Osvětlení do L podhledu

Od: Datum: 29.12.14 23:06 odpovědí: 9 změna: 31.12.14 16:15

Dobrý den,

vůbec nevím, jaké typy osvětlení lze použít do podhledů ve tvaru obdélníku, přičemž okraje jsou tvořeny L strukturou - viz obrázek. Poradíte, jaké typy žárovek, zářivek, LED či jiného osvětlení lze použít pro tento typ podhledu, prosím? V jaké cenové relaci se pohybují jednotlivá řešení?

Mnohokrát děkuji.

Hezký večerSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 00:01
avatar

Na takovéto aplikace (po obvodu) se většinou používá LED pásek, který se obvykle vyrábí po délkách 5m. V různých barvách, od různých výrobců, ceny se dle obchodů a výrobců i se zdrojem a hliníkovým profilem pro lepší chlazení pohybují okolo 200 kč/m. Do podhledu stačí obyčejné bodovky (+halogenové či led žárovky)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.12.14 00:21

Děkuji za odpověď. Mrknu se tedy na LED pásky. Hezký večer

Datum: 30.12.14 01:25
avatar
Bohužel není uvedeno, na jaký účel a v jaké místnosti to plánujete.
Jiný zdroj světla je vhodný na osvětlení orientační, jiný na osvětlení třeba pracovní plochy, jiný na osvětlení intenzívní, celkové. Záleží i na teplotě světla.
U osvětlení orientačního nebo náladového bude vhodnějším zdrojem žárovka nebo teplá LED, na větší prostory s požadavkem dostatečného jasu většinou používají zářivky.
Ty dávají stejnoměrné plošně rozptýlené světlo, proti nepravidelným plochám na stropě okolo žárovkových zdrojů.
A dalším kritériem je účinnost. Světlo se zpoza L profilů dostává jen úzkou mezerou, činná plocha např. zářivky není využita. Do úzké mezery mezi stropem a podhledem bych volil LED pásek s vhodným vyzařovacím úhlem.
Dost často se zapomíná na údržbu a výměnu špatného zdroje světla, špatný přístup při čištění a oprašování a pod.
Já bych spíše volil jen vodorovné lišty na bočních stěnách se zvrchu položenými LED pásky. Jsou nízké, ze spodu nejsou vidět, svítí jen nahoru, nic jim nestíní. A dají se případně i na dálku regulovat, měnit barvy a intenzitu světla. A mají dlouhou životnost.
Ceny bohužel jsou různé u různých dodavatelů, v různých vyhotoveních.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.12.14 09:44

Děkuji za odpověď.

Podhled bude v obývacím pokoji, přičemž budeme mít kombinaci L profilu a lustru. LED by mělo sloužit jako tlumené světlo například pro sledování televize.

Lze u LED pásku měnit intenzitu světla nebo má pouze jednu polohu?

Děkuji mnohokrát.

Datum: 30.12.14 11:03
avatar

je to poněkud složitější ale ne extrémně, pro váš účel myslím si je vhodné použít led pásek o výkonu někde okolo 12w / m´ což je ideální pro práci v kuchyni, a k tomu je možné použít jednoduchý stmívač (100%, 50%, 25% i 0%), kde si intenzitu navolíte dálk. ovládačem podle potřeby. Upozorňuji, že led pásky někde okolo 5-7w / m´ jsou jen takové dekorační svítítka, ale pro práci nebo čtení to vůbec není.

doplněno 31.12.14 13:56:

barevné mě připadá vhodné pro komerční prostory a účely, doma bych to asi nedal, asi by mi to připomínalo světla v cirkuse, a to moc nemusím, ale nic proti vkusu každého . . .

doplněno 31.12.14 17:10:

nevím, jestli to není zde nějaké porušení, ale já si vybral na obchodě t-led.cz ev. jsou ochotni i poradit. můžete zkusit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 16:15

Přesně tak, máme v plánu pouze bílé osvětlení, které má nějakou užitnou hodnotu, v případě menší intenzity pak jen podkres pro sledování televize. Děkuji.

Datum: 31.12.14 09:25
avatar

Záleží na tom, zda pásek bude jednobarevný nebo vícebarevný. Na jednobarevný se dá použít regulace jasu např. tato

U vícebarevných tzv. RGB pásků ( Red, Green, Blue) se tři základní barvy pomocí ovladače dají míchat do široké barevné škály a regulovat jejich jas. Ovladač např. tento

Ovladačů je široká škála samostatných nebo přímo v soupravě s LED páskem,,, každé elektro prodává.

Na sledování televize bych osobně doporučil nezapomenout hlavně na osvětlení pozadí ZA televizorem. Aby TV nezářila ze tmy, ale byla na světlejším pozadí, potom neoslňuje a nenamáhá tolik oči.

Je na to jednoduchý způsob... dá se koupit jedno, lépe více LEDkové svítidlo, které se napájí přes USB z PC. Já ho koupil, zastrčil vzadu na TV do USB portu a kdykoliv zapneme TV, tak se automaticky rozsvítí i to světlo. Pro představu Pro šikovného kutila je to hračka dát do kopy z jedné USB zástrčky, pár LEDek a trochu drátu.

A osvětlení obyvačky řešit několika menšími místními zdroji. U mne to vypadá útulněji, když si každý nastaví ve svém koutku potřebnou intenzitu samostatně... jinak při čtení, jinak při čumění do bedny, jinak při psaní na PC. Pravdou je, že malé obývačky to tak neumožňují...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 31.12.14 15:11

já třeba používám na přisvětlení pokoje 23m2 tohle: a stačí

doplněno 31.12.14 16:38:

na poprve se nechytil obr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 31.12.14 15:12

já třeba používám na přisvětlení pokoje 23m2 tohle: a stačí

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.