Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Malování vápnem?

Od: cihlomorka* odpovědí: 8 změna:

Dobrý večer,
prosím o radu. Ráda bych něčím vymalovala několik vlhkých, užitkových místností na chalupě. Jsou v části domu, která se na jaře bude obkopávat a má teď nové okapy, čili lze očekávat určité snížení vlhkosti, ale nikdy to tam nebude vytápěné, a tudíž asi ani nikdy stoprocentně suché. Připadá vám jako vhodný materiál vápno (Čerťák)? A pokud ano, jak ty zdi připravit pod vápenný nátěr? stačí oškrábat staré nátěry, nebo máme štukovat? Jak vidno, v jedné místnosti je jakýsi prastarý bílý nátěr (možná Primalex), zatímco ve druhé celkem nové barvy.
Děkuji za názory.


Malování vápnem?
Malování vápnem? #2

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar nonek

kdysi se většinou na vesnici prováděly malby vápnem, ale pokud se naneslo na stěnu, na které byly použita malířská hlinka, začalo se to časem loupat; doporučení tehdejších malířů - seškrábat nátěr hlinkou, nevím, jestli se primalex chová stejně; jinak vápenné mléko se stále používá na pačokování nových stěn s vápennou omítkou, tento týden jsem dokonce viděl v nabídce prodejen vápno na malování

doplněno 06.12.14 17:15:

třeba tady

kittfort.cz/...

doplněno 06.12.14 17:19:

s barvením vápna pro nátěry stěn je to trochu složitější, nelze použít jakoukoli barvu, ale jen ty určené pro vápno, a zde není tak nepřeberné množství odstínů, jen "několik"základních... ale ve vašem případě bude stačit asi jen bílá...ale pár barev se najde

 

joachym*
hodnocení

2x

Čerťáku dávám 1, mam s ním i obytné místnosti,drží nešpiní prostě klasika dobře se s ním pracuje , je opravitelnej i po roce - přírodní bez nějakých podivných chem.dispersí bílá je dobrá ...

takjan*

Navíc zabíjí plíseň

 

jabraka*
hodnocení

0x

Natírání stěn vápnem má význam jen na úplně nových omítkách.Po vysušení nátěru Čerťákem po několika týdnech působením vzdušného CO2 vzniké zkamenělá vrstvička vápence,která je velmi pevná a mechanicky odolná.Další pozdější nátěry jsou sice možné,ale bez účelu.Pokud někdo kalkuluje s hygienickým přínosem vápna,jsou interierové nátěry i podobných vlastností.

JABRAKA

 

cihlomorka*
hodnocení

Děkuji všem. Vápno mi tedy z různých názorů v diskuzích vyšlo dobře. Zkusíme oškrábat, co půjde a pak obílit. Ještě by mne zajímalo, zda před bílením máme s těmi stěnami dělat něco jiného (pačokovat)?

bruk600*

Dobrý den, po oškrábání staré malby a po opravení štuku se nic dalšího nepoužívá. Jen se to natře - napenetruje hodně řídkým vápem a pak po zaschnutí se vybílí hustějším. Vápno je potvora na kocoury, ale je to prostě klasika. Vím, že malíři přidávali do surového vyhašeného vápna trošku (cca štamprdli do vědra) fermeže, pak to líp krylo a po zaschnutí to tolik nešpinilo. Jak je připravené hotové vápno na bílení nevím, ale předpolkádal bych, že to už bude nějak připravené.

cihlomorka*
hodnocení

díky. a ještě ten štuk byste doporučil opravit čím v těchto vlhčích podmínkách?

bruk600*

Stará štuková omítka se poravuje zas štukem a pak zafilcovat. Do sklepa to asi nemusíte stáčet do dokonalosti. Sáhnul bych asi po suché směsi pro venkovní prostředí. Nedávno jsem to kupoval v OBI.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma malování vápnem
Otázky na téma pačokování
Otázky na téma pačokovanie

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]