Jak na protékající wc?

Od: Datum: 18.12.14 08:01 odpovědí: 29 změna: 18.12.14 23:22

Dobrý den, mám možná trochu blbej dotaz, ale možná mi poradíte. Mám staré splachovací wc s nádržkou nahoře a špagátem. Nyní se stalo, že záchod začal protékat, když spláchnu na max, a to dost hodně. Stačí trochu pošolíchat s tím splachovacím zařízením a přestane to, nicméně někdy to nejde jen tak jednoduše a taky je to samozřejmě dost otravné. Je nějaký způsob jak tomuto zamezit, aniž bych musel sundávat tu nádržku? Jsem sice docela vysoký, ale i když si vezmu schůdky, jen tak tak dám ruku dovnitř, nehledě na to že tam vůbec nevidím (max když si dám do druhé ruky zrcátko, což je dost nepraktické). Dá se to nějak udělat? A ještě jedna věc k tomu - může to být způsobeno např. vodním kamenem? Když se spláchne a celá ta voda z nádrže proteče dolů do wc, ozve se nepříjemný, chrastivý zvuk, jako by tam někde něco drhlo. Může to být vodní kámen? Myslíte, že by pomohlo, kdybych tam nalil sodu nebo ocet? Díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.12.14 08:14

Řešil jsem to tak, že jsem po uzavření vody vyjmul z nádržky celou tu napouštěcí aparaturu a tu rozebral, vyčistil jednotlivé díly a smontoval zpět. pokud se Vám do toho nechce, dá se jen ta napouštěcí aparatura koupit v obchodě,

doplněno 18.12.14 08:30:

Přečtěte si a poduďte možnosti: http://www.levna-koupelna.cz/protekajici-toaleta

Ohodnoceno: 1x

Od: 123456789*
Datum: 18.12.14 18:01

Souhlas se strejcem pravděpodobně nečistoty, zkusit rozebrat a vyčistit, pak by to mělo být OK.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.12.14 08:18

Já si myslím, že budete muset nádržku sundat. Za roky se kámen nashromáždil, těsnění zteřelo a vůbec, nádržka potřebuje generálku. V železářství za cca 100kč dostanete koupit napouštěcí ventil, který je nesmírně jednoduché namontovat. Fakt snadné. A když už ji budete mít dole, kupte všechna těsnění, která do nádržky patří. Nejsnadněji jak na to, že ji vyfotíte na mobil a fotku prodavačce ukážete. Klidně i před tím, než ji sundáte. ;) Práce na 30 minut i s vytažením štaflí.

Datum: 18.12.14 08:26

Ano, naši dědové a pradědové s tímhle splachovačem asi mysleli, že zůstane navždy, vzhledem k nepraktičnosti a výšce. Je tam na stopro vodní kámen.

Ocet už asi stačit nebude. Vím, že můj kámoš to odsekává i v té výšce.

Datum: 18.12.14 08:28

Bez demontáže to neopravíte. Možná bude třeba jen vyčistit, ale spíš bude třeba, podle konkrétního provedení, vyměnit některé díly. Pči ceně nového bych ale neváhal celý vyměnit a mít pár let klid.

Datum: 18.12.14 08:29

vyčistit od usazeného kamene

Datum: 18.12.14 08:32

nepíšete, zda k protékání dochází ihned po spláchnutí a procesu napouštění (to je netěsnost dole pod vypouštěcím "zvonem") a nebo až potom, když už je nádrž napuštěna a neuzavře se napouštěcí ventil a voda přetéká přes ten vypouštěcí "zvon", to pak je problém v napouštěcím ventilku (membráně), doporučuji koupit za pár korun a vyměnit, když tento správně nefunguje

každopádně budete muset asi nádrž sundat

Od: joe66
Datum: 18.12.14 10:11

Začne to protékat, již když spláchnu a pak je samozřejmě problém s tím, aby se to napustilo. Když spláchnu jenom trošku, je to v pohodě, ale když spláchnu tak, že se vypustí celá ta nádrž, tak ten problém s protékáním nastane.

Datum: 18.12.14 09:00

Já bych udělal pokus,

zavřít vodu, spláchnout, nalít Fixinelu 0,2l, slabě spláchnout, opět dolít fixinelu a nechat působit do potřeby použití WC.

Pak normálně splachovat. Pokud pokus zapůsobí, alespoň trošku, pak pokus opakovat.

Jinak demontáže a oprava nádobky s tesněním.

Nebo nejrychlejší řešení nákup nové nádobky.

doplněno 18.12.14 17:51:

Když to tak čtu, tak voda přetéká přepadem, nebo protéká pod vypouštěním..

Datum: 18.12.14 09:08

Zdravím.! Uzavřete přívodní ventil a spláchněte. Chvíli počkejte ať zjistíte, jestli ventil drží. Staré ventily 3/8 jsou prevíti.

Pokud drží, tak povolte převlečnou matku u ventilu na přívodní trubičce (někdy plastová, někdy pochromovaná mosaz) k ventilu

mikáda. Pak povolte plastovou matku u přívodu k hladinovému plovákovému ventilu a spodní matici, která drží odtokovou trubku.

Pak se můžete vrhnout na samotné sundání mikáda se zdi. Celé se to přizvedne o cca.2.Cm a potáhné k sobě.

Opatrně vyndejte přívodní trubičku a nadzvednutím mikáda jej vyndáte z odtokové trubky. Celá tato "operace" jde provést téměř

poslepu a stačí k tomu Sikovky, nebo malý hasák.

Na zemi už si s tím snadno poradíte. Všechny těsnění kupte nové, jelikož i ty, které zatím držely můžou být ztyřelé a po zpětné montáži by mohly dělat neplechu.

Všechny nové pryžové díly potřete před nasazením silikonovou vazelinou a budete leta spokojený. *palec*

Od: milda2
Datum: 18.12.14 10:57

Tak přesně tenhle problém jsem taky řešil.Koupil jsem to velké gumové těsnění co patří na ten prostřední zvon dolu a po pár spláchnutí si to sedlo a od té doby už záchod neprotéká.

Datum: 18.12.14 11:08

starý splachovač se neopravuje, protože pořádně a trvale opravit ani nejde. Problematických míst je víc a problémy se časem nashromáždí. Vodní kámen, steřelá těsnění, zanesený napouštěcí ventil, drhnoucí vahadlo, zaříznutý nebo drhnoucí špagát atd.

Jestli chcete mít klid, pak celou nádržku vyměňte.

Datum: 18.12.14 12:07

Mám stejný typ splachovací nádržky a i mně se občas stane, že začne voda protékat. Stačí zavřít přívod vody, vyšroubovat napouštěcí ventil, pořádně vyčistit a vyměnit sadu těsnění, která se prodává za asi 25 Kč. Kritické místo jsem označila na obrázku, ten malý váleček se musí lehce pohybovat, protože tím se právě ventil uzavírá. Osvědčilo se mi to profouknout WD-40. Pak už stačí jen správně nastavit výšku plováku a zas to bude fungovat.

doplněno 18.12.14 13:45:

Tazatel píše "stačí pošolíchat", tak to pořád vypadá na stejný typ ventilu, ale i kdyby to byl jiný, tak rada zas může pomoct někomu dalšímu, ne? Jednu dobu byly tyto napouštěcí ventily skoro všude a samozřejmě i u WC kombi. Z nádržky se tam nečistota nedostane, ale když se v domě na nějakou dobu zavře voda, je to hned.

Datum: 18.12.14 12:21

jak víte, že máte stejný typ splachovací nádržky? ta na fotu nahože je nádržka rádce @strejc, ne ta porouchaná tazatele (a navíc z kombi WC), samozřejmě ty principy splachování jsou obdobné

Datum: 18.12.14 12:47

joe66 - ja si myslím, že téměř všichni radí zbytečně komplikovaně a na ten váš miniaturní problém i špatně. Prosím, stačí myslím jen jediný úkon, pokud máte nádržku, jako je na fotografii pod vašim původním dotazem, tak odšroubujte na pravé straně tu kulatou hlavici, která zakrývá membránu, vezměte ostrou slabší jehlu a "vydloubněte" opatrně tu černou malinkatou gumičku - při okraji ,( asi 4 mm). Úplně stačí, ji otočit a dát zpět. Pak napište ... Pak řeknu bližší... sanyo

doplněno 18.12.14 12:58:

pavouku - může být, ale naprosta našich splachovadel máu gtento princit, kde tlakem vody se zavírá ventil s malinkatou gumičkou, který tlačí na napouštěcí trubku a tak ji tato gumička uzavře. Když se vymačká - jak asi i v tomto případě, stačí gumičku otočit ( napoprvé), nebo příští už koupit novou - poř. cena max 1,-Kč a JE TO. NĚKTEŘÍ JSOU SCHOPNI VYMĚNIT CELÉ SPLACHOVADLO ZA NOVÉ... kvůli koruně , ale o tom to forum je.

doplněno 18.12.14 13:56:

Ne pavouku, asi jsem to měl vysvětlit lépe, ta gumička je vidět, když sundáte membránu, je úplně dole pod ní, jakoby ta gumička byla zalisována v plastu - ale bohudík není, lehce u okraje je vyrýpněte otočte, jde to poměrně lehce... V tom všem je zakopaný pes...

Datum: 18.12.14 12:51

a jak kdybych o příspěvek výše nepsal, že to foto není jeho, že je tazatele @strejc, který má kombíka, kdo ví, co tam tazatel má za mechanismus, v práci máme na provozech taky sem tam někde ještě tato WC se šňůrou a co nádržka, to jiný mechanismus

doplněno 18.12.14 13:19:

@sanyo, já to chápu, doma mi kolikrát protékal kombík, a tu membránu opravdu stačilo pootočit a nebo vyměnit, mám s tím také zkušenosti, ale pokud tazatel neupřesní, zda mu to protéká ihned po spláchnutí pod vypouštěcím zvonem kolem těsnění, a nebo to protéká až po napuštění nádržky, kdy teče voda do přepadu zvonu (a možná stačí poštelovat plovák nebo vyměnit tu membránu), tak se dobrat rady bude obtížné

doplněno 18.12.14 13:20:

mluvíte o gumičce a já o membráně...no asi myslíte něco jiného

doplněno 18.12.14 13:22:

nebo spíš myslíte tu gumičku, co je na membráně

Datum: 18.12.14 14:28

Ne pavouku, já mluvím o gumičce ( která je součástí uzavírací jehly) a tato je vždy pod membránou - dole v pákovém mechanismu plováku, není to její celek., plovák vytlačuje jehlu s gumičkou směrem do membrány... Pokud nemáte nějaký zcela jiný druh kombíku, a snad si tazatel vybere. V mém typování to prostě chce celou tu jehlu, která tlačí zespoda nahoru do membránové dirky, demontovat a převrátit tu malilinkatou gumičku - nic víc, nic míň...

Datum: 18.12.14 16:16

ano, dlouho jsem to neměl rozdělané, ale jak to popisujete, tak se mi to docela vybavilo, nicméně, protéká mu to hned po spláchnutí, tak to bude závada na dosedacích plochách uzavíracího zvonu na výpusti z nádržky

Datum: 18.12.14 16:39

Asi najspíše máte oba pravdu, ale než hledat, čistit, zkoušet, bežet pro náhradu, pro čistidlo, pak už stařeček vychozený, zanesený, zasluhuje vyčištění a výměnu, celého ventilu a těsnění pod zvonem a mezi náržkou a odpadní trubkou. Z jedné vody načisto. Cestou nejmenšího odporu :-D

Datum: 18.12.14 18:19

sanyo, prosím, kde že mu teče ta voda?

napouštěcím ventilem plovákem, nebo dole, že netěsní těsnění?

ja si myslím, že téměř všichni radí zbytečně komplikovaně a na ten váš miniaturní problém i špatně

:)

Od: mkat®
Datum: 18.12.14 14:33

Ak som dobre rozumel ,tak vám tečie voda po spláchnutí z nádržky do wc..A to v tedy ked celkom spláchnete.V nádržke máte bordel-usadeniny.Ked na plno spláchnete tak vám vytečie všetká voda ,a berie zo sebov aj tú špinu.Malé kúsky ostanú na dosadacej ploche ,na ktorú padne gumové tesnenie .To potom dobre nedosadne a voda preteká do wc.Treba nádržku vyčistiť,pre istotu vymeniť gumové tesnenie,alebo aspoň otočiť.

Od: joe66
Datum: 18.12.14 18:51

ok, díky všem za rady, šlo mi hlavně o to, abych to nemusel sundávat, ale jak vidím, tomu se nejspíš nevyhnu...zkusím tam nejdřív něco nalít a když o víkendu zkusím vyměnit

Datum: 18.12.14 18:54

Rozhodující je, jaký typ splachovacího mechanizmu máte v nádržce. Podle Vašeho popisu závady tam můžete mít stojatý vlnovec, jehož ústí se ohýbá pod hladinu zatažením za přivázaný provázek. Vlnovec už ztratil pružnost nebo se o něco uzasekává a nevrací se po spláchnutí do stojaté polohy, takž jím voda stále protéká. Když cuknete za provázek, tak se někdy narovná a voda už neteče. Chce to vyměnit ten vlnovec a případně seřídit výšku hladiny v nádrži přihnutím páky, na které je namontován plovák.

Datum: 18.12.14 21:06

Pro pana Milana C to napíšu podrobněji, protože jinak to ani snad nelze vysvětlit : V tzv. kombících je přívod vody řešen ventilem, jehož hlavní součástí je gumová membrána s 2 direčkami a jehlový ventil - to vše je na pravé straně úplně nahoře foceného kombíku , u mne zase na straně levé, kde jsem schválně pro znázornění demotoval částečně ventil a ukazuji membránu s 2 dirkami a zkušené oko postřehne uprostřed dole utopený jehlový ventilek s černou malilinkatou gumičkou o průměru cca 4 mm. Pro pochopení musím uvést, že voda z vodovodu se tlačí do prostoru pod membránou a protéká jak příslušnými otvory do nádržky. Když raménko vahadla díky vztlakové vodě zatlačí tím ventilkem do středu membrány, zcela se postupně zastaví přítok vody. Protože ale ta malilinkatá gumička je již stářím otlačena od té plastové kuželky (v které je mimochodem direčka menší jak průměr malinké jehly), která je přímo uprostřed membrány, dochází k tomu, že tlakem vody v tomto místě dochází k průniku mililinkatého množství vody, která teče zpět do nádržky a majitel WC vidí, jak v míse mu stále slzí či přitéká trošíčku vody. Není to moc, ale v globálu je to dost peněz., nehledě na časté zaplnění jímek a pod. Po výměně mililinkaté černé gumičky na jehlovém ventilu to zcela přestane. Takže asi tak, pro tento typ kombíkového WC. Pochopitelně jako ve všem, může být závada i jinde, ale nepředpokládám to. S pozdravem - sanyo

doplněno 19.12.14 00:05:

Hm, díky Milane C - stalo se mi něco podobného tuším podruhé, nechal jsem se strhnout tím druhým příspěvkem s tím kombíkem a fotkou a už jsem jel... Přesto, jsem třeba některým majitelům kombíků byl možná nápomocen., sorry

Datum: 18.12.14 21:37

Pane kolego sanyo, ale tazatel nemá kombíka, on má splachovač nahoře. Stále nevím, zdali mu nezavírá plovák jak si myslí někteří, nebo mu podtýká vypouštecí ventil.

Přesto Vám děkuji za poučení, ale ujištuji Vás, že jako správce několka baráků trošku o nádobkách na WC vím.

Přeji Vám krásné vánoce, páč zítra odjíždím od poče..

doplněno 19.12.14 07:12:

hoste, děkuji za příníčko.

Sanyo,

Přesto, jsem třeba některým majitelům kombíků byl možná nápomocen
naprosto s Vámi souhlasím, každá rada dobrá,

Přeji krásné vánoce...

Od: host
Datum: 18.12.14 21:45

milancukrar: vám také krásné vánoce a díky za všechny cenné rady a zkušenosti, které tu během roku dáváte. PF2015

Od: host
Datum: 18.12.14 20:13

Jestli máte starou splachovačku se špagátkem, který vede k ramínku nasazeném na černé plastové ohebné rouře vypadající jako měch harmoniky, někdy se říká splachovačka "s kosmonautem" protože to trochu vypadá jako harmonikové ohebné rukávy skafandru kosmonautů, tak se může stát, že se ta ohebná trubka dře o stěnu splachovačky a tím se ozývá ten zvláštní zvuk, jakoby něco drhlo, opravdu drhne.

A pokud se ta harmonika nenarovná do vzpřímené polohy a zůstane ohnutá pod úroveň, ve které plovák na tyčce ještě vodu nezavře, tak voda protéká. Tím, že zataháte za špagátek trochu harmoniku uvolníte a narovná se a přestane protékat.

V každém případě bude muset někdo vylézt nahoru ke splachovačce, sundat víko, podívat se, jaký mechanismus tam máte a pokud je to tenhle kosmonaut, tak odloupat ze stěny splachovačky usazený vodní kámen a možná trochu poštelovat ramínko s provázkem tak, aby to nedřelo a volně se pohybovalo a zase to může pár let fungovat.

Obrázek viz http://www.triker.cz/pool/7000.jpg

doplněno 18.12.14 21:19:

Přesně tak to přede mnou popsal už aloijzb v 18:54, byl rychlejší a hlavně já jsem byl nepozorný a nepřečetl jsem si i jeho radu.

doplněno 18.12.14 21:21:

opravuji: aloisb. Omlouvám se za překlep

Datum: 18.12.14 20:56

Podle popisu-když spláchnete trochu neprotéká a opačně tak to bude spodní těsnění na vypouštěcím ventilu a bordel-vodní kámen v nádrži vypadá nějak takhle(podle typu): http://triker.cz/p-8990125210…-2000-tesneni-64-x-30-x-2-mm/ Když vypustíte celou nádrž tak těsní pouze svojí vahou a když vypustíte jenom trochu tak na něj tlačí voda a tím pádem lépe těsní

doplněno 18.12.14 21:24:

Tazatel naplno spláchne-protéká,zašmodrchá neprotéká (sedne si to těsnění) takže to nemůže být napouštěcím ale vypouštěcím ventilem.Kdyby to byl napouštěcí tak to začne protékat až se naplní nádrž

Datum: 18.12.14 23:22

Ahoj. Tipuji, že se kolegové HOST a Magor přiblížili problému nejblíže. Pokud tam je výpust, s tím velkým kroužkem, tak mi u něj mnohdy stačilo, jen s tou zvedací a dosedací přepadovou trubkou párkrát pootočit. Ten protilehlý díl na dně nádržky, je o něco výš než samé dno a tak se nějaké drobné nečistoty zachycují, ještě před tou těsnící drážkovou plochou.

Tyhle zobrazené napouštěcí ventily, se po nějakém čase nedají opravovat. Ať se s tím dělá cokoliv, vždy je to už na P.R.D. .

Pokud je jako výpusť ta stará harmonika, taková ta ,,tahací kočka,, , tak ta měla na svém konci takový plastový díl, který se při napouštění zanořil pod hladinu a vzduchová bublina, ten konec, potom dostala nad hladinu. Došlo tím k jejímu narovnání. Při spláchnutí tímto zařízením, se to ono muselo dostat až na dno a odtékáním vody dolů došlo k přisání té koncovky a k odtečení skoro veškeré vody. Při jejím dotékání dolů začne systém přicucávat vzduch a to je možná ten okamžik velkého lomozu. Tyhle věci, jsou ještě z dob, kdy komouš byl ještě silny. Jako Kali. Ahoj.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.