Rekonstrukce elektroinstalace - i světla?

Od: Datum: 17.12.14 19:45 odpovědí: 11 změna: 18.12.14 21:17

Zdravím,

Doma máme ještě elektroinstalaci v hliníku, chystáme se to teď postupně vyměnit. Nejdříve kuchyň a koupelnu, pak s novými podlahami i pokoje. Bude to v lištách, ale co v lištách asi moc nejde, to je světelný okruh. Je ale nutné rekonstruovat i světelný okruh? U zásuvek to chápu, dnes je více spotřebičů, jiné normy, hliník teče apod. U světelného okruhu: samozřejmě je to staré vedení, ale zatížení je o řád menší: světel mám stejně, tam kde byla 60W žárovka je dnes 8W LED. Nestačí proto světelný okruh zrekonstruovat až v budoucnu a do té doby jen jednou za pár let vyměnit vypínače?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 17.12.14 20:04

Klidně nechte hliník dál, bude sloužit ještě mnoho let.Akorát že po mnoha letech zkřehne, a při odizolování a úpravě konce se snáze ulomí, na to při opravách pozor, -pracovat s citem. V republice jsou ještě miliony bytů s hliníkem, a ještě dlouho budou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 11:21
avatar

Vyměním pneumatiky a karosérii nechám zrezivělou. I takováto auta jezdí. Musíte si určit priority. Vždy zákazníkům radím, aby rekonstrukci dělali nadčasově a za 5 let nemuseli znova kopat. Když výměnu hliníkových vodičů za měď, tak to udělat všude. Neříkám, že musíte vše najednou, ale slušně si to rozvrhnout po místnostech a jednotlivých větvích.

Jen jsem nepochopil tu výměnu vypínačů jednou za pár let. U rodičů, kde mají také hliník jsem první vypínač měnil asi po 55 letech a mám ho schovanej. Historické kousky se nevyhazujou. Jem je problém potom u bezšroubových spojů, že se vám hliník ulomí a máte o práci postaráno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 11:30
avatar
Jestli je instalace OK, nedelal bych je. Podotahujte spoje a nechte to. Nedokazu si představit mít doma natahana světla v lištách...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 11:41
avatar

Vlastní vedení bývá vesměs v pořádku.Lepší je vše nechat a vyměnit jen zásuvky,případně zkontrolovat dotažení šroubků.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radoslav83
Datum: 18.12.14 11:51

Zásuvkový okruh chci určitě vyměnit. V kuchyni to může být poddimenzováno (sporák) a v pokojích to mám vymyšlené celkem dobře, lišty budou v barvách podhlahy, navíc vesměs za nábytkem, takže to není problém. Ani cenový...

Od: radoslav83
Datum: 18.12.14 11:53

Ještě se zeptám: u zásuvkového okruhu se dotahují spoje v zásuvkách a na jističi. U světelného orkuhu se to musí dělat pravidelně také? Na jističi je mi to jasné, ale kde jinde? Ve vypínačích nebo i u světel?

Od: 111®
Datum: 18.12.14 12:22

hliník když teče, tak všude...takže se dotahuje jen někde?

P.S.co se týká světel, nemáte možnost sehnat staré plány? že byste zjistil kudy to tahali?většinou se to tahalo dutinami panelů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 13:02
avatar

Všechny spoje - jističe, vypínače, světla či případné svorky po cestě.

doplněno 18.12.14 13:16:

a nemáte třeba ten hliník natahán v trubkách? Potom by to bylo naprosto nejjednodušší, taky jsme toho u rekonstrukce využili, alespoň u světel, zásuvky jsme chtěli víc a jinde a hlavně nebyly okruhy rozděleny zásuvky/světla, takže se sekalo (a co šlo se natahalo v krcích pod podlahou, takže i sekání bylo minimum), ale světla se všechna natahala mědí ve starých trubkách a nic se sekat nemuselo, stačilo vytahat staré dráty, trošku máznout nový kabel a nažduchat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 13:10

Je to jen na Vás, buď chcete rekonstruovat, nebo jen záplatovat.

Ty světla a nakonec i zásuvky budou klidně ještě 30 let na hliníku viset (při troše péče), ale když se máte chuť do něčeho pouštět, tak by to mělo mít hlavu a patu. Nejde tu jen a pouze o materiál, ale i o bezpečnost, praktičnost, dimenzi - a to je prostě obecně jinde, než za časů hlinikových drátů.

Všecko jde nějak elegantně řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 13:14
avatar

Pokud je stávající instalace v dobrém stavu, pak lze světelné okruhy ponechat, byť jejich provedení neodpovídá stávajícím normám. Ovšem při výměně svítidel a vypínačů musíte být velmi opatrný, starý hliník je křehký a rád se láme. Také záleží, jak velkou rekonstrukci chystáte. Někdy je lepší zrekonstruovat všechno v rámci jedné akce (a jednoho čurbesu) než byt rozvrtávat opakovaně. Ad lišty: pro uložení kabelů do betonových panelů si můžete půjčit drážkovací frézu a kabely uložit "klasicky" do zdi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hp®
Datum: 18.12.14 21:17

Žádnej strach. Pokaď půjde jen o světla, tak je to v pohodě. Vydrží to dalších 50let.

Jen jak výše uvádějí, tam kde to jde a je to přístupné tak dotáhnout (opatrně) šroubové spoje (ve vypínačích a rozbočných krabicích) a hlavně opatrně při manipulaci s vodiči u volných vývodů (třeba u svítidel), jinak se nám může vodič po několika ohnutí zlomit, takže co nejméně pohybovat s vodiči a můžete být v klidu.

Petr

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.