Špatný bojler?

Od: Datum: 12.12.14 08:52 odpovědí: 29 změna: 12.12.14 21:31

Dobrý den, mám kombinovaný bojler Dražice. Teď v zimním období když vytápím kotlem na tuhá paliva mám termostat nastaven, aby spínal cca při 50 stupních (pro jistotu). Kotlem bojler natopím zhruba tak, že ručička ukazatele teploty je v červeném políčka někde v půlce. To by bylo v pořádku. Večer je bojler krásně natopen a ráno když přijdu tak ručička ukazatele rapidně klesne. Ne že by ukazovala na studenou ale je to kousek za hranicí.

Je to normální u bojlerů nebo se mi někde ta teplá voda ztrácí? Díky za rady Vašek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 12.12.14 09:05
On bojler ma nejakou ztratu. Mate v okruhu topeni zarazene obehove cerpadlo a to vypne, kdyz vyhasne v kotle? Jestli bezinporad, muze okruh bojler ochlazovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 09:09

mám u kotle čerpadlo, které pokud teplota otopné vody klesne cca pod 40 stupňů vypne. Měl jsem u bojleru zpětnou klapku, nějakou podtakovou, která nefungovala správně a pouštěla teplou vodu z bojleru do topení, tu jsem nechal vyměnit na klasickou pružinovou a trubky od bojleru byly od té doby studené, což tak má být, ale bojler prostě chladne alespoň mi to tak připadá, že to je nějak moc rychle. Myslel jsem, že bojlery tu teplou vodu drží delší dobu na stejné teplotě.

Od: miro®
Datum: 12.12.14 09:54

Máte bojler správně připojený do systému? Důležité je aby trubka s teplou vodou topení směřovala vždy vzhůru k bojleru. Viz přiložené schéma. V opačném případě by docházelo k ochlazování, vlivem cirkulace vody v systému vlivem ohřívání teplou vodou z bojleru a tím jejímu ochlazování.

- miro

doplněno 12.12.14 10:01:

Popisuji stav při vypnutém oběhovém čerpadlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 09:23
avatar

Dobrý den, Váslave, nevím přesně jak to máte u Vás zapojené..ale jen se domnívám z popisu..

termostat nastaven, aby spínal cca při 50 stupních (pro jistotu)***ale to je nastaveno na vytápění elektrikou? ano-ne

dále píšete, že čerpadlo vypne až teplota kotle klesne klesne na 40°C.

Já to vidím asi takto, že topíte kotlem na nějakou tplotu, kterou neuvádíte, ale odhaduji na +/-70°C. To jde teplá voda do radiátorů ale i do bileru, kde tato voda ve šneku ohřívá vodu v boileru. Ohřete jí (podle času) na teplotu +/-70°C. Pak začně teplota v kotli klesat a čerpadlo vypne koloběh při Vámi uváděné teplotě 40°C. Ale právě to je ta příčina, páč boiler je nahřátý na 70°C a začne ho ochlazovat voda z topení než dosáhne 40°C a čerpadlo ukončí provoz.

Snad jsem to popsal rozumně. Je to tak u Vás?

Vy musíte zvednout spodní teplotu otopné soustavy, jinak koleběh vody bude boiler ochlazovat. Nebo jiná technologická řešení..

doplněno 12.12.14 15:02:

Václave,

Pane Milane Cukráři - jak se dá na čerpadle zvýšit ta hranice teploty? Já tomuhle moc nerozumím, jsem laik.

Nejdříve zdůrazním, první větu v mé odpovědi, že nevím jak to máte u Vas zapojené. To bychom museli pokecat on line příští týden.

Já mám ovládání čerpadla přes termostat, kdy se zapne v nějaké teplotě a vypne v nějaké teplotě. Tam si zvednu spodní hranici na 50°C a neklesne mě ani voda v boileru pod 50 °C.

Můžete spodní hranici teploty otopné vody zvednou, aby čerpadlo vyplo již dříve, třeba 50°C?

Určitě může být najednou boiler vytápěn jak elektrikou, tak teplou vodou.

Na přesný postup a radu je třeba nákres Vašeho zapojení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 16:25

No, já tam mám nějaký termostat na měděné trubce u kotle. Vám, že instalatér když mi dělal kotel a ten termostat tam dával, tak to nějak nastavil, ale tenkrát jsem se o to moc nezajímal, tak vůbec netuším, čím se to v tom nastavuje. Jestli je tam nějakej čudlík vevnitř nebo co..opravdu netuším.

Datum: 12.12.14 09:43
avatar

zdravím,

souhlas s předchozími radami, jenom mi tu chybí informace kolik má boiler objem,

a k tomu termostatu - boiler, pokud provozujete na topení z rozvodu nesmí být zároveň zapojen, aby byl spuštěn elektrický ohřev (na zdi mám vypínač, kterým ho vypínám), takže tu informaci o nastavení termostatu nechápu,

já doma uzavírám při chladnutí kotle kulový ventil na topném potrubí před boilerem, aby se mi neochlazoval, respektivě "netopil" do první místnosti, která je za boilerem napojena

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.14 09:52
avatar

Když mě bylo 13 let, tak se v domku předělával systém na el. bojler přes léto a v zimním období ohřev vody přes topení.

Topenáři nás tenkrát celou rodinu seznámili s tím, že když se v zimě topí v kotli a ohříváme zásobník, tak elektřina musí být vždy vypnutá. Takže souhlas s Pavoukem. Vodu ohříváte vždy pouze jedním zdrojem, druhý musí být odstaven.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 09:50

Každy bojler, pokud je vypnut zdroj ohřevu, se rychleji či pomaleji ochlazuje. Máte bojler umístěn ve vytápěné místnosti? Máte izolované potrubí, kterým z bojleru odchází teplá voda? Máte v okruhu TUV zařazeno cirkulační čerpadlo? Bojler je stojatý nebo ležatý? V jaké části (výšce) bojleru je umístěn kontrolní teploměr?

Jinak půlka červeného políčka nikomu nic neřekne, chtělo by to objektivně změřit teplotu.

doplněno 12.12.14 09:58:

A důvod, proč musí být elektřina při natápění kotle vypnutá? Já ji mám zapnutou stále. Sice ohřívám solárními kolektory, ale princip je stejný. Pokud nesvítí a teplota klesne pod cca 50 stupňů, zapne se elektrický ohřev. Pokud svítí, termostat vypne el. ohřev a ohřívá sluníčko.

doplněno 12.12.14 10:28:

@miro, souhlas, ale ten topný šnek by měl být ve spodní části bojleru. Takhle by víc než půlka objemu zůstala studená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 10:03
avatar

no jenom z důvodu úspory elektřiny ho nemám pořád zapnutý na elektřinu, termostat sepne el. ohřev i když je jinak boiler natopen od topného okruhu z kotle, a to v případě, že se jdete sprchovat a je odběr vody, nová studená voda čidlo termostatu ochlazuje a ten dá pokyn k zapnutí, úplně zbytečně, vypne, když se voda zase promíchá a nebo dohřeje

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 10:35

Voda v bojleru se promíchávat nesmí. Termostat je v horní části a sepne, až když je téměř všechna teplá voda vyčerpána. Pokud se v bojleru míchá teplá se studenou, je něco špatně. U plynového kotle mám akumulační nádrž 80 litrů. Kdyby se v něm voda míchala, tak se ani nedá napustit horká vana.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 10:49
avatar

odběr horké vody je z horní části bojleru, nahoře je také jímka s teploměrem, přívod vody je ve spodní části bojleru, termostat a topné těleso jsou v dolní přírubě, pokud se chcete přesvědčit, mrkněte třeba sem http://www.dzd.cz/images/download/Navod_OKHE%20SMART_V03_2012.pdf (str. 5 a další)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.12.14 11:38
Nezapomente, ze topnenteleso jede na NT. Takze aby bojler sepnul, musi nastat nizka teplot vody a NT. Coz malokdy byva.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 11:47

Já mám NT skoro po většinu dne mám tarif s elektrokotlem, takže noční proud je sice o něco dražší než v normálních sazbách, ale jede větší část dne, pokud jste myslel toto.

Datum: 12.12.14 11:51
avatar

VT je jen 4 hodiny denně (kouskovaně), jinak je 20 hodin NT, tak to mi jaksi nejde dohromady, ten váš úsudek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 11:55

pavouku - můj nebo pána nademnou?

Datum: 12.12.14 11:57
avatar

nad váma

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.12.14 12:12
To sem asi prehledl, ze jste psal o NT vetsinu dne. Normalne s bojlerem to je 8 hodin.
Manualni obladani kulovych ventilu je naprd. Ale bezne se zavira jen jeden. Pak to nepraskne pri otevreni.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 12:16
avatar

jo mám sazbu D45 (na topení), tam je Nt 20 hodin, to jsme si tedy nerozuměli a mne to hned nenapadlo (člověk uvažuje o tom, co má doma), navíc píšu zároveň ještě do tématu, kde se řeší elektrotopení, omlouvám se, jo ten kulák zavírám jeden

Ohodnoceno: 1x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 16:23

No vidíte a to mě instalatér, který mi vše dělal neřekl, že se uzavírá jen jeden ventil a to jsem mu to říkal, že to strašně kope když to otevřu a on na to, že mu to doma dělá taky, tak ať se nebojim...

Od: paw®
Datum: 12.12.14 17:39
Kdyz uz tedy manualne zavirat, tak na co oba? Jednim se prou vody, ktery ochlazuje dostatecne prerusi. 2 ventile se ale bezje davaji. Hlavne pro pripad, kdy je nutne menit bojler, tak at nevyplněno stite cele topeni.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 12.12.14 11:14

Bez odběru by teplota vody v boileru měla klesat tak 10° za den

nejpravděpodobnější je ochlazování topnou vložkou v boileru = voda vložkou proudí i když je chladná a ochlazuje boiler = teplo uteče do topení..

Spodní zapojení (teplá voda dolu nejde), zpětná klapka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 11:23

Pro upřesnění:

Bojler mám Dražice OKC 200L kombinovaný, typ stojací.

je tam čerpadlo, které tedy vypíná při poklesu teploty vody cca na 40 stupních. Mám tam instalovanou zpětnou pružinovou klapku, která zabraňuje úniku teplé vody z bojleru do radiátorů. Ta funguje správně.

Topím cca na 70 - 80 stupňů páč pokud je méně, bojler se téměř nenahřívá nebo to trvá strašně dlouhou dobu.

Kotel mám Viadrus U26 4. článek, topím uhlím a dřívím.

Pane Milane Cukráři - jak se dá na čerpadle zvýšit ta hranice teploty? Já tomuhle moc nerozumím, jsem laik.

Jinak na netu jsem našel článek s tímto problémem s kombinovaným bojlerem. Existuje nějaké zařízení, dle pisatele článku, které tu teplotu kontroluje a co se natopí kotlem, to v bojleru zůstává...jako myslím ta teplota. odkaz na ten senzor nebo co to je:

http://www.topeninejlevneji.c…-obehove-cerpadlo-topeni.html

má s tím někdo nějakou zkušenost? Jak to funguje, jak se to instaluje apo.? Moc by mě to pomohlo.

Jinak nechápu proč by měl být bojler, když je kombinovaný natápěn vždy jen jedním (buď elektrikou nebo kotlem) Já to mam nastavené že při poklesu teploty vody v bojleru pod 50 stupňů se zapne elektrika.Jak bych to měl řešit když se mi teplota z bojleru ztrácí a kotel v noci pak už netopí?

Ty kulové ventily nebo jak se to jmenuje jsem taky zavírak jak blbej ale to bych nic jinýho nedělal než když vyhasne kotel já běžel do kotelny, kde mám bojler a uzavíral kohouty. Navíc tam vzniká pěknej podtal a když ty kohouty druhý den otevřu tak to vlítne do trubek a je to pěkná prda. Takže proto jsem si tam nechal nainstalovat tu zpětnou klapku a už nic uzavírat manuálně nemusím. Takže asi tak no.

Datum: 12.12.14 12:07
avatar

jo jasně, ta klapka je dobrá věc, to máte pravdu, boiler asi zavzdušněný nemáte, když se vám nahřeje, a předpokládám, že nemáte cirkulující oběh TUV v rozvodu, tak jedině že se vám tam někdo v noci chodí sprchovat a nebo se vám napíchl na teplou vodu , ještě k tomu teploměru, on sice něco ukazuje, ale je to jen orientační údaj, třeba se vám zdá, že tam není teplá voda (tedy dostatečné množství), pokud to porovnáváte jen s tou ručičkou bimetalu na bojleru,

v létě, když jde boiler na elektřinu, taky se teplota nehne moc do červeného, zůstává lehce za modrým a voda je přesto dostatečně teplá, asi ten teploměr neukazuje lineárně, resp. ideálně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roibos
Datum: 12.12.14 12:12

cirkulaci teplé vody nemám, to je vcelku zbytečná věc. Jestli mám mít horkou vodu hned nebo 5 sekund počkat...kdybyste měl pravdu s tím teploměrem to by bylo fajn, ale je mě prostě divné, že po natopení kotlem je ručička někde ve třičtvrtě ukazatele a ráno když jdu do práce tak je jak vy říkáte v hodnotách, kdy se natápí elektrikou..no a právě ta věc v mém odkazu by toto měla eliminovat, pokud jsem to dobře z popisu pochopil.

Od: topic
Datum: 12.12.14 12:36

To bude ono - popíšu: zatopíte v kotli, termostat při ca 50° sepne a pustí oběhové čerpadlo. Teplota v kotli stoupá na 70 - 80 stupňů, na tuto teplotu za určitou dobu ohřejete boiler. Přestanete topit v kotli, teplota klesá, čepadlo ale pořád jede a vložka ochlazuje boiler až do 40° kdy termostat čerpadlo vypne, zpětná klapka uzavře, takže boiler se vložkou už dál neochlazuje, pouze vyzařuje tepelné ztráty do okolí. Při klasice večer zatopit a nechat dohořet = ráno v boileru bude cca 35°. Pokud je vložka dole, tak se takhle ochladí jen spodní část boileru (tam kde je vložka), nahoře by měla zůstat horká voda.

Řešení: jsem pro termoventil na topné vložce, který uzavře pod 50 - 60° (podle toho jako nejnižší teplotu v boileru chcete), tj. pokud je výstup z kotle chladnější tak vložka bude zavřená a topit budete jen do radiátorů. Po ohřátí nad 50 - 60° vložka otevře a naopak.

Nastavit termostat oběhového čerpadla na vyšší teplotu nedoporučuju kvůli kotli (cyklování, prudké změny teplot ve výměníku kotle), ale můžete tím vyzkoušet jestli se boiler ochlazuje vložkou tak jak píšu.

Dále by mělo být řešené i přehřátí boileru, tj. termoventil který uzavírá vložku při 60° v boileru nebo na výstupu z vložky. Nebo extra čerpadlo pro boiler a termostat spíná/ vypíná podle teploty v boileru a sepne jen když je výstup z kotle nad 50 - 60°

Pokud uzavíráte ventily - zavírejte jen jeden, pak podtlak ve vložce nevznikne (pozor aby druhou stranu neuzavřela klapka)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: roibos
Datum: 12.12.14 16:21

Díky za příspěvek, tohle bylo srozumitelné i pro laika jako jsem já. Na ten termoventil se podívám, respektive řeknu instalatérovi aby se na něj mrknul.

Od: topic
Datum: 12.12.14 17:50

instalatéra vyměnit! Nebo ho nejdřív naučit topenařinu, vypadá to že neumí... Viz uzavírání obou ventilů kolem vložky atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 19:13

Dobrý den, mám taky kombinovaný bojler Dražice. Teď v zimním období, když vytápím kotlem na tuhá paliva , tak platí , pokud chci, aby mi po ohřátí bojleru neklesla teplota vody v bojleru do druhého dne, tak chtě-nechtě musím zavřít alespoň jeden bojlerový kohout, buď na teplé nebo studené vodě, případně oba dva, aby vodu v bojleru neochlazovala voda z radiátorového okruhu. Pokud to neudělám, pouze počítám s tím, že teplota vody v bojleru mi klesne např. z 50 stup. C na 40-45 sat. C. Nikdy však neklesne za vámi uvedenou dobu na téměř studenou, nebo málo teplou. Pokud tomu tak je, tak to na mne dělá dojem, že vám běží čerpadlo okruhu celou dobu, i když se netopí a "zajišťuje" stále, pro vaši ohřátou vodu, studenou vodu z okruhu a zákonitě urychluje stydnutí vody v bojleru. Nebo máte topenářský problém jiného charakteru, na který nemám "gebíry"..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 21:31

Zeptám se,máte bojler dražice,který můžete nahřívat jak elektrikou,tak od kotle a od solárních kolektorů?T.zn.,že výměník od solárka je v dolní části bojleru a od kotle v horní části?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.