Jak vyměnit kapající kohoutek?

Od: Datum: 16.12.14 18:46 odpovědí: 5 změna: 18.12.14 08:38

Zdravím, mám začátečnický dotaz. Kape mi kohoutek, tak jsem se rozhodl vyměnit ho za nový. Mám klasický starý (viz foto). Oddělal jsem krytku, pod ní škroubek, který jsem vyšrouboval a snažil jsem se celou tu hlavu nějak oddělat, abych se dostal k samotnému kohoutku a mohl to nějak vyměnit, jenže to moc nejde. Dokonce se mi to i seklo a nemohl jsem s tím hnout, ale aspoň jsem to vrátil do původního stavu. Zkoušel jsem to nějak vyviklat, ale nechci to rvát moc velkou silou, může někdo poradit nějakou radu? Vůbec s tím nemám zkušenosti. Má se to přímo vyrvat (zarvat a vytáhnout) s tím, že můžu použít i větší sílu, nebo raději nějak vyviklávat. Nerad bych, aby se to urvalo celé, díky moc :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.14 18:57

Tu asi plastovou levou růžici musíte stáhnout silný tahem, růžice je nasunuta na čtyřhranu nebo tisícihranu. Popř. si pomozte odpáčením velkým šroubovákem nebo např. tupým příborovým nožem, od toho kovového "tečka". Pak jen přitáhnete matku, možná to postačí, v horším případě, musíte si koupit náhradní gumičky popř. celý vnitřek, musíte však zastavit vodu a vnitřek vyšroubovat. Je vždy dobré to celé vzít do prodejny, kde poradí...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.12.14 19:12

Ahoj. Tak nějak, jak ti to popsal Sanyo. Jen ti neteče kohoutek a asi ho ani nechceš měnit. Netěsní ti jedna, nebo obě vody. Může být vadná gumička a nebo zarostlé dosedací sedlo vršku-to je ten vnitřek. Zastav si přívod vody k té baterii, tahem stáhni tu rukojeť a klíčem povol ten mosazný vršek. Na drhém konci uvidíš těsnění z gumy. Takový kroužek silný asi 4mm. Bude ho držet matička. To tísko se dá buď otočit, když není jiné. dát jiné nové a nebo nahradit půlkulatou gumovou čočkou bez šroubku. Je nutné se podívat do vnitř a zkontrolovat stav dosedacího sedla. Opatrně s jeho čištěním nějakým šroubovákem. Mohlo by dojít k jeho vyštípnutí a k neopravitelnému zničení celé baterie. Pokud ten vršek zlobí, dá se sehnat v prodejnách s tímhle zbožím, vršek nový. Mají velikosti 3/8´´ a 1/2´´ a dále mají různá provedení. Případně si vezmi svůj vzorek ssebou. A nebo ti slouží vizuální paměť? Při montáži spátky, si ten vršek vyšroubuj jakoby do otevřena. Aby se ti neopřel v zavřeném stavu o sedlo a tím nedošlo následnému poškození třeba závitů na vršku. Držím ti palce. Ahoj.

doplněno 17.12.14 16:54:

Ahoj. Pokud si půjdeš koupit ten díl celý nový, použij výraz ,,vršek,,. Prodavač bude lépe chápat, co vlastně sháníš. Tahle věc je součást ventilu. To jen pro přesnost.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.12.14 12:12
avatar

Máte recht. Sundávání hlavy jde někdy dost špatně a musíte použít sílu. Zarvat ale musíte směrem v ose, protože beterie ve zdi zase tak moc nedrží. Tak pozor, ať se vám nevyvikle.

Pod hlavou najdete uzavírací ventil se šestihranem, který se uvolní normálně klíčem.

Než tento šestihran začnete uvolňovat, uzavřete vodu.

Zatočte šestihranem, vyjměte uzavírací ventil a mrkněte se na gumové těsnění na dolním konci. Podle vaší fotky bude z roku raz dva a bude sjeté na nulu. To je ono slabé místo. Tuto gumku musíte vyměnit.

Ještě bych dodal doušku na závěr. Jestli nejste zrovna třicetikorunová socka, pak jděte a kupte si celý vnitřní uzavírací ventil a vyměňte ho kus za kus. Ten původní vyčistěte, namažte, přidejte nové těsnění a schovejte pro příště.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: joe66
Datum: 18.12.14 07:50

Ok, díky všem za rady...nicméně mi to fakt nejde vyrvat, určitě to tam bude pekelně zatuhlé, nebylo to roky měněné tipl bych, takže jsem tam zkusil nalít sodu a uvidím, co to udělá, snad to trochu pomůže...nebo to zkusit potřít nějakým olejem? Jinak kdybych chtěl koupit novou baterii (pákovou), zvládne to člověk, který zrovna není kutil, sám vyměnit? Předpokládám, že stačí povolit ty matice, vytáhnout starou a nandat novou. Nebo tam může být nějaký problém? Díky :)

Datum: 18.12.14 08:38

Vyměnit baterii není problém. Přesně tak, jak píšete. Ovšem má to několik ale. V první řadě musí mít nová baterie stejnou rozteč jako stará - ve vašem případě, hádám, je to 100 mm. Dále se může stát, že vývody ve stěně nějsou úplně rovnoběžné a pak se montáž může trochu zkomplikovat, než se obě převlečné matice chytí. Je třeba použít klíč o správné velikosti nebo při utahování hasákem chytit matice přes nějakou gumu nebo podobný materiál, aby nedošlo k poškození chromování.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.