Nejste přihlášen/a.
mám dřevěná okna TWW, poslední model, 3 skla - ale každé ráno mám ve spodní části orošená okna, hlavně koupelna a ložnice, kde se moc netopí, ale i obyvaci pokoj semtam.
čim to je? mate to taky?
Mám pocit, jestli se neptáte na trochu jinou věc, než co jsou tady zatím odpovědi.
O problému s rosením jsem věděl již před montáží nových oken, takže jsem do těch agentů s teplou vodou hodně ryl, ale ti se vždycky dušovali, že jejich okna se nerosej ! - Kecali - rosej se taky - jak píšete.
Problém je v tom, že (černý) rámeček, který dělá vzdálenost mezi jednotlivými skly má větší tepelnou vodivost, než vzduch, nebo cokoliv jiného, co je mezi skly. Ať se výrobci snažej, jak se snažej, todle stále nezvládli vychytat A ač ti moji agenti tvrdili, že ten distanční rámeček je ještě extra obloženej izolací, aby se přerušil tepelný most, stále to nestačí.
Takže dokud jsou venku vyšší teploty, daří se mi udržovat okna neorosená, ale jakmile jdou teploty pod nulu, jde to daleko hůř.
Vlhkost v místnosti značnou měrou zvyšujou jednak kytky, pak třeba při vaření, když nemáte na hrnci pokličku, pára ze sprchování, sušení prádla a pak samozřejmě dech člověka.
Snížení vlhkosti ovlivňuje topení a větrání - o tom mluvili ti předemnou. Intenzivním větráním se rozumí krátké (5 minut), otevření celého křídla okna, pokudmožno průvanem, na protějších stranách bytu. Takovéto krátké vyvětrání je důležité proto, že se stihne vzduch vyměnit, ale nevychladnou zdi, takže se vyměněný vzduch zvládne rychle ohřát a tepelné ztráty nesou tak velké. Množství odcházející vhkosti je pak dobře vidět na vnějším okně, které se okamžitě zapaří.
Nejhorší věc, kterou lidi schutí dělaj, je natrhnout/pootevřít okno/ventilačku malinko a nechaj to tak dlouho, tomu se říká topit Pánu Bohu do oken. Jedinou věc, při které snad má něco podobného trochu opodstatnění, je když se v kuchyni dlouho vaří - při značném zvýšení teploty a vlhkosti, ale pak samozřemě je nutno nezapomenout včas zavřít.
Viděl jste někdy někde moderní budovu, která větrá Vámi doporučovaným způsobem?
A viděl jste někdy aspoň byt, kde by se to dělo?
doplněno 01.01.15 19:02:Nemyslím kanceláře, myslím bytové domy. Nic takového totiž nedělají. Je to totiž nesmysl. Takhle se nikde nevětrá a není důvod dělat to zrovna takhle hloupě. Pouze u nás se tenhle nesmysl traduje. Nevím proč. Bylo by docela zajímavé vypátrat jeho původ.
ra252: Opravdu budovy, které větrají neznám, jestl nemyslíte kancelářské budovy, u kterých se nedají okna ani otevřít a větrá se jen hučící vzduchotechnikou. Ale pobyt tam, je síš za trest.
Ale spíš asi máte na mysli budovy ve kterých se takto větrá.
No právě proto o tom píšu, aby se o tom aspoň někteří lidi dověděli, vzali si to za své a pak to třeba začnou i dělat
... a na modernosti nezáleží.
Jinak, že bych chodil po bytech a ptal se lidí, jestli správně větrají, to ne, ani nečekám před domem, abych uhlídal, jestli někdo větrá 5, nebo 7 minut. Ale jak vás tak poslouchám, u vás bych asi mohl začít.
imikimi: tak to asi děláte (zatím) všecho správně, blahopřeju.
Sandokane, ze zkušenosti Vám sdělím, že pokud jsou trojskla správně namontovaná, nikdy se nebudou rosit.
Pokud někdo pořídí nová okna a jen dvojskla, nic horšího již nejde koupit...
Mezi skly musí být plyn, alespoň argon, nikoliv jen vzduch. Plastový rámeček je to nejlepší co je na trhu.
Moje řeč! Tak přesně to vnímám i já. Vlhne mi i zeď, dole o prosklených dveří. Větrám a utírám. Řeší se to tu každý rok, stálke dokola a nic nového. Jen jsem někde četla, že snad pomůže dát mezi skla folii, ale vyzkoušené to nemám. Je to děs. Neustále kontroluji rohy místností a stříkám občasnou plíseň žlutým Savenm proti plísni, protože narozdíl od modrého, i bělí.
Ano mám to taky a je to fyzikální děj. Jde o to, že když se přestane topit, tak vzduch v místnosti chladne a zvedá se jeho vlhkost. Hlavně se po pochopitelně děje v koupelně, v kuchyni a v ložnici (páry z dechu při spánku), kde je nejvíce volné vody. Na místech, které chladnou nejrychleji a jsou mimo proudění vzduchu dochá ke kondenzaci par. Nic vás tohoto problému nezbaví, snad jen ventilátorek na parapet.
Ano mám to taky a je to fyzikální děj. Jde o to, že když se přestane topit, tak vzduch v místnosti chladne a zvedá se jeho vlhkost.
To je nesmysl!
Naopak, vlhkost vzduchu vzrůstá když se zvyšuje jeho teplota , . Vždyť při vyšší teplotě dochází k intezivnějšímu odpařování, nehledě na to, že teplejší vzduch pojme více vodních par, než vzduch chladnější. Přestane-li se topit, rychleji klesá teplota okeních skel a tím na nich kondenzuje pára z teplejšího vzduchu, který chladne pomaleji. Ochlazením skel bylo dosaženo rosného bodu.
Poučení:
1. Snižovat vlhkost vzduchu.Větrat a také zmenšovat množství předmětů v bytě z nichž dochází k odpařování.
2. Zamezit vzniku rosného bodu. Omezit pokles teploty předmětů (oken) , které jsou většími vodiči tepla. Např.prouděním vzduchu okolo oken a pod.
hezký den -miro
Ahoj. Jak tu píše mira. Sniž počet věcí v bytě, které mohou vydávat nějakou vlhkost. Takže, přestaň bydlet v bytě a už vůbec ne spát v ložnici. A bude to dobrý. Nebo to má fungovat jinak?
Onot myslel tak, ze si mate poridit automatickou pracku a ne vyvarovat pleny na sporaku. Pripadne si do koupelnz poridte odsavaci vetracek a neluftujte vsechnu paru na chodbu.
Jinak proti vlhkosti velice dobre pomahaji jakakoliv kamna. To hlevne z toho duvodu, ze ot je kontinuali zdroj odsavani vzduchu.
To @miro No, on to zase takový nesmysl není. Ne nadarmo zná fyzika pojem - relativní vlhkost vzduchu. Takže ve skutečnosti, při stejném objemu vody obsaženém ve vzduchu, se vzrůstající teplotou se realtivní vlhkost snižuje a se snižujicí teplotou se relativní vlhkost zvyšuje.
Ale od čtvrté věty souhlas
Tak pane miro@ - "nesmysle"... pokud budu mít v místnosti vlhkoměr a přestanu topit, co mi ukáže ručička vlhoměru? I na vzdory vašemu tvrzení se bude zvedat vlhkost vzduchu.
doplněno 01.12.14 16:51:Máte asi na mysli skutečnost, že se zvyšující se teplotou pojme vzduch při stejném procentu vlhhosti mnohem více vzduchu, ale na opak při snižující se teplotě dochází ke zvyšování vlhkosti a následně přebytek vody se někde vysráží.
doplněno 01.12.14 16:53:oprava.. vzduchu - vody
Ano máte pravdu. Já jsem ale nehovořil o vlhkosti relativní, teby o poměru skutečného množství vodních par ve vzduchu ku absolutnímu množství, za stejných teplotních a tlakových podmínek, vyjádřeno v procentech, ale o vlhkosti skutečné - množství vodních par ve vzduchu v g.m-3 . Pokud je to jinak tak děkuji za opravu-upřesnění.
-miro
No ale jak to dělat v patře, kde jsou nová okna, trojskla ale zatím tam nikdo nežije? Topit nějak se tam nevyplatí. Na druhou stranu tam nikdo nic nenadýchá :D Asi stačí občas vyvětrat?
Já mám sice plastová ale jsem na tom stejně. Ještě k radám topit a větrat, Ono to sice trochu pomáhá ale na druhou stranu by člověk nedělal nic jiného než jenom topil, větral, topil, větral atd. Plus nejlépe v místnosti nedýchat, nehýbat se a vlastně vůbec tam radši nebýt Holt to ty 3 měsíce vydržím a ráno to někdy otřu.
Až začnou plesnivět zdi, pochopím, že sem si měl nechat stará dobrá, socialistická, profukující okna.
No, možná pochopíte, že je dobře používat hlavu. A nemontovat supertěsná okna bez současného zajištění ventilace. Používat věci tak, jak se užívat mají.
doplněno 28.12.14 14:40:Johnycage: Kde výše?
Jenže, když zjistíte, že to správné používání, představuje ve vašem případě větrat x krát denně, tak jsou mnozí přesně u té situace, kterou jsem popsal viz výše, kapito, pepito?
Meda, nesmíte každému vše věřit, hlavně radám, musíte topit a větrat.
Správně by mělo být sděleno, je třeba měřit teplotu a vlhkost, podle toho větrat. Pokud je v bytě 65% vlhkosti a venku 70-90%, těžko větráním něco zlepšíte.
" Když se otevírají okna v pozdním podzimu s teplotami okolo 0 oC a při vysoké vlhkosti vzduchu (mlha, zhruba 90-100 % relativní vlhkost vzduchu), pak se dostane přece vlhkost do bytu!" Tato představa je chybná!
Správně je: při vnější teplotě 0 oC a 80% relativní vlhkosti vzduchu obsahuje vzduch zhruba 4 gramy vody na kubický metr. Pokud se oteplí na teplotu místnosti 20oC, klesne relativní vlhkost vzduchu, protože vzduch o teplotě 20oC může přijmout maximálně 17,3 gramů vody na kubický metr. Toto má za následek, že s 4 gramy vody na kubický metr je vzduch nasycen jen pouze z 23% , je tedy extrémně suchý! Nejjednodušší a nejúčinnější prostředek pro odvádění vlhkosti vzduchu je účinné provětrávání.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.