Donucen se odstěhovat. Jak?

Od: Datum: 19.12.14 18:18 odpovědí: 19 změna: 19.12.14 22:53

Zdravím, je mi 22 let, bydlím s rodiči (tedy pouze s mamkou) od narození. Vždy jsem si myslel, že pro mě bude těžké doma oznámit, že se chystám osamostatnit a odstěhovat. Nyní je mi ale čím dál tím častěji naznačováno, že bych si už měl sbalit svých pět švestek. Určitě souhlasím, cítím, že je nejvyšší čas a to jak díky mému věku, tak díky množícím se sporům, které se doma odehrávají.

Samotné osamostatnění bych chtěl provést co nejrychleji, ale ... na jaře letošního roku jsem všechny finance co jsem měl (a bohužel i neměl) investoval do zatím nestavebního pozemku na kterém jsme s přítelkyní plánovali budoucí stavbu RD. V současné době již nejsme spolu. Dokončení změny územního plány místní úřady neustále odkládají a tak vlastním pouze pozemek na kterém nemohu dělat vůbec nic (ani umístění nějaké boudy), a k tomu splácím dva úvěry. Jeden za pozemek a druhý za kapitál do začátku "podnikání". Před cca dvěma roky jsem si koupil franchisovou licenci, abych mohl podnikat pod známou značkou. A aby to nebylo moc jednoduché, tak jsem před pár dny dostal výpověď, z čehož plyne, že nevím čím se budu od poloviny ledna živit, takže jakýkoli pronájem z finančních důvodů nepřichází v úvahu.

Mám jedinou otázku: Co byste dělali / jak byste postupovali na mém místě? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iv®
Datum: 19.12.14 19:01
avatar
Našla bych si praci. ...a to co nejrychle
Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 19.12.14 19:06
A doma drzel hubu a krok, pac te budou s nejvetsi pravdepodobnosti zivit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.14 19:05

Že by šikovnou nevěstu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 19.12.14 19:55

Jestli se chceš nechat živit od rodičů, jestli nemáš odvahu opustit domácnost, kde se lednička plní sama, tak na "spory" opravdu nemáš nárok. Jinak je ještě možnost najít si práci s ubytováním, na portale MPSV jsem jich našla několik a ne všechny jsou pro lékaře, jak to vypadá na první pohled.

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno/vmrozsir

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.12.14 20:10

1. Maximálně se snažit pozemek prodat i hluboko pod cenou, ale tak aby cena pokryla zbývající úvěr.

2. Linenci k podnikání máte a kde je zisk? Nebo nepodnikáte? Vaše investování asi je velmi zbrklé.

3. V půlce ledna končíte v zaměstnání a proč již nyní nedchodíte ještě po různých brigádách a nesnažíte se dluhy minimalizovat. I do budoucna brát jakoukoliv práci.

4. Doma držet hubu a krok.

5. Až na to budete mít, tak se odstěhovat.

doplněno 19.12.14 21:15:

Samozřejmě je lepší prodat stavební pozemek (pokud se dožijete převodu) jak ornou půdu. To s i ale musíte být pevně jist, že exekutor nebude rychlejší.

Stejně je něco špatně. Máte zaměstnání + ve dvou oborech podnikáte a přitom nemáte na vlastní bydlení a navíc na krku 2 úvěry.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 20:37

Kde je napsáno, že se lednička plní sama?
Kde je napsáno, že na domácnost nic nepřispívám?
"Maximálně se snažit pozemek prodat i hluboko pod cenou" Výborný nápad prodávat pozemek těsně před dokončením územního plánu. Tedy o stovky procent levněji.
"Linenci k podnikání máte a kde je zisk? Nebo nepodnikáte? Vaše investování asi je velmi zbrklé" Proč soudíte, když nic nevíte? Ono to není o tom, že začnete podnikat a hned máte na účtě statisíce. Návrat všech investic bývá několikaletá.
"V půlce ledna končíte v zaměstnání a proč již nyní nedchodíte ještě po různých brigádách a nesnažíte se dluhy minimalizovat. I do budoucna brát jakoukoliv práci" V menším měřítku podnikám i v jiném oboru, takže nyní budu rozvýjet. To ale opět neznamená, že budu na konci ledna fakturovat desetitisíce.
"Až na to budete mít, tak se odstěhovat" Slovo "AŽ" nepoužávám. To člověka posouvá dozadu. Raději mám "JAK"
Od: jmlc®
Datum: 19.12.14 20:38
avatar
souhlasím s prvním příspěvkem - najít si okamžitě práci...a Tedy o stovky procent levněji. - to jako že nebudu platit já, ale někdo mi dá 3x víc k pozemku?
doplněno 19.12.14 20:53:

Pokud je 100% tisícovka, o stovky procent méně je tak trochu nesmysl.. je to pak třeba -3000...

Nicméně co se týče podnikání - znám pár lidí, co začali s podnikáním díky dotaci z UP - museli ale být nějakou dobu na pracáku. Měli zázemí - pokud potřebujete dotaci a bydlíte u rodičů, musíte jim to vysvětlit a nechat se nějakou dobu "vydržovat"...

doplněno 19.12.14 21:06:

ano - tak je správně - také jsem to pochopil až po vašem dovětku :)

Zkuste si ale k pozemku sehnat nějaký územní plán vesnice-města. Pokud se okolí mění na stavební parcelu, pak ano, bude do budoucna lepší s prodejem počkat. Někdo ale může mít pozemek "na nevhodném místě" - tak si to ověřte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 20:43

Jakože cena za ornou půdu se u nás pohybuje v řádech desetikorun, max. stokorun. Stavební pozemky se sítěmi se u nás prodávají od 1000kč výše.

doplněno 19.12.14 21:03:

Až teď mě to secvaklo. V té rychlosti mě nenapadlo, že je to matematicky nesmysl. Chtěl jsem tedy říci, proč nyní prodávat za X, když brzy mohu prodat za několikanásobek X.

Od: paw®
Datum: 19.12.14 20:49
A ted, co jste od zdejsi poradny cekal. Ze vam poslou penize? Kazdy se snazi radit dle svych zkusenosti a dostuonych informaci z vaseho dotazu.
Jinak k prodeji pozemku. Mafe recht, neprodavat nyni. Kdyz se zadari a dluhy se okoti v exekuci, tak pozemek jiz bude stavebni a po drazbe vam jeste oar drobnych zbyde.
Nuz, co sirsi rodina z hkediska pomoci?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 21:01
Jistě, čekal jsem, že se mi sem postupně podaří vložit své číslo účtu...
Každý se snaží radit dle svých možností nebo spíše dle své fantazie. Děkuji všem za zkušené rady typu: Drž hub a krok.
Jsem na rozpacích jestli se mám úrovně odpovědí (né všech) smát nebo brečet. Kdybych se zeptal tříletého syna mého kamaráda, tak mi snad podá mnohem lepší odpověď.
Proč by se dluhy měli hned překlopit v exekuci. Nejsem žádný případ neschopnosti splácet. Dokážu peníze vydělat, ale vzhledem výrazným současným změnám, nemám pocit, že bych chtěl riskovat nějaký pronájem za 10tis,
Od: faithoncemore*
Datum: 19.12.14 21:16

Promiňte, káráte nás za naše přízemní rady. Ale sám jste to teď napsal - nechce se Vám riskovat pronájem (za vlastní). Tedy opravdu byste se podle toho měl k matce náležitě chovat, pokud potřebujete, aby netrvala na tom, abyste si vzal svých pár švestek a šel. Tedy minimálně neprokračovat v oněch sporech, alespoň ne v těch, ve kterých matce vysvětlujete, jak jste úžasný investor.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.12.14 20:40
avatar

Přidávám, že bych doma zkusila nasypat si popel na hlavu a říct jim to tak, jak to říkáte Vy zde nám. Rodičům slibte, že budete uklízet a zastávat další práce, které jsou kolem domu (nevím, jak to tam máte a co je potřeba, takže nemá cenu mluvit konkrétně) a jakmile budete vydělávat, snažte se s nimi domluvit, že jim budete platit běžný nájem za pokoj (min. 3000, ale i víc) plus samozřejmě se budete podílet na dalších výdajích (jídlo apod.). Nedokážu si představit, že by rodiče s tímto dítě vyhnali z domu, i když lidé jsou různí. Pokud jsou ale Vaši rodiče rozumní a Vy jim nebudete překážet a naopak pomáhat, tak by snad neměl být problém. Prostě nesmíte být přítěž, ani finanční, ani v domácnosti.

doplněno 19.12.14 20:43:

A dovolte mi rýpnutí, když vidím Vaši reakci na "uska". Jestli Vaše podnikání není zbrklé, tak jste musel vědět, že se investice ihned nevrátí. Jestli Váš nákup neužitečného pozemku není zbrklý, tak jste musel počítat s tím, že změna územního plánu není 100% jistá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 20:50

Platím 5000Kč. Snažím se pomáhat v rámci možností.

Samozřejmě, že návratnost investice není 100%ní a změna ÚP je nejistá. To je prostě riziko, které podstupuji za účelem dosažení zisku, za účelem nebrat si na pozemek 2 mega hypotéku. Nic není na světe jisté. I když hodně lidí mluví o tom, že chce mít jistotu a chodit do práce, ideálně někam na úřad jako státní zaměstnanec. To je tedy pro mě zcela nepřípustné a extrémě nejisté. To ale příliš odbočuji od tématu, za což se omlouvám.

Datum: 19.12.14 21:06
avatar

Není třeba se omlouvat.

Budete teď mít víc možností pomáhat (a zkuste to nebrat jako pomoc někomu, ale jako převzetí nějaké povinnosti, ale možná slovíčkařím), tak rodiče přesvědčte o tom, že ve Vás doma mají někoho, kdo jim jejich život ulehčí, a ne ztíží. To je moje rada, tedy jinými slovy to, co je již v prvním příspěvku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.12.14 21:31
avatar

Milý kdejak, nic se nejí tak horké, je to normální, že ve vašem věku máte spory s rodiči (mamkou). Jste dvě dospělé osobnosti a je třeba si vymezit v tomto určitá pravidla. Sedněte si s mamkou, otevřete si vínko (kupte ho) a promluvte si s ní. Že už jste o tom taky přemýšlel a udělal jste kvůli tomu to a to...A jestli by vám neporadila a nebyla shovívavá nějakou dobu, než se zase zbercháte. Je to o komunikaci. Zkuste a uvidíte

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.12.14 21:33
avatar

To je skutečně závažná situace. Doma vás vyhazují, ač se podle vašich slov snažíte, v práci vás vyhodili, jakoukoliv radu berete velmi emotivně a jdete do agrese, jak se zdá, žádné řešení situace není - nevidíte žádné své rezervy v chování, kterým byste uklidnil rodiče, ani řešení praktické - ekonomické. Teď mi řekněte, co s tím hodláte dělat? Co byste tedy sám sobě poradil, kdybyste byl někdo cizí?

doplněno 19.12.14 22:27:

Nevím, jaký je to přívěs a kolik stojí, ještě by byla řešením maringotka, je prostornější, dá se zateplit i dobře vytopit, ale asi bude dražší. Otázka je, kde na ten přívěs vezmete, když jste bez práce a jestli kamarád přistoupí třeba na měsíční splátky.

Čím vlastně štvete rodiče? Proč vás opustila přítelkyně, se kterou jste plánoval budoucnost proč vás vyhodili z práce? Odnesl jste si z toho něco, co by vám umožňovalo nějak u sebe něco chtít změnit, nebo to berete jako náhodné a nespravedlivě nakumulované rány osudu?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 22:15

Kdybych v době založení této otázky znal odpověď, tak jí nezakládám.

Emotivně reaguji pouze na zcela neužitečné odpovědi, které nedávají žádnou radu.

A jak poradit sám sobě? Od dobrého kamaráda jsem před chvilkou dostal nabídku na koupi velmi pěkného a prostorného obytného přívěsu (má vše co k životu potřebuji - sprchový kout, WC, umyvadlo, malou kuchyňku a volný prostor, kam bych umístil něco na spaní a pracovní stůl) Pokud se dohodneme, tak ho koupím a zaparkuji na svém pozemku, kde je voda, kanalda, elektro (internet zařídím). Budu v něm bydlet a pracovat. Nebudu muset platit žádný nájem, pouze voda, elektřina, internet, jídlo. Myslím si (nevím jistě), že bych se mohl vejít do 5tis./měsíc. Tzn., že co se výdajů týká, tak nebude vůbec žádná změna: bydlení (5 tis), úvěry, benzín, zdravotní, sociální, atd.) Jen nevím jestli mi to prodá, protože na mě jako kamarádovi nechce vydělávat a nasazovat cenu (plně chápu jeho dilema). Pokud neprodá, nebudu se na něj zlobit a zkusím se podívat po inzerátech, jestli někdo neprodává něco podobného.

doplněno 19.12.14 22:50:

Peníze na přívěs bych měl mít z navrácených kaucí (jistin), kterými jsem různým firmám ručil. Mělo by se jednat celkem o cca 50tis.

Rodiče štvu zřejmě tím, že máme na všechno vždy zcela opačný názor. Chci udělat doma radost, jsem v nějakém velkoobchodě, tak tam koupím nějaký dobrý sýr. Dostanu za to vynadáno, že máme málo peněz a já rozhazuji. // Jsem ve velkoobchodě, již poučen, nic domů nekupuji. Dostanu vynadáno, že když už jsem tam byl, tak jsem mohl koupit to a to a to.

S přítelkyní jsme se rozešli oboustraně. Vadilo jí, že jsem měl často nárazové pracovní období, kdy jsem trávil v práci i 18hodin. Abych všechno stihnul, tak jsem na všechno spěchal a to jí vadilo. Divím se, že to vydržele tak dlouho. Z mé strany mě zcela naštvala její lež o budoucnosti (sny o rodině). Než se začalo schylovat k rozchodu, tak mi řekla, že nikdy nechce mít žádné děti, a že nikdy nezmění názor. To byla věc u které z mé strany nemohla být žádná tolerance. Z většiny věcí jsem si odnesl plno zkušeností, které si člověk musí pouze prožít. Pouze ten současný vyhazov je totální nespravedlivý kopanec do zad, protože jsem dělal co to šlo, a skutečný důvod mého vyhazovu je ten, že o mou práci má zájem někdo jiný, vysoce postavený z konkurenční firmy a u této firmy to má domluvené.

Od: uska®
Datum: 19.12.14 22:37

Než opět bezhlavě investujete do karavanu nebo podobně,tak si zjistěte předem , zda vám dá stavební úřad územní souhlas. Je jedno, zda karavan, maringotka nebo mobilní dům je na kolech nebo na podpěrách - souhlas s umístěním potřebujete i když zaparkujete na vlastním pozemku. Koukněte třeba sem http://vyrobamobilnichdomu.webmium.com/stavebni-povoleni

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kdejak
Datum: 19.12.14 22:53

Děkuji za tip.

Už jsem se na to na SÚ ptal někdy v létě. Na mobilní dům se dívají jako na výrobek plnící funkci stavby a proto se na něj vztahují všechny záležitosti jako na klasickou stavbu.

V úvahu připadá karavan nebo maringotka. (Stavební buňku nesmím umístit - potřeboval bych územní souhlas a ten mi zatím dát nemohou)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.