Mohli bychom stavět až na hranici pozemku?

Od: Datum: 22.12.14 10:28 odpovědí: 9 změna: 30.12.14 21:38

Chtěl bych poprosit o radu ohledně dodržení odstupové vzdálenosti od sousedního stavebního pozemku. Náš soused se rozhodl na svém stavebním pozemku realizovat stavbu rodinného domu Vzhledem k tomu, že ji chce mít hotovou co nejrychleji, tak nás požádal o podepsání souhlasu se stavbou ještě před tím, než se ke stavbě vyjádří stavební úřad.

Problém by mohl být v tom, že naše parcela je výrazně užší než jeho – náš pozemek má šířku pouze 9 metrů, zatímco jeho má přes 20 metrů.

Jakou odstupovou vzdálenost od sousedova pozemku bychom museli při případné stavbě domu na našem pozemku dodržet? Bylo by případně se možné se sousedem domluvit na stavbě domu až na hranici pozemku? A záleží v této věci jenom na vyjádření souseda nebo to může zákázat také stavební úřad?

Moc děkuji za radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 22.12.14 10:33
Na SU se musi zadat o vyjimku, ktera je podmina tez souhlasem souseda. Ale nejlepsi mate zajit se primo poptat na SU. Zakon je sice jenom jeden, ale kazdy SU si jej vyklada trosku jinak.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 22.12.14 10:50

A proč (po přečtení stav. zákona) nejednáte se stavebním úřadem? Buď se domluvíte, nebo můžete skončit až u soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.14 10:58

Zákon chrání sousedské vztahy. Když seale sousedé dohodnou na něčem rozumném,zákon to bude respektovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 22.12.14 11:43

Jak je psáno výše, zákon je jeden, ale úředníků je mnoho. U nás byste vyjímku stavět na hranici nedostal s oddůvodněním, že v případě požáru musí být průjezd 4 m pro hasiče. Ve vyjímce jsou jen řadové domky. I když soused nyní staví třeba 10 m od hranice pozemku, není vyloučeno, že v budoucnu si ještě něco nepostaví blíže k vašemu pozemku. Takže soused 2 m a vy také 2 m od hranice a tím je zajištěn průjezd hasičům.

Pozemek o šíři 9 m mínus 2 x 2m = 5m. To by byl opravdu pidi domek na takové parcele.

doplněno 22.12.14 12:16:

Kdybyste měl 4 souhlasy sousedů, tak st. úřad vám stavbu nemusí povolit a u nás by ani nepovolil. Vy nejprve začněte jednat se st. úřadem, sousedy nechte na později. Třeba na stavebním u vás máte andílka.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mire
Datum: 22.12.14 22:14
to uska: "Takže soused 2 m a vy také 2 m od hranice a tím je zajištěn průjezd hasičům." Trochu nerozumím, u nás máme mezi domy ještě ploty, takže hasiči by byli stejně v ... A úředníci na stavebním klidně umožní i stavbu na hranici, samozřejmě po souhlasu souseda.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.12.14 21:36

Vážená paní, průjezd 4 m pro hasiče je tak neuvěřitelně blbá, ale vážně originální výmluva - kde se vyskytuje takový kreativní ouřada? Ja abych se vaší obci zdaleka vyhýbal...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.14 11:56

Moc díky za rady. Vím moc dobře, že postavitdům na parcele o šířce 9 metrů je hodně velký kumšt. Jediná možnost je domluvit se alespoň s jedním se sousedů na možnosti stavět přímo na hranici pozemku nebo v její těsné blízkosti. Jde mi o to, jestli mi teď soused řekne, že mu to nebude vadit, když se bude stavět na hranici pozemku a já budu dejme tomu počítat s tím, že to jeho slovo bude platit, tak jestli mi potom nemůže říct stavební úřad, že s tím nesouhlasí. Podle toho, co píšete, to tedy ale vypadá, že k tomu může mít výhrady i ten stavební úřad. Soused má v plánech nejblíž našeho pozemku garáž ve vzdálenosti 2, 5 metru, tzn. že by byla mezi naším domem a garáží proluka jenom 2,5 metru.

Datum: 30.12.14 21:26

Doměnky nechte stranou, ve skutečnosti jde o dva problémy:
1) vzdálenost mezi domky řeší jasně vyhláška: minimálně 7 metrů!, při stísnění lze dle místních podmínek povolit až 4 m, od ostatních staveb 2 m
2) ALE protipožární bezpečnost a ochranu sousedního pozemku před dalšími vlivy jasně říká, že nesmíte ohrozit souseda
a) jednak požárem - nutné vzdálenosti/technická opatření pak řeší zpráva od "hasičů", je to součást žádosti o stavební povolení;
b) druhak vodou - v zásadě říká, že např. dešťové srážky/sníh musíte řešit na svém pozemku atp., tzv. water management je další kus papíru v rámci žádosti o SP (obzvlášť na toto pozor, voda může být hrozná mrcha!)
Dále k hraně pozemku:
§ 25 odst. 5 vyhlášky "Z důvodu zachování stávajících hodnot zástavby a v souladu s nimi je možno umístit až na hranici pozemku rodinný dům, garáž a další stavby a zařízení související s užíváním rodinného domu. V takovém případě nesmí být ve stěně na hranici pozemku žádné stavební otvory, zejména okna, větrací otvory; musí být zamezeno stékání dešťových vod nebo spadu sněhu ze stavby na sousední pozemek; stavba, její část nesmí přesahovat na sousední pozemek."
Postavit na hraně tedy lze, ale soused bude mít omezenou možnost co a v jaké vzdálenosti směrem k vám vybuduje - např. stříška pro auto ve vzdálenosti 2,5 m od RD nebude moci být dřevěná, ale kovová. Je otázkou, zda vám v takovém případě dá souhlas, ale to je samozřejmě už na vašem jednání...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.12.14 21:38
avatar

Ve Vašem případě, budou sousedé účastníky řízení a budou muset podepsat, že souhlasí se stavbou na hranici pomezemku, nebo kousek od ní. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.