Zjištění úniku plynu z plyn.sporáku?

Od: Datum: 25.12.14 13:17 odpovědí: 12 změna: 26.12.14 10:52

Dobrý den, máme postarší samostatně stojící plynovou desku. Už se dvakrát stalo že na kraji vyskočil při vaření plamínek (na straně u přívodu plynu), možná spodkem uniká plyn z ventilu - po sfouknutí to vždy pšouklo. Taky když při spuštěném hořáku přičichnu k průduchu z poddesky tak plyn trochu cítit je a zdá se že jen když je sporák v provozu. Dá se nějak předběžně ověřit co s tím je? Tedy jestli je ještě vůbec bezpečné na té desce vařit, do doby než se tam dá nová (desku plánuji po novém roce vyhodit kvůli stáří - budu přecházet na elektriku).
Vím o této sondě http://www.tipa.eu/cz/detektor-plynu-gd-3000/d-86716/ ale zase se mě nechce to kupovat na jednorázové změření. Nedá se to třeba někde zapůjčit? Nebo doporučíte rovnou zásah plynoinstalatéra? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.12.14 13:26

Dobrý den, no, toto není asi legrace, tak by to měl vidět odborník. Nebo přestat hned používat a urychlit nákup nového sporáku (proč platit na pár dní za odborníka). Zdravím!

doplněno 25.12.14 13:50:

Nemáte zač. Opravdu si raději pořiďte co nejdříve nový sporák a zatím zkuste ten vařič (jak radí kolega). Další investice do tohoto sporáku asi už nemá význam.

Ohodnoceno: 2x

Od: safarik
Datum: 25.12.14 13:47

OK, děkuji

Od: zepe®
Datum: 25.12.14 13:27

Jediné řešení je vypnout hlavní uzávěr a volat plynaře! tohle nechápu! aby tu zítra nebyla otázka jak vyklízet vyhořelí či explodovaný byt *sok*

Ohodnoceno: 0x

Od: trtr
Datum: 25.12.14 13:45

Zdravím, nepoužívat, je to velmi nebezpečné. Uzavřít hlavní uzávěr plynu (samozřejmě všechny ovl. hořáků též) a nahlásit problém plynaři!

Na přechodné vaření si obstarejte např. dvouplotýnkový el. vařič.

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 25.12.14 14:03

Já bych se neptal a zavolal plynaře, bude asi levnější než ta sonda, Zjistíte únik a stejně ho budete volat. Zkuste mýdlovou vodu.

Od: safarik
Datum: 25.12.14 14:16

Díky za odpovědi. Plyn jsem už raději komplet odpojil a výměna se bude holt muset provést co nejdřív.

Datum: 25.12.14 19:36

Souhlas s ostatnímiodpovídajícími!

Jinak existuje ,a to má snad asi každá odmácnost,"měřák na únik plynu"-hrneček,štetec a jarová vody-všechna místa ,kde může unikat se pomažou a pkd uniká-dělají se bubliny!

Osobně jsem takto po výměně sporáku kontroloval spoje od uzávěru před spotřebičem až ke spotřebiči.Holt nevím zda-li připojení musí či nemusí dělat osoba s oprávněním dělat revize plynu,ale v prodejně odmítli zapojit,že není nutno,že si mám zapojit sám!

doplněno 25.12.14 21:42:

Andelíčku nemáš pravdu s tou "hadicí" Osobně mám čerstvě po revizi a nemám sporák "natvrdo trubkou" ale spíše nějakou trubkohadicí .Je ohebna ale není gumová-druhou dražší co mi byla nabízena vypadala jako pryžová ,obě dle současných norem!

doplněno 25.12.14 21:44:

Omluva Andelíčku! nejde o Tebe ale o osobu co tu psala pod nickem Host! nějak jsem rychleji psal nežli četl!

Od: host
Datum: 25.12.14 19:51

Jen doplním předchozí rady ostatních rádců:

S velkou pravděpodobností máte u sporáku (spotřebiče) ventil s nasazenou pákou pro uzavření. Nejlepší by bylo IHNED touto pákou plyn zavřít a při nejbližší příležitosti zavolat plynaře.

Dnes už se žádné spotřebiče nepřipojují ohebnou gumovou hadicí, ale jsou pevně instalované s kovovou přívodní trubkou, natřenou žlutou barvou. Pokud přesto ještě snad náhodou máte přívod gumovou hadicí nasazenou na kohoutek, stačí zavřít přívod plynu z kohoutku. Otevřený je při kohoutku ve směru toku plynu, když se otočí o 90°, tedy jakože přehradí cestu plynu, tak je zavřený.

Pokud nemáte uzavírací ventil plynu před spotřebičem, (dává se před sporák, před karmu, atd.), tak jistě máte hlavní uzávěr plynu do bytu nebo do domu. Raději ho zavřete, aby vám plyn nekontrolovaně neunikal do domu.

Zjistěte si ihned číslo pohotovosti plynařů a buďte připravený je v případě jakýchkoliv pochybností IHNED.

Nejsem odborník, ale laik, takže si raději nechte poradit od odborníků, toto berte jenom jako laické rady podle toho, co říká televize v různých zpravodajstvích.

Datum: 25.12.14 20:14

Také jsem laik, ale než radit blbost, tak raději nic nenapíšu.

Mám nově připojený spotřebič gumovou hadicí a je to dle norem.

doplněno 25.12.14 20:52:

Zemní plyn

Od: host
Datum: 25.12.14 20:34

Pokud plyn uniká někde mezi spotřebičem a ventilem (kohoutem), na který je nasazená hadice a zdá se, že plyn uniká prasklou nebo netěsnou hadicí, spojem mezi hadicí a spotřebičem (sporákem) nebo přímo ve spotřebiči (sporáku), prostě zavřete kohoutek aby plyn do vadné části nešel.

andelck: hadici máte v rozvodu zemního plynu nebo PB? Zdá se, že tazatel má zemní plyn, propan-butan by mu hodně smrděl, nebo už mu to ani nepřijde, je na jeho zápach zvyklý.

V každém případě je třeba unikající plyn zastavit a závadu nechat odstranit.

Od: buss®
Datum: 25.12.14 21:54

Jako vždy se to už ubírá jiným, než původním směrem a odpovídači diskutují mezi sebou... . Takže, dnes se dávají, pokud chcete, jakésik "kovové" hadice a na rozdíl od původních se už nevyměňujíí.

Datum: 26.12.14 10:52

Vše řeší ČSN EN 1775 a TPG 704 01.

Oproti dřívějšku musí "rozvod" vydržet po dobu 30min 650°C . A to se řeší dvěmi způsoby.

1. Osadí se bezpečnostní plynový kohout a "klasická" hadice pro zemní plyn.

2. Osadí se hadice, která tuto teplotu vydrží a splňuje i ostatní parametry pro zemní plyn dle výše uvedených norem.

Řešil jsem to před 3 měsíci, když jsem dělal revize a tlakovou zkoušku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.