Vytržená hmoždinka = chemická kotva?

Od: Datum: 17.12.14 20:10 odpovědí: 14 změna: 19.12.14 10:57

Dobrý večer, rád bych se zeptal na radu ohledně hmoždinek na horní skříňku kuchyňské linky.

Horní skříňky byly původně na starých hmoždinách průměr 12 a délce 60 mm, vruty 6x45 mm. Protože jsme potřebovali něco opravit, tak jsme skříňky sundali a na pár místech se po opětovné montáži hmoždinka protočila-nedrží. Jedna díra po hmoždince má docela slušný průměr 14-16 mm. Je dobrý nápad zakoupit chemickou kotvu, aplikovat ji a do ní následně zasunout hmoždinku řekněme opět10-12x60-70 a po vytvrzení připevnit? Máte zkušenost s nějakou dobrou značkou kotvy? Sádru jsem použil s úspěchem na menší a méně zatížené hmoždiny. Díky.

P.S.: Myslíte, že hmoždinky a vruty jsou dostatečné? Vruty kupuji samozřejmě kvalitní, někdy dokonce značené 4.8, což není často u vrutů vidět. Hmoždinky volím Fischer či Mungo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kotva
Datum: 17.12.14 20:18

Chemická kotva bude určitě bezva, jen bývá dost drahá. Já bych to řešil svým oblíbeným konstrukčním lepidlem Soudal 60A. Díru bych vysál vysavačem, pak uvnitř co nejlépe zvlhčil (zlepší to nasákavost), natlačil tam ten Soudal, do něj natlačil tu hmoždinku a dvě hodinky počkal (pokud to bude do druhého dne, jedině dobře, pokud moc nespěchám). Lepidlo nabyde, vyplní tu díru a hmoždinku tam nádherně upevní. To, co vypění ven, odřízneš a je hotovo, můžeš tam dát vrut. A lepidla ti naprostá většina zbyde, doma se určitě neztratí, já s ním lepím kdeco.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.12.14 20:57

Perfektní odpověď, Kotva ! Přesně moje slova, ten Soudal je výborný a víceúčelový a přesně tak ho používám. Naposledy poté, co mě potomstvo vyrvalo ze stropu (duťáky Miako) hmoždiny, na kterých visel sušák ma prádlo. No, použil jsem přesně Vámi popsaný postup a drží to perfektně+

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 17.12.14 20:27

Také záleží do jakého zdiva je hmoždinka vložená. Zda do plných cihel, dutých CDK, do ytongu nebo plynosilikátu. Co se týče Fischer, v Toušeni na tenisových kurtech mají ceduli s obrázkem hmoždinky a textem "drží v díře jako zvíře". Opravdu drží dobře.

Někteří kutilové příliš velkou díru pro hmoždinku vyplní po obvodu špejlema namočenýma v chemoprenu a štípačkam je uštípnou těsně u okraje stěny a pak do nich hmoždinku natlučou a ona pak drží. U skříněk je tah směrem dolů a ne ven, takže by to mohlo držet stejně jako když se kdysi do zdi zasádrovávaly dřevěné špalíky a do nich zatloukala skoba. A drželo to léta.

Datum: 17.12.14 20:30

kupovat kvůli jedné díře chem.kotvu?A navíc vám pravděpodobně zateče i dovnitř té hmoždinky a jak vytvrdne tak tam ten vrut asi nenašrubujete. taky su pro: nějakým lepidlem to zacelit a převrtat nebo použít větší hmoždinu.Vrut by měl být (aspoň na těžké břemena ) dlouhý jak hmoždinka

doplněno 17.12.14 20:59:

a nejde tam dát (do té kotvy)klasický svorník(kotevní šroub) nechat trčet cca 1cm a skříňku navlést a zajistit matkou?

Od: beda
Datum: 17.12.14 20:35

Zdravím, pokud jde to cenu, tak to zkousnu, jen aby to fakt drželo a nenateklo to do hmoždiny.

Datum: 17.12.14 20:44

Do díry v cihle stačí obyčejná řídší sádra a ještě za tekuta natlouct hmoždinku. Takhle už jsem opravoval hezkých pár uvolněných hmoždinek, dokonce i ve spáře mezi cihlami (včetně pro kuchyňskou linku) a ještě žádná nepovolila.

Na skříňky linky používám hmoždinky průměr 12 mm a šrouby se 6hranou hlavou o číslo slabší, než je u nich doporučeno, dlouhé jako hmoždinka (nebo o pár mm delší..

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.12.14 07:41

Já souhlasím s magdonem. Sádra je nejlevnější řešení a účel splní, jen to chce neuspěchat a počkat, až důkladně zatvrdne, aby se problém neopakoval. Před aplikací sádry otvor důkladně vyčistit třeba vysavačem a navlhčit.

Datum: 18.12.14 09:18

Jsem pro pouzivani delsich vrutu, nez je hmozdinka. Vrut by se mel dostat na druhou stranu a tak lepe vytvarovat hmozdinku podle jejiho typu. Jinak jsem take sadroval, nebo kdyz jsem mel rozdelane lepidlo na obklady, tak jsem pouzil to.

Datum: 17.12.14 23:41

Ahoj. Mě zase soused navedl na tohle. Pomocí tavné pistole na lepení různých věcí. Hmoždinka se olepí tou hmotou kolem dokola i na konci a i dovnitř bočními otvory. Potom se zastrčí do díry ve zdi. Co vyteče ven, se po chvíli odřízne nožem. Má to výhodu, že když se do ní zašroubuje správně silný šroub, který se nezařezává do jejího plastu(má silnější střed těla)- není to žlutý křížák, tak to drží jako Helvítská víra. Je to bez prasení a relativně hned. Pistole stojí asi 115 Kč a ta tavná tyčka o prům. 10mm asi 8-10 Kč. Doporučuji. Ahoj.

Datum: 19.12.14 08:45

"Pistole stojí asi 115 Kč a ta tavná tyčka o prům. 10mm asi 8-10 Kč"

1 kg sádry stojí 19 Kč, špachtli asi máte (jde to i bez ní).

Šrouby používám úplně obyčejné, pozinkované (i na tu kuchyňskou linku).

"Je to bez prasení a relativně hned"

Sádra dostatečně ztvrdne za cca 10 minut. Co se týká "prasení", tak jsem toho názoru, že do zdi patří stavební materiály. Cpát tam cokoliv jiného (silikon, tavící lepidlo, chemoprén, odstřižky plastu, zmuchlané noviny...) považuju za docela dost velkou prasárnu. Tyhle materiály jsou určené pro docela jiné účely.

Od: trtr
Datum: 19.12.14 10:57

Zdravím, já nic prasit nechci. Sádra prostě hmoždinku při utahování neudrží. Prostě máme asi špatné omítky, i když vše navlhčím či použiji ten Soicrat. Chemickou kotvu mám, ale byl jsem upozorněn, že jak to "zvrtám" a bude hmoždinka trochu mimo, tak je prostě konec. Chemická kotva prý nejde odvrtat (vlastnosti železobetonu) a je silně agresivní snad ke všemu.

Datum: 18.12.14 08:04

když něco přidělávám na hmoždinku a mám podobný problém, tak podle materiálu ve zdi a podle toho, zda budu někdy vrut vyndávat nebo ne, používám různé postupy:

pokud vím, že nebudu nikdy vrut vyndávat (nebo bych to musel vyrvat všechno ven s hmoždinkou i lepidlem), tak používám Soudal montážní lepidlo 48A tekuté šrouby http://www.nejlevnejsi-barvy-…idlo-48a-tekute-srouby-310-ml , díru zaplním lepidlem a ještě za mokra dám hmoždinku a i vrut, demontáž bez destrukce je pak nemožná, neb lepidlo zateče všude, do hmoždinky i na závit vrutu, ale drží to jak bejk

pokud vím, že bude někdy v budoucnu nutno vrut vyšroubovat, tak vypním díru buď sádrou s přidáním trochu písku (značně se zvětší pevnost) a nebo hustší flexi lepidlo (aby nezateklo do hmoždinky), hmoždinka se usadí za mokra, vnitřek hmoždinky se vyčistí od případných zateklin a po zatvrdnutí aplikuji vrut do hmoždinky

rada: používat pro různé materiály (plná cihla, dutá cihla, ytong,...) ty správné hmoždinky, hlavně ne žádné z různých sad prodávaných u ťamanů a v akcích vše za 39,-, ty se buď rozdtrhnou a nebo se protáčí, zkrátka funkce rozepření vůbec nesplní, pro aplikace do betonu (a nebo na zavěšení těžších předmětů) používat ocelové rozpínací kotvy

vzpomínky: u rodičů jsem narazil na montáže, které se prováděli vruty do provrtaných zasádrovaných dřevěných špalíků místo hmoždinek, když tyto nebyly na světě (a nebo k sehnání, nevím), ono vůbec v té době se používaly různé "nouzovky"

ať se daří

Datum: 18.12.14 08:47

"...se prováděli vruty do provrtaných zasádrovaných dřevěných špalíků... ...ono vůbec v té době se používaly různé "nouzovky"...

Ale to nebyly nouzovky, v době relativně nedávné (70. léta) to byl naprosto běžně používaný (možná jediný) způsob. Existovaly dokonce dřevěné špalíky s otvorem uprostřed, kterým se protahovaly elektroinstalační trubky a na které se šroubovala osvětlovací tělesa. Dodnes perfektně drží. Dokonce i WC mísy bývaly přišroubované k dřevěné desce s otvorem pro odpadní potrubí, zabetonované v podlaze.

Ty dřevěné špalky měly výhodu, že jejich umístění nemuselo být tak přesné (+- i několik cm, podle velikosti špalíku), jako u hmoždinky a držely i ve zvětralé spáře mezi cihlami.

Od: beda
Datum: 18.12.14 20:13

Zdravím, tak jsem zkusil sádru a nic moc, ani s pískem. Poté jsem zkusil tavné tyčinky do pistole-důkladně namazat hmoždinku průměr 12 a pak šup do otvoru. Chvíli jsem počkal a pak jsem zkusil šroub. Vše ok, tak jsem na šroub přišrouboval zkušební konzoly a na tu jsem pověsil závaží (menší kuchyňskou skříňku) a hmoždinka vydržela. Takto jsem vyzkoušel všechny šrouby a hmoždinky a ok. Teď jsem zkoušel skříňku celou normálně jsem se zkusil přitáhnout (váha cca 60 kg) a ok. Tak doufám, že problém je vyřešen a že mohu jít v klidu spát s vědomím, že jsem udělal vše co jsem mohl a hlavně žádná zbytečná fušeřina či prasárna. To konstrukční lepidlo si ale pamatuji, ale u nás jsem ho nikde neviděl, takže leda objednat či jet někam do Bau či Horního Bachu.

P.S.: Hmoždinky jsem použil sukovací Mungo http://www.mungo.ch/cs/vyrobky-912/qr/MU-Nylonov%C3%A1-Multi-hmo%C5%BEdinka-17.html a šroub průměr 8(13 klíč) cca 80 mm, tak to musí držet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.