Orosená střešní okna, co s tím?

Od: Datum: 29.12.14 08:56 odpovědí: 15 změna: 31.12.14 10:41
Dobrý den, bydlime 6 mesicu v podkrovnim byte v rodinnem domě. Máme strašný problém se stresními okny. Neustale jsou zarosene a voda z nich steka mnohdy az na podladu. A vlhkost v byte se pohybuje mezi 40-50% což není moc. Máte nejakou radu co s tím. Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.14 09:12

Jejda to se tu řeší několikrát každý rok zadejte do kolonky "hledat"(vpravo na hoře) #rosení+střešních+oken a můžete si počíst

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 09:12

Zvýšit povrchovou teplotu uvnitř na oknech. A to se dá 2 způsoby.

1. Ohřát samotná okna, to znamená umístit pod ně zdroj tepla.

2. Vyměnit okna za kvalitnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 09:20
avatar
Vlhost je ok , jde o to , ze ty okna jsou nekvalitni a maji nizkou povrchovou teplotu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 29.12.14 10:47

Okna šikmá nebo normálně svislá? Je to jedno. Na oknech se běžně v zimě srážela vlhkost a v zimě namrzala jako krásné ledové květy nebo dokonce silná námraza, že ani nebylo vidět ven a děti si dechem dělaly roztátou dírku nebo škrábaly prstem led, aby bylo vidět ven.

Nejjednodušší je přes spodní část oken pověsit nějakou starou deku nebo závěs - na skobičky asi tak 10 - 15 cm po stranách okna, případně alespoň našroubovat dva háčky na každou stranu rámu okna, aby studený vzduch netáhl tolik do místnosti.

Co se sražené vlhkosti týká - nejjednoduší je dát na parapet po celé délce stočený hadr, staré prostěradlo nebo osušku, aby se stékající voda zachytila a netekla po stěně na podlahu. Vody asi nebude zas tak moc, bude stačit několikrát za den, obvykle při větrání, hadry vyždímat a znovu položit. Lidé si snadno zvykli na bydlení v bytech první kategorie s ústředním topením a pohodlíčkem a teplíčkem a zapomínají jak se bydlí v normálních starších cihlových neizolovaných domech s kamny a nedokonale těsnícími okny. Možná by pomohl kovotěs nebo jiné doplňkové těsnění spáry v okně. Pozor, pokud je v místnosti plynový spotřebič - sporák, vařič, trouba, plynový průtokový ohřívač vody nebo dokonce kotele ústředního topení, nesmí se kovotěs nebo podobné těsné izolace dávat, aby hořáky měly dostatek vzduchu k hoření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 29.12.14 14:13

Vyfoťe nám ta okna jak jsou instalována a jak vypadá ostění. Jsou pod okny radiátory?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelle
Datum: 29.12.14 17:32
Ano jsou pod okny radiatory.
Od: petrn*
Datum: 30.12.14 08:59

Vidím, že tam je žalužie nebo roletka. Ta je na noc zatažená? Kolik je teplota v ložnici?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelle
Datum: 30.12.14 11:16
Je tam roleta ale pouzivame ji jen v lete kůli slunicku ted nezatahujeme. Teplota v loznici je kolem 19-24 stupnu
Od: asd*
Datum: 30.12.14 11:33

Vlhkost 50%, radiátor pod oknem... = nekvalitní okno (nízká povrchová teplota skla)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrn*
Datum: 30.12.14 12:50

A okna se rosí celá, nebo jen po stranách či dole v koutech? Ostění není správně uděláno, ale takový vliv by to mít nemělo. Přikláním se k nekvalitnímu oknu, nebo úniku izolace ze skla. Druhou možností je, že máte nastaven termostat či hlavici tak, že vám topení celou noc nesepne a ráno po probuzení jsou okna orosená. To by byl normální jev. Díky úhlu pak kondenzát teče na zeď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelle
Datum: 30.12.14 13:27
Okna jsou zarosena v rohach a po obvodu ale to jen trochu. Nejvice v tech rohach a ano mame hlavice a ve 24 stupnich se prestava topit. A topime v kotly drevem tak ze se to pres noc nechava vyhasnout a druhy den rozdelavame az treba k poledni.
Od: petrn*
Datum: 30.12.14 13:43

To je pak normální, zejména v těchto mrazech. Přes noc se netopí, v ložnici spí, jsou zavřené dveře, okno prochladá a rosí se na nejchladnějších místech - dolní rohy a po stranách. Kvůli jejich úhlu to pak stéká. Předpokládám, že stejný problém při zavřených dveřích a bez osob uvnitř ložnice během dne není. Pomohl by nějaký větráček, který by hnal vzduch na okna, nebo odvlhčovač. Ovšem to může rušit spánek. Nebo nechávejte otevřené dveře do ložnice, ale pak vlhkost dostanete i do ostatních místností. Existují pak i "dražší" řešení – předokenní rolety, výměna za trojsklo, topit přes noc..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 30.12.14 14:17

Co je na tom ostění nesprávného? Dole je v pořádku a hořejšek není vidět. Pokud bych to chtěl řešit, nejprve bych zkusil lepší izolační sklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrn*
Datum: 31.12.14 10:41

Horní ostění musí být vodorovně, dolní svisle, pro optimální proudění vzduchu. Ale jak jsem psal, takový vliv by to mít nemělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 30.12.14 15:40

Zkuste rosení oken brát jako normální srážení vody ve vzduchu (z dýchání, kytek, přirozené vlhkosti vzduchu, atd.), jenom tu skapvávají vodu nějak zachyťte a sveďte dolů. Na spodní okraj skla nebo rámu okna nalepit lištičku se žlábkem, po které voda steče od skla a nebude zatékat pod okna za rám, i když i tam (u běžných svislých oken) bývají otvory pro odvádění sraženého kondenzátu. Z této lištičky může voda stékat na kraj a od tamtud skapávat někam do nějaké nádobky, nemusí to být kýbl, asi toho nebude moc, možná deci, dvě za den.

Pokud vám to nebude zatékat do rámu okna nebo se na okně nebude dělat plíseň, tak vám to nemusí vadit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.