Gamata v nájemním bytě a vlhnutí stěn

Od: Datum: 01.12.14 10:17 odpovědí: 4 změna: 01.12.14 13:06

Dobrý den,

bydlíme v nájemním městkém bytě, kde topíme gamaty - je to starý nezateplený dům (asi 30.léta) s plastovými okny, byt má 100m čtverčních. Začali jsme topit průběhu října, vše bylo ok, ale teď (jak se venku ochladilo) nám začaly vlhnout okraje zdí (u podlahy v některých místnostech) a v koutech u stropu - vždy jsou to obvodní zdi. V jedné místnosti (malý pokoj, dříve pravděpodobně pro služky) nejsou gamata a tak jsme tam pouštěli teplý vzduch z kuchyně - má to smysl, nebo je lepší raději tam nechat zimu, protože tam vlhne kout u stropu nejvíce. Samozřejmě se rosí okna, někde začala voda z oken kapat dolů. V bytě jsou parkety a někde taková ta kameninová podlaha, jen v té nejmenší místnosti je podlaha dřevěná a lino jsme od tamtud vyhodili, protože tam dřevo plesnivělo, ale teď už to je v pořádku, jinde zatím není nic plesnivé.

Jak topit gamatama? Málo nebo víc, topíme už na 5 a je tu vedro, máme topit tak dlouho dokud vlhkost nezmizí a nebo topit méně? Začali jsme také jednou denně větrat (průvan v bytě na 5minuty) - ale vše jsme zpozorovali teprve včera a tak budem zkoušet, prosíme o rady a předem děkujeme.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.14 11:14
avatar

Paradoxně čím víc budete topit, tím větší vlhkost se bude na zvenku ochlazovaných zdech srážet. Ona totiž výměna dřevěných oken za plastová v nezatepleném starém domě je nesmysl. Bohužel, dělá se to dost často a pak se majitelé nestačí divit. Stará okna totiž netěsnila tak dokonale, takže mohla vlhkost neustále unikat ven. Jediné řešení je větrat, větrat a zase větrat (prakticky trvale). Tím ovšem celá plastová okna ztrácejí smysl.

Další možnost (poněkud nákladnější) je dokonale zateplit fasádu domu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 01.12.14 11:36
avatar

Dobrý den, kolega Vám to popsal dost přesně, tak už jen doplním, že je dobré používat u pl. oken i mikroventilaci - neuzavírat okna zcela. Zdravím!

doplněno 01.12.14 15:59:

Nevím, proč by mikroventilace měla být špatná - v domě, kde jsem bydlel se po výměně oken začala v dříve suchých bytech tvořit vlhkost a plíseň. Až po upozornění SVJ, že se má používat mikroventilace problém v mém bytě zmizel (a zhruba do týdne).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.14 12:24
avatar

nitram,

toto je častý problém, nejen ve starých domech. U vás je problém naprosto stejný, jako všude, máte nízkou povrchovou teplotu stěny, zvláště rohy a kouty. Je to normální fyzický jev. Příčina je buď vysoká vlhkost, kterou musíte měřit, nebo nezateplené stěny a tím studený povrch pod hodnotou rosného bodu.

Aby se fleky zmizeli, musíte zvýšit povrchovou teplotu. Buď snížením vlhkosti, nebo zateplením stěn. Co se týká větrání mikroventilací je špatné, což se rozebíralo zde minulý týden, kde neustále studený vzduch ochlazuje prostor nad oknem a je na problém zaděláno.

Rady jsou různé, nejdříve pořídit vlhkoměry a měřit a měřit. Vše zapisovat a po čase vyhodnotit. Zateplit objekt.

Přeji správnou volbu.

doplněno 01.12.14 13:34:

nitram,

Zkusíme je konktaktovat jak se k tomu postaví, protože se bojíme plísní.

Osobně bych doporučil mít připravenou na ně zbraň, v podobě měření. Páč úředník nemusí mít znalosti, a bude doporučovat řešení, které se zde často píše. Větrat a více topit. Ale když mu předložíte přehled teplot a vlhkostí, teplota povrchu stěny, k tomu odkazy na literaturu, kde se píše stav normální až obvyklý 40-65% atd.. tak pak máte argument. nebo co uděláte, až Vám na úřadě řeknou.. Větrat a více topit.

doplněno 01.12.14 19:58:

bene, minulý týden jsme tu řešili, že má nad oknem fleky na překladu. Pak se ukázalo, že stále větrá...

Každý něčemu věříme: http://eurookna.stolpa.biz/2012/02/04/montaze-oken-v-souladu-s-tni-74-6077/

Větrání mikroventilací – je úplně špatné řešení

http://eurookna.stolpa.biz/20…ikroventilace-k-cemu-vlastne/

ale respektuji názor jiných, i zde tazatelka uvedla, že větrá mikroventilací a nepomáhá to.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: nitram*
Datum: 01.12.14 13:06

Děkuji vám všem za odpovědi - přijde mi, že větrání mikroventilací opravdu není dobré, protože jsem měl všechna okna vždy na mikroventilaci. Pokud tomu dále rozumím správně tak je lepší topit méně než více? O zateplení nemůže být řeči, protože to je městký byt a ti se opravdu k ničemu nemají. Zkusíme je konktaktovat jak se k tomu postaví, protože se bojíme plísní...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.