Platba za domovní odpad

Od: Datum: 26.12.14 10:55 odpovědí: 12 změna: 18.04.16 18:04

Přítelkyně syn studuje v Plzni kde je přechodně ubytován a musí tam platit za domovní odpad. Trválé bydliště má však v Č. Budějovicích kde po něm magistrát města požaduje platby za domovní odpad také, Zdá se mi to trochu nelogické a proto se ptám, kde je povinnen tento poplatek platit a kde ne. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: makon
Datum: 26.12.14 11:20

Pro každou obec /město/ platí jejich vyhláška. Záleží na moudrosti či nenažranosti zastupitelů. Někde mají výjimku, že v místě trvalého pobytu není nutné platit,pokud se přinese potvrzení,že se zaplatilo jinde. Ale těch "moudrých" je málo. Zpravidla jsou nenažraní. Je třeba se podívat /na internetu/ na příslušné vyhlášky Plzně a Budějic a příslušné najít.

v rámci poradenství bych tak mohl i udělat,pokud by byl zájem - makon@asociace-sos.cz -bezplatná poradna Špk

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.12.14 11:36

Jednomu z nich bude stačit potvrzení, že platí u druhého. Musí mít však papír.

Od: boi
Datum: 26.12.14 11:40

A co když bude hradit lividaci odpadu v Praze. Tam je systém zcela odlišný a žádné potvrzení nedostane. V Praze majitel domu objedná popelnic, kolik chce - za ty zaplatí magistrátu a počet osob je mu naprosto ukradený, protože platba za odpad není vázána na počet osob, ale jen na množství vyprodukovaného odpadu.

Datum: 26.12.14 13:51

Makon má pravdu. Minulý rok jsem měla popotahování s městským úřadem, že jsem nezaplatila odpad na svém trvalém bydlišti. Byt pronajímáma bydlíme s mužem na chalupě. Z vesnice kde bydlíme jsem dala potvrzení, že jsem odpad platila, ale musela jsem přesto zaplatit i na trvalém, protože to tak město má uděláno. Koukala jsem jako kafka *udiv*. A to jsem vlastně musela doplatit i pokutu za nezaplacení včas. Řeknu vám, že jsem to ani netušila, že musím platit dvakrát. Měla jsem za to, že když odpad nedělám, tak ho taky neplatím. NAOPAK! *cert*

Od: uska®
Datum: 26.12.14 20:59

Pokud vaši nájemníci neplatí odpad sami ve vašem bytě, tak je to v pořádku, že jste platila na chalupě i v tr. bydlišti, co je na tom divného.

Datum: 27.12.14 13:18

USKA ale oni platí...prý záleží kolik je tam lidí hlášeno trvale. V každém městě je to jiné

Datum: 26.12.14 19:35

Některé obce chtějí mít výběr co nejjednodužší a tudíž i nejlevnější a to je podle osob s trvalým bydlištěm. Evidence skutečně bydlících osob je složitější - tudíš i dražší - a uchylují se k ní většinou obce s velkým počtem nepřihlášených obyvatel a pak obce, které se snaží odpad fakturovat "spravedlivě."

doplněno 27.12.14 00:51:

Tak jsem si pročetl zákony. Ze zákona o odpadech mi vyplývá, že obce mají dvě možnosti: Paušálně vybírat poplatek od lidí přihlášených k pobytu nebo vybírat úhradu na základě smlouvy; musí se všemi plátci uzavřít písemnou smlouvu. Takto to je například v Praze, kde ze zkušenosti vím, že má smlouvu majitel (u paneláku to bylo družstvo.) A stejně je to v Českých Budějovicích.

Od: xaver
Datum: 26.12.14 22:49

Tu máte výnatek ze zákona o domovním odpadu a není o čem špekulovat.Já mám to samé a neplati nic nepomůže.

(1) Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí

a) fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt; za domácnost může být poplatek odváděn společným zástupcem, za rodinný nebo bytový dům vlastníkem nebo správcem; tyto osoby jsou povinny obci oznámit jména a data narození osob, za které poplatek odvádějí,

b) fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba; má-li k této stavbě vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.

(2) Poplatek se platí obci, na jejímž území má fyzická osoba trvalý pobyt nebo se na jejím území nachází stavba určená nebo sloužící k individuální rekreaci.

Od: buss®
Datum: 26.12.14 23:49

Máme na to zákon a odvozené vyhlášky obcí, už je četli? Ať jednají tam, zda platbu odpusí.

Od: jaroslumir
Datum: 18.04.16 14:11

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, kde se má platit domovní odpad.

Mám nájemníka ,který má trvalé bydliště Kánín 31 (nymbursko)., kde má trvalé bydliště u rodčů a chce si ho tam nechat.

Nájemní smlouvu má v Kolíně a tam také přebývá.Obě obce požadují platbu za TKO.

Kdo má pravdu, nebo musí platit za odpad v obou místech.

Děkuji za odpověď.

Jaroš Lumír

Datum: 18.04.16 15:54

Moje dcera to vyřešila tak, že přinesla potvrzení z úřadu, kde opravdu bydlela a za odpady platila tomu, kde nebydlela, pouze byla hlášená a popelnici nepoužívala. Byli spokojení a platbu nevyžadovali.

Datum: 18.04.16 18:04

Pane Lumíre, jak ví obec Kolín, že bydlí v Kolíně? Co já vím, tak poplatek se vybírá dle místa trvalého pobytu, nikoliv kde má nájemní smlouvu.

Musíte se podívat do vyhlášek obou měst, jak mají upraveno vybírání poplatku za svoz a likvidaci odpadu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.