Jak zacházet s elektrokotlem a krbovými kamny

Od: Datum: 10.12.14 08:32 odpovědí: 16 změna: 10.12.14 15:45

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. V našem novém domečku je rozvod topení v měděných trubkách. Máme na ně napojený elektrokotel i krbová kamna. Přednost dáváme samozřejmě krbu. Někdo mi tvrdil, že nelze mít otevřený přívod vody do obou těles současně, že teplá voda z elektrokotle by mohla rozbít vyměník v krbu. Je to možné? Podle mě by teoreticky čerpadlo v krbu mělo tuto vodu hnát také do domu (oba mají svá čerpadla). Nebo tyto dvě čerpadla se budou nějak prát?Ráda bych měla zapnutý kotel aby hřál do rána a mi se nebudili do zimy, ale ten teď dle rady zapínáme až když už kamna neohřívají vodu. Můžete mi někdo poradit (nebo jak udržet teplo v krbových kamnech až do rána?) jestli lze mít obě zapnuté zároveň?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hujer123*
Datum: 10.12.14 09:34

1. teplá voda z kotle krbu nemůže uškodit.

2. čerpadla by se mohla hádat.

3. Přes den bych topil v krbu a čerpadlo krbu bych ovládal termostatem. Když klesne teplota v krbu pod určitou teplotu (dohoří palivo) vypne se čerpadlo krbu a dle nastavení elektrokotle se zapne při určité teplotě elektrokotel. Ale nastavení teplot je třeba vychytat, aby se čerpadlo krbu nespouštělo při ohřívání vody elektrokotlem. Ale nic nebrání tomu pod dohledem vyzkoušet, jak se bude chovat topná soustava při chodu obou čerpadel.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:03

Přes den topíme v krbu. Elektrokotel je nastaven pomoci termostatu dle teploty v místnosti. Takže teoreticky by neměl sepnout a začít hrát dokud hřeje krb.

Datum: 10.12.14 09:38
avatar
To nějaké divné, krbovým kamnům prospěje na vstupu tepla voda než vracející se ledová. Topim jen krbem, plyn se zapne někdy v mrazivých nocích, jinak ne. Kdyby chtěl topit oběma naráz tak nemůžu, čerpadla jednou nějak proti sobě a voda se nehýbe. Každé zvlášť funguje správně. Tím jsem to uzavřel. Navíc vody v oběhu není bůhví kolik a krbová kamna brzy vyhreji celý systém sama. Čerpadlo se spina při cca 65C, nenechávejte v kamnech proudit např vodu 40C,neprospeje jim to.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:32

Proč jim teplota 40°C neprospívá?

Od: paw®
Datum: 10.12.14 11:50
Kamnum je to jedno. Jenom nemaji uplne rady, kdyz je vystup tteba 90 a vstup 40stupnu. Jinak pokud jini proudi voda o stejne teplote je jim to putna. Spise je to trosku zbytecne. Protoze ten vymenik v kamnech je taky radiator, cili kdyz jede jenom elektrokotel, tak tim topitd trochu do komina.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 10.12.14 10:18

píšete,že nelze mít otevřený přívod vody do obou těles současně... to vypadá že u každého z těchto zařízení máte kohout a pokud chcete topit krbem musíte zavřít kohout od krbu a naopak, pokud jsem to pochopil takto - je toto řešení nezvyklé a nebezpečné / ale to by měl záchránit pojištovací ventil, pokud tedy v soustavě je, pokud není je to na pováženou...možná je u expanzomat.../

Pokud ne je dobře - jak se píše výše, čerpadla se mohou hádat, rozbít výměník v krbu je nemožné teplou vodou z elektrokotle, pouze bude docházet ke ztrátám když půjde teplá voda přes studený výměník vyhaslých kamen které budou mít tah do nebes...

Záleži na technickém řešení otopné soustavy, kdo to dělal a jak bylo původně topení zamýšleno, zda bylo doplnění elektrokotle či krbu doděláváno, jestli je krbová vložka zařazena v okruhu vytápění nebo je mimo...zda jsou v soustavě zahrnuty termostaty pro automatické naběhnutí elektrokotle a jeho kontrolu proti případnému přehřátí...

Závěrem, ten kdo dílo provedl by Vás z jeho fungováním měl seznámit a naučit obsluhovat, a taky je dobré si přečíst návod k obsluze pokud tedy je...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:07

TEoreticky můžu otevřít oba přívody - je tam jen klička u obou. Takže lze mít oba otevřené naráz jen mi někdo říkal, že bych to tak neměla mít. Problém je, že kdo to dělal už dnes nedohledám, koupili jsme baráček nedávno a paní nebyla zrovna pečlivá na schovávání dokumentů. Návody máme ale nikde se tam nepíše o situacích kdy máte v topné soustavě ještě jedno topné těleso. Máme strach aby se nám nerozhodilo topení teď v zimě Kotel i krbová kamna mají jakoby každy odbočku z obvodu a zde jsou právě kohouty na uzavření přívodu vody. Termostat u elektrokotle mame, takže nabíhá automaticky, když teplota v místnosti padne pod určitou úroveň - čili by neměl běžet když hřejí kamna.Mám si tedy zavolat nějakého topenáře?

Od: janm*
Datum: 10.12.14 10:30

Dobrý den

Při topení dřevem můžete značně ( až o několik hodin) prodloužit dobu sálání kamen pomocí hn. uhelných briket,(jsou-li do vašich kamen povoleny) jejich výhodou je, že na rozdíl od uhlí jsou vhodné k přímému přikládání (nekouří z komína) a po odhoření na žhavé kdy již kamna nehoří plamenem postačí přivřít přívody vzduchu do kamen na úplné minimum a brikety budou dlouho sálat plášť kamen bude mnoho hodin horký, druhý den pak stačí popel mírně "prohrábnout" a dát nové palivo, za zvýšeného přívodu vzduchu kamna opět chytnou a nemusí se podpalovat, "restart" je ale výhodnější u "pohyblivých roštů", ale i bez toho značně prodloužíte dobu sálání kamen např. přez noc. Jestli je převažujícím palivem dřevo, pak na prodloužení sálání nebude třeba hn. uh. briket mnoho, přiloží se spolu se dřevem několik hodin před koncem topení večer aby než půjdete spát vyhořely na žhavé a pak můžete v klidu přivřít přívody vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:08

Děkuji. Zkusíme

Od: janm*
Datum: 10.12.14 11:35

Hn. uhelných briket je "vícero velikostí" udávají se v palcích. pokud je topeniště "krbové" jako že asi ano, pak doporučuji volit spíše střední nebo raději větší formát briket, na tu noc dle potřeby tepla nechat žhnout cca ze 5 z osum ks. např.

http://www.ekool.cz/info/brikety formát 4 nebo třeba 6".

Druhý den by neměl být problém ze žhavých zbytků briket rozdělat znovu oheň bez podpalu, je-li rošt pohyblivý je to bez problému, je-li pevný pak doporučuji lehce prohrábnout pohrabáčem nebo plech lopatkou tak aby na roštu zbyly žhavé kousky, při tom mít otevřenou klapku do komína napomůže odsávat případný mikroprach směrem do komína "ven" z místnosti. Jednou z možností je klasicky brikety přikládat, pak ze začátku je dobré dát např. ze 4 ks najednou (dle velikosti briket a topeniště) a pak dokládat např. po jednom dvou kusech. Budete-li topit jen krátce např. jen z večera, pak také můžete na čistý rošt vyskládat něco málo briket vedle sebe a na nich pak zatopit dřevem a chvíli přikládat jakoby ty brikety pod dřevem ani nebyly, za chvíli prohoří a začnou žhnout, pak již přikládat nemusíte kamna přivřete a necháte je ve "stáložáru" do rána. Požadovaný výkon a snadné roztopení druhý den se odvíjí od množství briket které přiložíte. Na zkoušku můžete koupit pár balíků např. v nějakém hobby marketu, pokud budete spokojeni doporučuji koupit v uhel. skladech vyjde to většinou levněji, na příští rok je dobré koupit před sezonou dá se i dost ušetřit= předsezonní slevy, někdy i o 100 kč na metrák levnější, jak kde, důležité je hlavně mít brikety v suchu, suchý sklep, suchá větraná "kolna" atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.14 10:31
avatar
Já tedy mám krb a plyn, to ovšem na situaci nic nemění. Jak u krbu tak u kotle by měla být zpětná klapka, která zajistí aby voda neprocházela druhým zařízením, ale jen tím kterým se topí a je u něj spuštěné čerpadlo.
Na automatické ovládání stačí termostat s přepínacím kontaktem. Zatopím v krbu, teplota stoupne, termostat sepne čerpadlo u krbu a zároveň vypne kotel. A obráceně, krb vyhasne, termostat přepne a tím se u krbu vypne čerpadlo a sepne kotel.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:10

Zpětná klapka? Poznám to nějak?

 

Od: hp®
Datum: 10.12.14 10:48

Dobrý den.

Tento systém používám, jen nemám elektrokotel ale kotel plynový

- na výstupy z výměníku a elektrokotle nainstalovat zpětné klapky (celomosazné na min.100C) to aby teplo z elektrokotle

zbytečně nevytápělo vložku a opačně

- blokovat pomocí relé (stykače) oběhové čerpadlo elektrokotle když sepne čerpadlo krbové vložky, poradí každý elektrikář

V tomto případě se nebudou oba zdroje tepla "hádat". Když přestane krbová vložka vytápět, klesne teplota vody, oběhové

čerpadlo vypne a umožní v součinnosti s prostorovým termostatem vytápět elektrokotlem

No a k tomu je vhodné spínání čerpadla krbové vložky v závislosti na teplotě vody ve vložce, instalace termostatických ventilů u vložky atd.atd.

Petr

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavkaporv*
Datum: 10.12.14 11:13

uf...děkuji...nám ale spíná elektrokotel podle teploty v mísnosti ne podle teploty vody v systému. Takže volám topenáře a elektrikáře?

Od: ju®
Datum: 10.12.14 11:49

jjj nic nezkazíte, opravdu bude nejlepší když to shledne odborník v reálu a zapojí to tak jak uvedeno výše...s pozdravem - ať topí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 10.12.14 15:45

Záleží na zapojení. Přepínání kamna - kotel může fungovat automaticky, ale taky může být nutnost ručně vypínat el. kotel, zavírat/ otevírat ventily atd.

= Vemte tam topenáře. Nebo sem dejte schema zapojení nebo aspoň fotky, pak se dá radit.

Pozor na situaci kdy kamna nemají pojistný ventil, ventily kolem výměníku budou zavřené a v kamnech zatopíte (výměník bouchne)

PS a nezapomeňte na choranu proti přetopení při výpadku oběhu (porucha čerpadla) = oběh samotíží, dochlazovací smyčka

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.