Jak postupovat při reklamaci zboží

Od: Datum: 20.12.14 20:36 odpovědí: 6 změna: 21.12.14 11:37

Dobrý den,jsem podnikatel živnostník. Na pile jsem si objednal truhlářské řezivo určitých rozměrů a kvality.Včetně vysušení a ohoblování,celkem za 80 000,- při nakládce na naše vozidlo bylo již spáskované v hráních a byla vidět jen horní plocha ohoblovaných prken,která byla podle mých představ a byla vpořádku. Doma jsem však zjistil že uvnitř balíku prken byly i špatné kusy s vypadlími suky ,špatně ohoblované(u jednoho konce o 4 mm užšši než byl požadavek. Takže zhruba polovina dodávky byla z horšího matrialu a ještě i část prken prohnutá a špatně ohoblována.Zajímal by mě postup při reklamaci,Prodejce by uznal vrácení částky 4000,- to znamena snížení ceny prkna ,kterých je 400 ks o 10 kč,to však zjevně nemúže nahradit vzniklou škodu špatným matrialem a špatně opracovaním. Jak v takovém případě postupovat,nebot nemáme záznam v jaké kvalitě by mělo truhlářské řezivo být.Vše bylo dohodnuto ustně,nechtěl ani zálohu a ani smlouvu o dílo ve které bychom to specifikovali.V každem případě i ohoblování je zjevně uděláno špatně.Pravděpodobně je možné udělat znalecký posudek a pak se soudit? Děkuji za informace. Hezký večer.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.14 20:45
avatar

O co se chcete soudit bez objednávky nebo smlouvy kde by bylo specifikováno co mělo být dodáno, U objemu 80.000,. Kč je to vcelku divný způsob, kdy si myslím, že již došlo k citelné úspoře na DPH.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.14 20:49

Souhlasím s poradcem nademnou, pokud to bylo ústně je to slovo proti slovu, nemáte na čem stavět. A přijde mi na hlavu udělat obchod za 80 000 CZK bez jakéhokoli dokladu, možná by se soudit dalo, ale co když to prohrajete? To budou další náklady na víc.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.12.14 22:38

Nakonec jsem našel meil,kde jsem specifikoval objednávku ,to znamená matrial zarostlé suky a čistě ohoblováno. Na tomto základu byla zhotovitelem vyčíslena cena za poptávané zboží. Jen objednávka se potvrdila telefonicky.

To by mělo pro jako důkaz alespon sčásti stačit.

Datum: 21.12.14 07:25

Tady ¨většina radilů říká svůj osobní a ničím nepodložený názor. Podle nového občanského zákoníku,který nahradil zákoník obchodní, může být smlouva uzavřena i ústně či elektronicky.

§ 1757 říká : Po uzavření smlouvy mezi stranami v jiné formě než písemné je stranám ponecháno na vůli, zda si obsah smlouvy v písemné formě potvrdí.
(2) Učiní-li tak při podnikání stran jedna z nich vůči druhé v přesvědčení, že její potvrzení zachycuje obsah smlouvy věrně, platí smlouva za uzavřenou s obsahem uvedeným v potvrzení,

Jinak je zcela zřejmé že

§ 2913 Porušení smluvní povinnosti

(1) Poruší-li strana povinnost ze smlouvy, nahradí škodu z toho vzniklou druhé straně nebo i osobě, jejímuž zájmu mělo splnění ujednané povinnosti zjevně sloužit.

§ 2952

Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk - (který ovšem musíte nějak doložit)/

Zkuste uplatnit tyto argumety a pokud se nedohodnete,pak opravdu soudní znalec a soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.14 08:45

Šanci tam máte, smlouva byla řádně uzavřena a nelze u Vás zpochybnit, že za cenu 80.000,-Kč si budete objednávat prkna nevalné kvality. Pozor, u Vás se nejedná o žádnou spotřebitelskou smlouvu, ale klasickou kupní smlouvu (smlouva byla uzavřena na dodávku zboží mezi 2 podnikateli). Doporučuji Vám obrátit se na advokáta, nemělo by se jednat o obtížnou právní věc. Pro Vás je zásadní, že jak dle starého, tak dle nového občanského zákoníku, právo z vadného plnění nevylučuje právo na náhradu škody.

§ 1925

[Právo na náhradu škody]

Právo z vadného plnění nevylučuje právo na náhradu škody; čeho však lze dosáhnout uplatněním práva z vadného plnění, toho se nelze domáhat z jiného právního důvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.12.14 11:37

Klidně se braňte, logicky přece nebudete objednávat vadné zboží. Je třeba reagovat rychle, už jste mu to oznámil? Vadné vytřídit a ať dodá dobré, sleva, vrátit, vizte OZ. Dnes se dá smlouva uzavírat na per hubu, i když psané je lepčíí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.