Lednička nechladí

Od: Datum: 19.12.14 15:59 odpovědí: 6 změna: 21.12.14 00:25

Chci se poradit zkušenějších a možná i někoho z oboru. Jde o starší dvou kompresorovou chladničku s mrazákem značky Elektrolux. Lednička už hodně pamatuje, ale pořád tak nějak slouží/sloužila a tak se nám nechce vyhazovat. Dnes jsem byl povolán na to abych se na ni podíval s tím, že nejede.

Po příchodu zjištěno, že mrazák jede. Lednička nikoli tam bylo teplo (a žárovka nejspíše spálená). Pomocí zkoušečky jsem zkoušel kde je ještě fáze (takový šroubovák s doutnavkou). Na přívodu jsem zkoušel fázi a nějakou našel. Oddělal jsem horní kryt kde jsou oba termostaty a i zde byla. Vrátil jsem se dolů a zkoušel se vším různě hejbat (ano vím není to odborná oprava ani popis). No a jak jsem skákal mezi vrchem a spodkem tak jsem asi s něčím hnul a lednice začala chladit.

Zajímalo by mě. Jak poznat, že je vadný termostat? Je nějaká možnost jak to vyzkoušet a říct ano je to vadné? Něco jsem četl i o tom, že u kompresoru bývá nějaké rozběhové relé dá se i to nějak diagnostikovat? Prostě se mi nechce věřit, že lednice na stávajícím místě jede bez problémů dva měsíce a najednou ze dne na den nic a pak stačí jen zahýbat drátama a jede. Čekám zádrhel jen nevím jak drahý.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.14 16:42
avatar

bude v háji termostat já bych ho proklemoval a jak se kompresor rozjede máš jasno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.14 17:04

No a od té doby jede lednice (motorkompresor) jak má? Tedy už termostat vypnul a znovu zapnul? Termostat je vlastně spínač ovládaný teplotou.Nevypadlo třeba při čištění lednice čidlo termostatu z místa kam patří?

Pokud to teď bude normálně fungovat tak to budete zjišťovat dost těžko , pokud to nebude zcela zjevné .Zatím asi takto.Zdar.

doplněno 19.12.14 17:15:

Zjevné myslím jako uvolněný kontakt atd.POkud by ale nebylo správně přichycené to čidlo termostatu tak by to běželo stále a mrzlo , a naopak nevypínalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 20.12.14 22:19

Díky tobě i výše přispívajícímu.

Dnes jsem se dozvěděl, že z ledničky se stal mrazák a v lednici je i při polovičním nastavení termostatu mráz -5 no a večer to zase kleklo. Můj laický předpoklad, že kompresor jel v podstatě nonstop a teď ho odstavila tepelná pojistka.

Je možné, že je tedy jen uvolněný termostat a ne přímo vadný?

Datum: 20.12.14 23:55

1) - Tak kontrola toho čidla - je to trubička od měchu termostatu (různě dlouhá -dle toho kam má dosáhnout) a její konec cca 4cm by měl být přichycen někam na konec výparníku těsně někam buď pod příchytku se šroubkem , nebo pevně zastrčená aby se správně přenášela teplota.

2) může to být ale také tím , že z části uniklo chladivo nebo se přicpal filtr a podobně a nedochlazuje výparník právě až na konec čímž se to čidlo nepodchladí a tudíž termostat nevypne , v lednici je mráz atd , ale to je pak na delší povídání .Teplota na výparníku se pohybuje od cca -22°C do cca-28°C a když to dotáhne k čidlu tak termostat vypne ,ale zase jsou ještě další varianty ...

pokud jste termostat neproklemoval nebo nezadrhává (mechanicky -kvůli oxydaci a pod.) tak když se podchladí má vypnout.

Vaše úvaha o vypínání kvůli přehřátí je teoreticky správná , ale je to jen jedna z variant ,.

Zdar.

Na dálku si netroufnu tvrdit zda je termostat vadný či né.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 21.12.14 00:02

Díky. Zítra za světla se snad dostanu k tomu abych se mohl podívat na to uchycení.

Jsem se podle čísla ledničky díval na to kolik vůbec stojí nový termostat. Překvapilo mě, že na lednici starou cca 10 let stojí od 700kč. Fuj.

Datum: 21.12.14 00:25

To se mi zdá taky hodně.Stával okolo150 , pak 300 kč teď nevím.

doplněno 21.12.14 00:29:

Jen mimochodem co je to za výrobek?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.