Přitloukání střešních tašek

Od: Datum: 11.12.14 10:45 odpovědí: 6 změna: 11.12.14 19:10

Zdravím, měl bych otázku ohledně přitloukání střešních tašek. Jedná se o Tondach Samba 11. Větrná oblast 2, sklon střechy 45 stupňů. Projektant tvrdí, že mám přibít (přišroubovat, aby se dala měnit) každou druhou, nebo třetí. Zajímalo by mě, jak se taková taška mění, když praskne, protože po usazení do zámků a přišroubování tu vedlejší a horní neposunu, abych se dostal ke šroubu té poškozené. Osobně bych připevnil každou tašku, protože minimálně dvakrát ročně se prožene silný vítr a je lepší být v klidu, než pro ušetření pár šroubů mít problém. A druhá otáza by byla, jak se prorazí díra na ten šroub. Je připravená, ale né zcela průchozí zkrz. To znamená, že se tedy opravdu mají použít hřebíky, nikoliv šrouby?

Děkuji

doplněno 11.12.14 11:11:

Nebo se ty hřebíky nezatloukají úplně nadoraz, aby šlo s taškami trochu hýbat..?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.14 11:38

Já bych kotvil jenom ty střešní tašky, pod které se může dostat vítr.

Střešní tašky na sebe těsně doléhají, takže je normálně vítr nepodfoukne. Ale pokud máš kus střechy třeba přesazené a zespodu velně přístupné, tak tam ti ani to přišroubování krytiny nepomůže. Pokud se vítr opře do celé plochy tašky, tak taška někde povolí a uletí.

Takže jako důležitější vidím uzavření konstrukce střechy tak, aby se pod krytinu nedostal vítr.

Výměnu přišroubovaných nebo přibitých tašek si neumím představit. Protože když rozebírám střechu, tak vždycky musím nadzvednout i vedlejší tašku, abych tu jednu dokázal vytáhnout.

Možná by to šlo provrtat slabým vidiákem a šroubek zašroubovat pouze pod úroveň otvoru (tak aby pod šroubkem byla mezera).

Když projektant takhle radí, tak by měl vědět jakým způsobem pak prasklou krytinu vyměnit. A pro jistotu se zeptej i výrobce krytiny. Třeba na to mají nějaký vyzkoušený postup, který neznám.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 11.12.14 12:08

V okolnich baracich jsou tasky pribite nebo nepribite?

Drebik se nedotlouka az na doraz, taska by praskla. Sroub na maly krutak. Dirka se dela tak, ze ostrym hrebikem se prorazi. pokud to nejde, tak vrtakem. Proketant radi proto kazdou 2. nebo 3, abz v pripade potreby slo vzloupat okoli a dostat se dobre k pozadovane tasce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pe*
Datum: 11.12.14 12:17

Okolní baráky mají většinou asfaltové šindele, nebo plechovou krytinu. Pouze jeden má tašky, nepřibité, sklon 40stupňů, ale betonové. Tak jsem myslel, že jsou jednak těžší a díky menšímu sklonu nemusí být přibité.

Střecha je sedlová a žádné přesahy, kudy by se pod krytinu dostal vítr nemám.

Projektanta se samozřejmě zeptám, ale uvidím ho až ve středu a mě to zajímalo už teď a nechci mu kvůli tomu volat

Díky tedy za dobré odpovědi.

Od: paw®
Datum: 11.12.14 14:30

Hmotnost betonu a cihelneho strepu je +- stejna. Na m^2 to dela par deka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.14 16:33
avatar

Pe, pokud projektan na místě sděli, že je to třeba...tak já bych se bál mu oponovat od mého počítače. Jen bych zjistil, kde by vítr případně mohl podebrat tašku a tam bych jistil rychlošrouby TX 45mm. Nazačenou dírku silnějším tlakem na vrtačku lehce propíchnete.

Musíte si to dole vyzkoušet, nahoře to půjde jako po másle..

Hřebíky určitě nedávám. Já bych to risknul bez vrutů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 11.12.14 19:10

Dobrý den, pokud si nejste jistý jak správně položit tašku, tak si dejte poradit u výrobce. Má na to vypracovanou metodiku. Ovšem jako každý výrobce to má postavené přehnaně opatrně a potom je to na vás jak se k tomu postavíte. Projektant doporučil přišroubovat každou druhou/třetí tašku? ... Správně by se měly přišroubovat všechny tašky ve 3-4 řadách pod hřebenem a nad okapem, okrajové tašky a u nich 3-4 svislé řady (šáry). Když i tam nějakou vynecháte, tak se svět a střecha nezboří. Pokud bydlíte ve větrné oblasti, tak bych asi taky něco přišrouboval v ploše. Ptal jste se, jak na tu díru, tady bych doporučil jedinou metodu a to odvrtat vidiákem. Trochu větší díru aby zbylo něco na dilatace. Hřebíkem a ani šroubem ji neprorazíte a taška nejspíše praskne. Tašky nešroubovat úplně " na tvrdo", protože změny teplot a vlhkosti by mohly způsobit pnutí a právě proto by mohly některé tašky praskat. Taky jste se dotazoval na možnost výměny. Pokud vše přišroubujete trochu na volno, tak by to taky mělo jít. Prasklou tašku rozbít a vedleší tašku, která ji překrývá odříznout pilovým plátkem od latě, horní taška by měla jít dostatečně nadzvednout i když bude přišroubovaná. Tašky už jen tak samy bez nějaké manipulace běžně nepraskají a tak je to rada jen pro jistotu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.