Postup při ukončení nájmu na dobu určitou

Od: Datum: 05.12.14 09:52 odpovědí: 6 změna: 05.12.14 17:14

Zdravím všechny znalé této problematiky.

Mám s nájemcem uzavřenou smlouvu o pronájmu na dobu určitou. Nájem končí koncem měsíce. ale jak to tak vypadá, tak nájemník nekomunikuje, nebete telefon, dopisy nepřebírá, SMSky nereaguje. Prostě hraje mrtvého brouka. Mne zajímá, jaký je další postup po vypršení smlouvy? Jaké kroky musím udělat, abych se dostal do svého bytu. Jest-li za asistence policie odvrtat zámem, nebo podat trestní oznámení, nebo co? Ví to někdo, kdo má s tím zkušenosti?

Dík za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.14 10:03

Pokud se nájemce do konce sjednané doby nevystěhuje, měl byste mu zaslat dopis, že doba nájmu vypršela, prodloužena nebyla a že žádáte, aby se vystěhoval do určité lhůty, kterou mu stanovíte. Pokud se ani po této výzvě nevystěhuje, budete muset podat žalobu na vyklizení nemovitosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: faaic*
Datum: 05.12.14 10:11

Dopisy nepřebírá, tak že tudy cesta nevede. A pokud jde o žalobu na vyklízení bytu, tak to bude asi cesta soudní a ta může trvat léta. Musím hledat nějaký rychlejší způsob. Údajně lze do bytu vstoupit pokud se prokáže, že byt je opuštěný. To bych celkem mohl prokázat, neboť za účasti světků na zvonění nikdo neotvírá a ani dle sousedů žádný pohyb v bytě není. Je to sice trochu na hraně, neboť v případě sporu je důkazní břemeno na mne, že byl byt opuštěný. Ale to by mohla být cesta, jak dostat 5/z5 byt.

Datum: 05.12.14 10:05
avatar

Podat žalobu na vyklizení bytu. Násilím určitě ne, přidělal byste si problémy.

doplněno 05.12.14 16:37:

"Není nějaká rychlejší cesta?"

Legální asi ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: faaic*
Datum: 05.12.14 12:12

Není nějaká rychlejší cesta?

Od: pavla2014
Datum: 05.12.14 12:57

Této situaci je vhodné předcházet už při uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou pomocí dohody se svolením k exekuci vyklizením bytu. Musí to sice být notářským zápisem, ale nemusíte se pak soudit. Teď můžete akorát podat žalobu na soud, případně si nechat notářsky osvědčit soupis věcí v bytě a tyto uskladnit na náklady nájemce v nějakých vhodných skladových prostorech. Nebude to bez komplikací.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.14 17:14

Nájem skončí uplynutím sjednané doby. Od toho okamžiku je byt tzv. právně volný, přičemž potřebujete, aby byl byt i fakticky volný a Vy mohla byt dále pronajímat. Zásadní otázka zní, zda v takovém případě můžete uplatnit tzv. svépomoc a svépomocí bývalého nájemce vystěhovat. Dle mého již ano, ale je pravda, že zatím tento postup není "oficiálně" posvěcen soudy, neboť od účinnosti nového občanského zákoníku neuběhla doba nezbytná k vytvoření nějaké judikatury.

V minulém občanském zákoníku šla svépomoc uplatnit jen v případě, jestliže neoprávněný zásah do práva hrozil bezprostředně (§ 6 z.č.40/1964 Sb.), a nebylo jí tedy možné použít na legální vyklizení bytu. Princip svépomoci byl velmi kritizován a nový občanský zákoník už svépomoc rozšiřuje i na případy, kdy je právo pouze ohroženo a je-li zřejmé, že by zásah veřejné moci přišel pozdě. Což jsou podmínky, které jsou, dle mého názoru, splněny v případě neprávem obsazeného bytu: vlastnické právo je zcela jistě ohroženo (nemůžete s bytem právně a fakticky disponovat) a exekuční titul k vyklizení bytu dříve než po roce (nebude-li se cizopasník bránit) nezískáte a zásah veřejné moci tedy vždy příjde pozdě. Chcete-li byt Vy sám nebo kdokoliv z rodiny fakticky užívat, nebude moci tak učinit dříve než, dejme tomu, za oněch 12 měsíců.

§ 14

Svépomoc

(1) Každý si může přiměřeným způsobem pomoci k svému právu sám, je-li jeho právo ohroženo a je-li zřejmé, že by zásah veřejné moci přišel pozdě.

(2) Hrozí-li neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může jej každý, kdo je takto ohrožen, odvrátit úsilím a prostředky, které se osobě v jeho postavení musí jevit vzhledem k okolnostem jako přiměřené. Směřuje-li však svépomoc jen k zajištění práva, které by bylo jinak zmařeno, musí se ten, kdo k ní přikročil, obrátit bez zbytečného odkladu na příslušný orgán veřejné moci.

§ 6

[Dobré mravy]

(1) Každý má povinnost jednat v právním styku poctivě.

(2) Nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu. Nikdo nesmí těžit ani z protiprávního stavu, který vyvolal nebo nad kterým má kontrolu.

Postup: Aby nedošlo k obnovení nájmu mlčky dle ust. § 2285 NOZ, je potřeba, abyste, ideálně hned den následující po skončení nájmu, odeslala na adresu bývalého nájemce výzvu k opuštění bytu s upozorněním, že dne _____ nájem bytu skončil, osoba XY již tento byt obývá protiprávně, neboť jí nesvědčí žádné užívací právo, byt se okamžikem skončení nájmu stal právně volným a tímto Vás vyzývám k jeho neprodlenému opuštění. Pokud tak neučiníte do 24 hodin ode okamžiku doručení této výzvy, bude byt následujícího dne za přítomnosti třetí osoby zpřístupněn a vyklizen, a to Vaše náklady.

Pokud chcete mít jistotu v právním postupu, tak Vám potom nezbude opravdu nic jiného než poslat výzvu k opuštění bytu a podat žalobu na vyklizení. Nicméně, mám za to, že NOZ tento způsob již, právě ust. § 14 odst.1, překonal a je zde možnost k použití svépomoci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.