Nastaveni termostatu

Od: Datum: 04.12.14 10:05 odpovědí: 13 změna: 08.12.14 19:28

Měl bych dotaz, jak nejlépe nastavit termostat a termostatické hlavice u topení v rodinném domě. Termostat je v přízemí v největší místnosti. V domě je dále další místnost v přízemí a dvě místnosti v prvním patře. V místnostech nahoře spíme a mám na radiátorech termostatické hlavice. V místnostech nahoře topím převážně přes noc, kdy tam spíme, v místnostech dole topím převážně přes den. Jak bych měl správně nastavit termostatické hlavice a termostat, aby vše nejlépe fungovalo. Má smysl dávat termostatické hlavice i v přízemí, kde je termostat? Vytápím elektřinou. Díky předem za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.12.14 10:22
Ta místnost s termostatem je tzv. referenční místnost. Podle teploty nastavené na termostatu bude topit kotel. Ovšem termohlavice v dalších pokojích podle nastavení a okamžité teploty v té které místnosti mohou radiátor zavřít i v čase, kdy kotel ještě hřeje pro jiné místnosti. Teda musí být na kotli termostat, který zabrání přehřívání kotle při omezené cirkulaci, teda zavřených termoventilech. A v místnosti s prostorovým termostatem nesmí být termohlavice. V ní sleduje teplotu termostat a zapíná vypíná kotel. Pokud mají místnosti podobné ztráty jako ta největší místnost, a chceš podobnou teplotu a jsou přiměřené radiátory, dole hlavice nedávej.
Ohodnoceno: 4x

Datum: 05.12.14 07:44

Ahoj Hejkale. Tak přesně tento problém mám také a kvůli tomu mi občas kotel vypadne z provozu, neboť se přehřeje. Už jsem z toho doscela zoufalá, právě včera jsem se zde ptala co se zase stalo s mým kotlem a domnívali jsme se, že "odešlo" čerpadlo elektrického kotle. Ale není tomu tak, nakonec kotel zase jede, ale musela jsem ho nechat vychladnout a znova spustit. Já mám také všude tyto hlavice, krom místnosti, kde je termostat na zdi. Tento radiátor mám puštěný naplno a stejně se mi dost často stává, že se kotel přehřeje. Tak jak to mám tedy nastavit, to mám ty hlavice sundat a nechat radiátory otevřené naplno a spoléhat pouze na termostat v pokoji a na kotli? Mám obyčejný termostat Rego, nejde na něm asi přesně nastavit teplota, ale spíná a vypíná v pohodě. A na kotli je zase jenom kolečko a stupnice bez čísel, takže nevím, na kolik přesně stupňů je vlastně nastaven. Jak mám teda tuto zapeklitou situaci řešit, to už fakt nevím.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.12.14 18:38

Nevím jaký máte kotel, ale zkuste snížit teplotu topné vody.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.12.14 18:53

Je to elektro kotel Protherm. Snížila jsem teplotu, ale zase je tady dost chladno. Já budu asi opravdu muset vyhodit ty hlavice. A to mám vztek, protože to nebyla zrovna levná záležitost. Každá kolem čtyř stovek. Asi jsou vhodné jen do paneláků.

Datum: 06.12.14 00:12
Suzy
Ten tvůj kotel vyrobí určité množství tepla. Jeho výkon byl vypočítaný kromě jiného také na určitý počet radiátorů a velikost jejich vyzařovací plochy. Pokud termoventily zavřou radiátory, voda neodevzdá teplo do prostoru a vrátí se do kotle, kde se opět přihřeje až ochranný termostat odstaví kotel. Ten jeden radiátor bez hlavice je málo na cirkulaci, voda proudí pomalu a přehřívá se.
Co s tím?
Buď na kotli snížit teplotu výstupní vody, jak už tu bylo psáno, to ti ale nedělá dobrotu, je ti zima. Hlavice zavírají radiátor podle teploty v místnosti, ne podle teploty vody. To samé termostat, ten podle teploty v místnosti zapíná vypíná kotel.
Nevím, kde je ti zima, zda u termostatu, nebo spíše v místnostech s hlavicemi. Na hlavicích bych přidal na vyšší teplotu. Potom nebudou i při nižší teplotě výstupní vody z kotle tak brzo zavírat radiátor, ten bude déle hřát bude tepleji. A neprehřeje se kotel.
doplněno 06.12.14 00:40: A Celý systém ústředního topení, ventily, by měl být po montáži nastavený-vyvážený topenářem. Aby průtok topné vody zodpovídal velikosti radiátorů a potřebě tepla. Potom stačí jen prostorový termostat v jedné referenční místnosti a je teplo. Montáží termohlavic se systém rozladí, vzniknou problémy.
Zkus hlavice otevřít naplno. Sleduj, jak reaguje termostat a jaké teploty kde máš. Případně tam, kde je moc horko, trochu na hlavici uber. Ale jen po troškách. Chce to více času. A dej vědět!

Datum: 08.12.14 07:19

Ahoj Hejkale, velké díky za podrobnou radu. Radiátorů tady má 6, tři velké, dva malé a jeden takový střední. Ten je v koupelně a ten mám vypnutý, protože tam je teplo. Budeš mít určitě pravdu v tom, že jsou špatně nastavené ty hlavice, protože já jsem takový přehnaný šetřivec a raději si natáhnu svetr. (To mám po dědečkovi *smich*, ten se chodil dívat jak se točí hodiny, když se zapnulo rádio.Toho by ranila mrtvice, kdyby viděl jak se točí hodiny u mne.) Já to tady mám malé a mám nízké stropy, takže se to vypotí velice snadno a rychle. Je fakt, že se kotel někdy nesepne a radiátory jsou úplně studené, ale pořád tady je dvacet stupňů. Ty hlavice jsem měla nastavené na minimum, tedy mezi číslem 1 - 2, je tam namalovaný měsíček, já jsem blbec zašantročila ty obaly z těch hlavic, tam byly vypsány teploty ve stupňích. Na tom sluníčku, tedy číslo 3 to nebylo zapnuté nikdy. Ale myslím, že jsem to konečně teď pochopila. Já tady mezi dvěmi místnostmi nemám dveře, termostat mám na zdi u dveří mezi chodbou, ten nastavím na dvacet stupňů, v té místnosti otevřu naplno, ve druhé nastavím na sluníčko, a pak nastavím na sluníčko i ten, který je v kuchyni, která je na druhé straně bytu, přes chodbu a tam bývalo nejvíc chladno, ale zase tam netrávím většinu dne, tak mi to nevadilo a když vařím, nebo peču, tak je zase teplo od spotřebičů. Já jsem si myslela, že když to nastavím na to sluníčko, tak to bude moc hřát a já se tady "upeču" a spotřebuju zbytečně moc proudu. Takže jestlli jsem správně pochopila, ten kotel se nebude spínat a topit víc, než je na něm nastaveno. Mám ho na šedesát stupňů (ohřev vody), na termostatu mám nastaveno na dvacet stupňů, dva velké radiátory na sluníčko, jeden naplno a na záchodě a v koupelně na měsíček.V chodbě netopím, jsou tam kytky a mám pořád otevřené dveře a je tam kolem dvaceti stupňů také, což už je na ty kytky hodně. Když mi to tady montovali, nebyli to odborní topenáři, byli to instalatéři, kteří kotel ani nezapojovali, jen ho přimontovali a zbytek zase udělal elektrikář, který sekal novou elektriku, bylo to tu ještě v nějakých hadrech. Když jsem pak měla s kotlem problémy, protože to bylo neustále v poruše, svítilo to červené světýlko a já je zavolala, tak vůbec nevěděli, že tam je nahoře to čidlo. kdysi dávno jsem se právě tady na to ptala a tady mi byla dána rada. Dokonce se tady stavoval tenkrát Hop a ten mi ukázal jak se to nahazuje tou tužkou. Topenáře jsem tenkrát sehnala, ale ten chtěl něco vyměňovat v tom kotli, že je závadný a chtěl kolem patnácti tisíc, přitom stačilo kotel jenom seřídit a nahoře zmáčknout to čidlo. To se mi nakonec s pomocí rádců poradny podařilo a nemuselo se měnit vůbec nic. Takže s topenáři nemám dobré zkušenosti a nevěřím jim. A nebyl to bohužel jenom jeden, měla jsem tu dva nezávisle na sobě a oba chtěli něco měnit v kotli, přitom jim jako odborníkům musel stačit jediný pohled, aby věděli o co vlastně jde. Je zajímavé, že ani jednoho nenapadlo se jít podívat, jak mám nastavené radiátory, nebo termostat v pokoji, to je vůbec nezajímalo. Tak takové já mám zkušenosti s topenáři a proto žádného nechci. Jim nejde o to, aby něco seřizovali, to pro ně není kšeft. Pracujou od patnácti tisíc nahoru. Hejkale, tak já Ti zatím děkuji, a samozřejmě Ti dám vědět, jak to šlape. Jenom mi prosím Tě ještě potvrď, že jsem to pochopila správně. Suzy.

Datum: 08.12.14 08:40
Já osobně bych termohlavice dával jen do paneláků a domů s centrálním zdrojem tepla.
Tam si volím teplotu v bytě vlastní, bez ohledu na to, že teplárna jede na plný výkon. Tam má hlavice své opodstatnění.
Hlavice nevyhazuj, otevři naplno, a sleduj teplotu pár dní. Pokud někde bude moc teplo, tam trochu přivři - nastav méně. Ovšem pokud bude všude moc teplo, uber na prostorovém termostatu nebo teplotu topné vody na kotli. Vysoká teplota na výstupu sice rychleji ohřeje byt, ale setrvačností ho také přehřeje...
Já osobně preferuji nižší teplotu na výstupu, to představuje sice možná delší intervaly hoření-ohřívání, ale určitě menší tepelné namáhání výměnníku, hořáků, a součástí topení vůbec.
Topení třeba sledovat a zkoušet. A rady a zkušenosti druhých nám pomohou pochopit zákonitosti třeba i té topenařiny.

Datum: 08.12.14 19:28

Od rána jsem to sledovala a zjistila, že se kotel nesepnul skoro tři hodiny ani jednou a přesto je tady 22 stupňů. V každé místnosti mám obyčejný teploměr. Pustila jsem ty hlavice na tu trojku, tedy sluníčko a musela snížit termostat. jenomže nemohu říci na kolik, protože tam jsou pouze čísla 15 pak jsou jenom čárečky a velká čárka a pak je tam 20. Tak jsem to dala na tu velkou čárku mezi 15 a 20. Ale všimla jsem si, že na kotli teplota vody klesla na 55 stupňů a tam se to zastavilo. Ten kotel co mám, je nevhodný pro tyto prostory, to už dneska vím, protože jsem se to dočetla. Ten je určený na vyhřívání patrového domku, takže jeho kapacita překračuje mé potřeby a proto je pro mne asi tak problémové ho správně nastavit a neustále ho přehřívám.

Datum: 05.12.14 11:13

Děkuju za odpověď. Když v místnosti dole, kde je termostat, nastavím na noc teplotu 18 C, protože tam nespíme, tak nahoře v ložnici i při otevřené hlavici to na vice než 18 C nebude topit, ne? Díky

Datum: 05.12.14 11:25

Kotel vytopí spodní místnost kde je termostat na 18 a vypne. Vršek ho nezajímá...

Datum: 05.12.14 11:58

Díky. A lze tedy nějak zajistit, aby dole bylo těch 18 stupňů a nahoře např. 21?

Datum: 05.12.14 14:09

Bud dole přivřit radiátory a nahoře je mít otevřené naplo - a zkoušet a nebo pořídit bezdrátový termostat a ten brát sebou do té místnosti, kde chcete mít požadovanou teplotu - http://www.tipa.eu/cz/termost…alus-programovatelny/d-84608/

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.12.14 05:43
Tak nejak podobne jsem sachoval s termostatem lonskou zimu a zjistil jsem to,co se muzete docist i na jnych vlaknech. Snizovani teploty na denni a nocni rezim nema z hlediska uspory zadny vyznam. To co pres noc vychladne se pak zase musi nahrat. Zimu vam tvori pak studene zdi. V loznici topim stale na 18°(hlavice) a v obyvaku na 20.5°. Tzn. Termostat mejte jen pro hlidani teploty v referencni mistnosti a udrzujte teplotu celodenne. Snizujte max. jen pri dlouhodobe absenci. Ale ani to nedelam.
Pokud vam presto jina mistnost neni schopna se natopit,je nutne omezit prutok vody v referencni mistnosti,resp. zvetsit prutok v nedotapene. To se nastavuje na sroubeni radiatoru. Teoreticky zvladnete sami. Zkuste takto topit a merte spotrebu. Uvidite,ze to vyjde nastejno ale tepelna pohoda je jinde.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.