrali a šli s ním dohodnout detaily.V pondělí jsem se chtěl jít na barák podívat, ale v přízemí už nebyla podlaha. Po 3 týdnech se noví majitelé stěhovali.

Pro mě sci-fi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.