Jak ničivě zasáhnout proti blechám?

Od: Datum: 30.12.14 17:13 odpovědí: 4 změna: 30.12.14 21:16

Před půl rokem nám kočka zatáhla domů blechy. Od té doby se jich neúspěšně pokoušíme zbavit. Útočí ve vlnách, tzn. že někdy nás svými zuby budí ze spaní a jindy o nich ani nevíme. Kočka chodí denně ven. Několikrát jsme jí aplikovali kapičku proti blechám mezi lopatky, ale žádné zlepšení jsme nepozorovali. Blechy musíme vyhubit teď v zimě, jinak nás na jaře zničí. Když si kočka někde sedne, zůstanou po ní na ploše bleší výkaly a bílé oválné kuličky - vajíčka či larvičky. Rádi bychom kočku koupali, bohužel má ale z vody panický strach, tak s tímto krokem ještě vyčkáváme. Začali jsme jí ale denně vysávat kožich - takto bojujeme zejména proti vajíčkům a larvičkám. Myslíte, že je to účinné? Napadlo nás ještě nechat kočku v zahradě několik dní, aby na ní vajíčka a larvičky zmrzly. Bojíme se ale, že dokud by žila kočka, ohřívala by blechy svou tělesnou teplotou. Zatím tedy vysáváme denně kočku i byt a pytlík dáváme přes noc do mrazáku. Myslíte, že to stačí, nebo byste nám poradili nějaký ničivější trik?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 17:34
avatar

Do modrého vyhledávače zadejte slovo blechy a tak se dostanete do archivu, kde naleznete spousty rad v různých diskuzích. ;) Upřímnou soustrast!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 17:36
avatar

Zdravím,
tato otázka se tady řešila v minulosti mnohokrát - doporučím prohledat poradnu.
Jinak za sebe ze svých zkušeností doporučím jednoznačně navštívit veterináře, zakoupit tabletku na odblešení a zároveň i koncentrát roztoku na vystříkání bytu. Vyzkoušel jsme v minulosti ledasco - spreje, kapičky za krk a jedině tabletka a vystříkání bytu se mi 100% osvědčilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 19:46
avatar

Blecha je opravdu pohroma a při tak silném zablešení zvířete, které navíc trvá už dlouho, se pořádně zapotíte, než odblešíte celou domácnost. To, co je na zvířeti, je jen vrcholem ledovce.

Zapomeňte na to, že blecha zmrzne na živém zvířeti.

Blechy nakladou vajíčka do skulin v podlaze, mezi prkny ap., do spárů a do čalounění křesel a pelíšků. Za 5 - 12 dní se z nich vylíhnou larvy, které žijí mimo tělo hostitele a živí se organickými částečkami prachu. Přitom, pokud na ně narazí, sežerou i vajíčka tasemnice. Po 9 - 11 dnech se zakuklí a takto přežívají 11 - 20 dnů, pak se z nich líhnou blechy, které ihned vyhledávají hostitele. Živí se již pouze jeho krví - a to samci i samice blech. Dospělci žijí 3 - 5 měsíců. Proto nestačí zlikvidovat blechy pouze na zvířeti, ale především odblešit pelíšek a všechna místa, kde se zvíře vyskytuje, protože právě tam se nacházejí vajíčka a larvy, dospělci na zvířeti už jsou jen vrcholkem ledovce, většina bleší populace přebývá v okolním prostředí v podobě vajíček a larev.

Zvíře se škrábe a kouše, může si způsobovat drobná poranění pokožky, která se druhotně infikují bakteriemi, může sežrat při vykusování srsti nakaženou blechu tasemnicí a čím dál častěji se také u zvířat vyskytuje alergie na bleší kousnutí. Kromě tasemnice blechy způsobují u silně napadených jedinců i chudokrevnost a přenášejí rovněž i některá bakteriální onemocnění. Pokud zvíře prohlížíme, svižné blechy nemusíme vždy zachytit pohledem, sama přítomnost blešího trusu v srsti je však průkazná (připomínají tvarem i barvou maková zrnka), rovněž tak stopy po bleších kousancích.

Při zablešení zvířete nejdříve ošetřete šamponem nebo zásypem. Na kočky kolegové z útulku Děčín, kteří mají i kočky, používají s úspěchem pudr Bolfo, nikdy na něj kočka neměla alergickou reakci. Zasypanou kočku dejte do přepravky a nechte ji tam několik hodin, mrtvé blechy z ní tam opadají. Pak můžete teprv aplikovat pipetu za krk. Zvolte pipetu s jinou účinnou látkou, než jste měli (Frontline třeba už vůbec nefunguje), vaše blechy už jsou proti ní bohužel odolné. Advocate, Stronghold, Advantage, Effipro – chce to pak po měsíci zas vystřídat a dát jiné, než jste měla. Pokud nedůvěřujete pipetám, zkuste antiparazitární obojky, některé kočkařky si je moc pochvalují. Ale základ je napřed kočku odblešit. Můžete zakápnout i kapičkou za krk s Teatree olejem, někomu se to osvědčuje.

Pozor na veškeré postřiky a šampony, obsahující permethrin, pro kočky je silně toxický, což se dřív nevědělo a na mnohých přípravcích, které ho obsahují, je chybně uvedeno, že je vhodný pro kočky, třeba Diffusil nebo Arpalit, ale i Biokill. Biokill můžete však použít pro hubení blech v prostoru, ale pak tam kočku aspoň 1/2 dne nepouštějte a vyvětrejte.

Pokud neuspějete, budete si muset objednat desinsekční firmu, která vystříká celý váš byt poté, co vše budete muset vyklidit v igelitových pytlích, přeprat atd. Postřik je pak nutno ještě jednou opakovat, až se dolíhnou bleší vajíčka.

Většinou tyto firmy hubí těmito přípravky, viz dole pod článkem.

Než aplikujete jakýkoliv postřik, šampon nebo cokoliv přímo na kočku, poraďte se o vhodnosti s veterinářem a zjistěte, jestli neobsahuje permethrin. Bohužel, existují i veterináři, kteří se zatím nesetkali s tímto problémem a neví o něm, doufám, že to není ten váš. Podívejte se sem, http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?t=1361 jak taková otrava probíhala u kočky po Diffusilu, abyste věděla, proč to nedělat a zdaleka to není ojedinělý případ, jsou jich popsaných na netu desítky.

Deky a pelechy vyperte v horké vodě v pračce. Zastříkejte spáry a škvíry v podlaze, 1-2x denně vše luxujte. Věnujte pozornost prevenci, prohlížejte zvířeti srst a preventivně aplikujte dlouhodobě působící antiparazitika, jejichž účinnost musíte na svém zvířeti vypozorovat sama, bohužel je velmi individuální.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pb®
Datum: 30.12.14 21:16
Nejdůležitější je napsat alespoň název preparátu. Lidé se prd vyznají v účinných látkách, v obchodech neporadí a vet prodá cokoliv, jen aby měl tržbu.
Člověk pak po několik měsíců aplikuje přípravky, které mají pouze adulticidní účinek, tedy zahubí jen dospělce a z vajíčka a larev se vesele líhnou nové a nové generace blech. Takovou neúčinnou látkou je fipronil, obchodní název Frontline, Effipro, Fyrpyst... Musíte použít něco, co hubí všechna vývojová stádia. Stronghold, Advocate, Frontline Combo.
UT Taky jsem se s blechama kvůli špatnému přípravku potýkala čtvrt roku. Pak zabral Frontline Combo, aniž bych musela nějak výrazně uklízet, protože úklidem vajíčka stejně neodstraníte, všude se nedostanete. Pokud chcete blechy likvidovat v prostředí, pak jedině použít insekticidní dýmovnici. Pokud ale bude kočka ošetřená správným přípravkem a bude se doma pohybovat, zlikvidují se i vajíčka v prostředí.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.