Elektrický topný žebřík

Od: Datum: 29.11.14 13:51 odpovědí: 20 změna: 02.12.14 18:19

Dobrý den,

řeším nový topný systém do staršího cihlového bytu. Rozhodl jsem se pro elektrokotel, ale chtěl jsem se s vámi poradit o jedné věci:

V létě byl celý byt prosluněný a ve všech místnostech až na koupelnu a WC krásně teplo. Koupelna je totiž situována tak, že se do ní slunce vůbec nepodívá. Proto mě napadlo, jestli není lepší dát do koupelny jen elektrický topný žebřík, který by byl nezávislý na elektrokotli. Mimo topnou sezonu bych považoval za nesmysl zapínat elektrokotel jen kvůli vytápění koupelny, takže bych celoročně koupelnu vytápěl jen tím žebříkem. Má sotva 5m2.

Připadá mi to jako logické řešení, ale uvítám i váš pohled a názory. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 29.11.14 14:05

topnej žebřík je na nic...vlaží ale netopí...nenídnad topidlo klasika...konvertor

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michalk
Datum: 29.11.14 14:23

Chcete říct, že topný žebřík nevytopí 5m2? To se mi nezdá, obzvlášť, když se prodávají v různých výkonech. Ale počkám si jestli vás s tímto názorem bude víc.

Podle mě je zase na nic konvertor. Sice topí, ale přepaluje prach. A téměř vždy je to nevzhledná záležitost. Kromě toho, když vám na konvertor spadne např. ručník (stačí když se odlepí věšák ze stěny nebo se uvolní poutko), tak máte "vystaráno". Topný žebřík mi připadá bezpečnější.

Od: 111®
Datum: 29.11.14 20:05

je to o tom, že než ten žebřík roztopíte, jste vykoupán ...asi tak jsem to myslel...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: michalk
Datum: 29.11.14 20:27

Aha, tak to mě netrápí. Plánuji zakoupit programovatelný termostat, který se postará o zapnutí žebříku v dostatečném předstihu před koupáním.

Od: uska®
Datum: 29.11.14 20:42

To si nedovedu představit, že mi manžel naprogramuje dobu, kdy mohu jít do sprchy. Praxi by to vypadalo takto - jdu si zaběhat, potřebuji se po běhu osprchovat a ejhle. Táta napragramoval, že teplo bude až za dvě hodiny. Brrrr... tak tento systém by u nás neprošel. Zvláště v parných dnech, kdy člověk při jakékoliv činnosti se zapotí a musí několikrát za den do sprchy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 29.11.14 21:18

Ach jo, ženská... Od toho je to přece programovatelný termostat, ne? Já se chodím sprchovat obvykle jen večer, přítelkyně taky. Takže nepotřebujeme, aby to bylo zapnuté pořád. Pro vaši potřebu byste si tam klidně mohla nastavit, že budete mít v koupelně požadovanou teplotu 24 hodin denně, popřípadě nastavíte útlum jen na dobu kdy spíte - pokud tedy při vaší potivosti nechodíte několikrát do sprchy i přes noc

Od: petrzach
Datum: 30.11.14 10:26

Mám v koupelně jak žebřík (ten je připojen ustřednímu topení) tak obyčejný radiátor. V tomto počasí je radiátor zastaven a hřeje jenom žebřík a zatím to stačí ,ale při teplotách tak od -5 by to bylo málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 30.11.14 13:30

Tím, že máte žebřík připojen k ústřednímu topení, tak zřejmě není poznat jaký je jeho výkon. Já se domnínám, že těch 5m2 by měl 600W žebřík vytopit s přehledem. Požadovaná teplota v koupelně 26 st.C. Ideální situace, kdyby se tu našel někdo, kdo koupelnu topí elektrickým žebříkem a potvrdil/vyvrátil.

Datum: 30.11.14 11:43
avatar

Sice jsem tento problém ještě neřišil, ale udělal bych to následovně.

Žebřík s topným tělěsem napojím na centrální vytápění. V sezóně zapnutí elektrokotle vnitřní těleso žebříku odpojím a topím kotlem. V době odstavení kotle bych připijil žebřík na samostatnou zásuvku, která bude spínaná termostatem umístěným v koupelně a samozřejmě zásuvka bude zapojena na samostatný obvod pro NT. Vlastní realizace se pak nechá udělat několikerými způsoby. Vždy záleží na konkrétních podmínkách, ale principiálně bych volil toto řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.14 11:59

Už jsem to několikrát řešil a toto je ideální řešení. Včetně napojení na samostatný obvod, který má možnost fungovat v NT.

Dle mých zkušeností je el.patrona v žebříku spíš na usušení prádla než vytápění.

Každá velikost žebříku má jasně dán max. výkon topné tyče. Více na www.korado.cz .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 30.11.14 13:17

O tomhle jsem taky uvažoval, ale:

1. Zdá se mi to zbytečně složité - nutnost vybudovat další rozvod od kotle k žebříku. Kombinovaný žebřík je taky určitě dražší.

2. Podle mě se to nevyplatí ani kvůli nějaké úspoře energie. Vytápění bytu bude elektrokotlem, takže 20 hodinový nízký tarif. Tím pádem na ten tarif pojede i elektrický žebřík. Když pošlu nějaké teplo z kotle do žebříku, o to víc tepla se musí poslat do jiné větve na vytápění obytných místností. Vzhledem k 99,5% účinnosti vytápění elektřinou se dá předpokládat, že to vyjde na stejno.

3. Ještě zásadnější důvod je, že se chodíme sprchovat většinou jen před spaním, kdy už termostat v obýváku pošle vytápění kotlem do útlumu. Z tohoto hlediska mi připadá, že by bylo vhodnější, aby vytápení koupelny bylo nezávislé. Potřebuji totiž, aby žebřík topil ještě cca 2-4 hodiny poté co už budeme v posteli, aby vysušil mokré ručníky.

Jak říkáte, záleží na konkrétních podmínkách - když je teď znáte, jaký je váš názor?

Datum: 30.11.14 20:35
avatar

Tazateli, asi nemáte ujasněno co vlastně chcete. To co jsem vám napsal, tak v okleštěné podobě napsal janek a vy jásáte.

1. Proč od kotle chcete vybudovat nový rozvod, když se to řeší jináč. NT vám totiž nejde jen do kotle, ale pouze spínaná nula, pokud není řešena stykačem v domovní rozvodnici.

2. Námitka je správná a nechá se to ošetřit spínaným aktoremm tak jako první námitka.

3. Mohou jet oba systémy současně a jen spínacími hodinami si nastavíte topení do koupelny např. o dvě hodiny déle. Pak jste psal o termoventilech. Ty můžete řešit systémovou instalací a kotel může běžet klidně do 22:00 bez topení do celého domu.

Vy jste popsal požadavky spotřebitele, ale ne konkrétní podmínky pro návrh řešení. Já totiž myslel technické podmínky:

a) plán domu pro rozměrovou orientaci

b) plán elektroinstalace včetně hlavního přívodu

c) vaše představa o celkové investiti na dané řešení.

Ono od stolu se opravdu nedá nic slušně řešit. Včera mi volal známý, že u jako syna v domě nejdou světla a přivolaný elektrikář to bez sekání zdí neopraví a zda bych se na to nemohl přijet podívat. Polila mě hrůza, do auta jsem dneska ráno nacpal co se dalo. Jeho syn mě přivítal se skepsí, že se stejně bude muset kopat. Za necelou hodinku jsem odjížděl a světla vesele svítila. Od zeleného stolu podle popisu hrůze. Na místě akorát konstatování triviálních neznalostí prvního ročníku učńáku. Tak je to i s rady na tomto servru, když neznáte konkrétní podmínky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: isteron
Datum: 30.11.14 11:49

Čo tak použiť elektrický infražiarič. Mám namontovaný, aj keď mám v kúpelni rebríkový radiator na úst. kúrenie. Samozrejme nad radiátorom, tak vysoko, aby ho nedočiahla voda zo sprchy. Netreba nič programovať, máte hneď teplo . Používam aj ráno, keď sa ešte v radiátoroch nekúri. Pri odchode do zamestnania to bolo aj okolo 4. hod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michalk
Datum: 30.11.14 13:19

Infrazářič by mi připomínal dobu normalizace, kdy takové zařízení bylo v každé koupelně s hnusným umakartovým jádrem. Ale máte pravdu v tom, že to topí okamžitě.

Od: janek*
Datum: 30.11.14 17:07

Máme koupelnu o trochu větší, topný žebřík připojený přes termostat do zásuvky, nastaveno na teplotu cca 18°C celý den + 22°C večer když se předpokládá používání koupelny.

Spokojenost na stopro; termostat se snadno přenastaví kdyby něco nevyhovovalo, a i ta nižší teplota nám pro nepředvídatelné rychlé osprchnutí vyhovuje, ještě nikdo neumrznul.

Napojení na levnou sazbu proudu jsme neudělali, ale bylo by to možná lepší z hlediska nákladů; zas ale pak je třeba myslet na to kdy to topí a kdy ne.

Velká výhoda toho žebříku je i dobré sušení ručníků, nezůstávají dlouho vlhké a tím nezatuchnou, a utíráme se nahřátými. A po estetické stránce bomba, a to jsme do vzhledu moc neinvestovali, lapli jsme první slušné co obchoďák dal.

Máme v té samé místnosti i přídavnou slabou podlahovku, ale nakonec je skoro pořád vypnutá, leda kdyby v mrazech žebřík nestíhal. Nicméně by asi nebyl problém koupit o něco výkonnější, teď máme tuším 600W.

Jetě podotknu že pokud řešít topení celkově a ani v budoucnu neplánujete přecházet na tuhá paliva nebo plyn, mohl byste zvážit nepořizovat kotel + topnou soustavu (rozvod vody) ale dát do každé místnosti topné těleso samostatně (+ termostat). Je to výrazně levnější, snazší na regulaci, a ta topidla si můžete nakombinovat zcela libovolně, např. ložnice - jen něco málo na přitopení; obývák - sálavé panely, atd. To se nám velmi osvědčilo, je to velmi praktické na regulaci i na změny pokud se ukáží být potřebné.

Samozřejmě to vše při kvalitním zateplení, jinak by bylo vytápění elektřinou drahý špás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 30.11.14 18:00

Sláva, konečně někdo, kdo potvrdil, že to co chci, by mělo splnit moje očekávání. Co se týče toho nízkého tarifu, tak myslím, že když jde jen o koupelnu, je ten rozdíl zanedbatelný. Předpokládám, že máte 20 hodinový tarif, takže po převážnou většinu dne i tím žebříkem stejně topíte v nízkém tarifu.

Co se týče vytápění celého bytu, řešil jsem to dost dlouho a není to tak jednoduché jak se zdá. Jednotlivá topná tělesa sice vyjdou levněji, ale:

Klasické přímotopy přepalují prach, sálavé panely mi nevyhovují kvůli táborákovému efektu. Pak ještě existují nízkoteplotní akumulační přímotopy několika převážně německých značek, které se do ČR dováží, ale jsou velmi drahé (počítal jsem to a při instalaci do každé místnosti ještě dražší než elektrokotel s rozvody a radiátory. A zkušenosti pár lidí s nimi mě naprosto odradily - lupání, praskání, akumulace naprosto zanedbatelná.

Jediné co mi dávalo smysl, tak podlahové vytápění. Jenže: jde o starší bytovku a pro teplovodní podlahovku je nutná vrstva minimálně 9cm. Kdybych odstranil stávající podlahu, dám dohromady max. 3-4cm. To by stačilo pro elektrické topné rohože, jenže ty mají zase omezenou životnost (údajně sice i 30 let, ale tomu nemusím věřit a i kdyby to byla pravda, tak v důchodu bych tu podlahu musel předělávat ). Samozřejmě i radiátory a kotel mají omezenou životnost, jenže je lze poměrně snadno vyměnit či opravit. Ale když se podělá podlahovka nebo jí skončí životnost, tak v ten moment jde do kopru dlažba za 2000 Kč/m2 a vybourávání betonu atd.

To, že nemůžu mít podlahovku mě mrzí - umožní topit na méně, protože když je teplo od nohou, můžete topit o 2 stupně méně než jinými zdroji.

Takže ve finále asi opravdu zvolím klasiku, tedy elektrokotel s klasickými rozvody a radiátory. C

A co se týče regulace, tak v tom nevidím problém - kromě termostatu pro obývák lze jiné místnosti regulovat termostatickými ventily.

 

Od: janek*
Datum: 30.11.14 19:43

Jaký táborákový efekt máte na mysli? My jsme instalovali do obýváku toto, máme to napevno na zdi, maskované jako zrcadlo:

http://shop.fenixgroup.cz/k79…anely-sklenene-panely-gr?od=0

Je pravda, že když přijdeme zvenku vyfoukaní, tak se posadíme před topení a necháváme se rozmrazit. Ale kousek dál v místnosti už to není skoro znalelné, nejvíc asi záleží na tom kam se umístí.

Hřeje to příjemně do místnosti, povrch je sice na dotyk hodně teplý, ale nespálíte se (a my to neřešili malých dětí nemaje), dá se tuším pořídit i nízkoteplotní varianta, nebo verze co se věší pod strop. To má doma kamarád elektrikář (s malými dětmi) a nemůže si to vynachválit. On nás na tu myšlenku přivedl a nic jiného už nechci. Teda - tam kde nemůže být podlahovka. Tu má v bytě pod námi máti a je taky celkem prima, ale mně trochu vadí právě to teplo na nohy, ona si lebedí že jí je akorát, a mně už je vedro...

V ložnicích máme klasické obyčejné přímotopy, zavěšené na zdi kvůli úklidu podlah; letos jsme je ještě pořádně nezapli; a mimo topnou sezónu jsou buď uskladněné jinde, nebo přikryté, aby se do nich neprášilo, takže s tím spalováním prachu to není tak strašné; jeden vyjde na cca pětikilo; pokud se někdy pokazí plánujem je upgradovat a pořídit ty sálavé nízkoteplotní, maskované např. za obraz.

Topnou soustavu s elektrokotlem jsme měli v předchozím domě (ještě rozšířenou o kotel na dřevo) a už jsme do toho nešli právě kvůli té regulaci. Ty termoventily nejsou moc přesné, a taky jsme nesehnali (nevím jak dnes, už je to pár let) takové, které by měly týdenní nastavovací režim, aby se v každé místnosti topilo pouze v době kdy je třeba. Tím teď dosahujeme poměrně velké úspory. Obývák se topí když v něm jsme, a na vyšší teplotu než ložnice, a v jinou dobu... To jsme na otopné vodní soustavě nedosáhli; možná by to šlo, ale za cenu větších nákladů a hodně komplikovaně. Tak jsme zvolili cestu jednoduchou a funkční. Tím co máme teď zvládá zatopit i babička.

Jo, a taky se mi nestýská po trubkách všude v bytě, zasekávat do zdi je pracné a složité na budoucí úpravy/opravy, nezasekané jsou ošklivé a nepraktické. Tož tak, přeju šťastnou ruku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 30.11.14 21:27

Aha, myslel jsem, že máte infra panely, proto jsem se zmínil o táborákovém efektu (táborák hřeje zepředu kde je vám vedro zatímco na zádech musíte mít deku). Panely na které jste odkázal neznám, ale když jsem do té nabídky podíval, zjistil jsem, že nabízí max. 900W za cca 16 tisíc Kč. Mám obývák 22m2, takže potřebuji alespon 2.000W, spočítáno takto: (57m3 a na 1m3 je třeba minimálně 35W). Takže víc než 32 tisíc jen do obýváku. To je docela drahá sranda. Do všech místností zřejmě víc než klasické topení. Píšou tam, že je ty panely jsou jen doplnkové topení. Jakou to má povrchovou teplotu? Já potřebuji max. 75 stupnů, spíš ještě méně = víc mi nevyhovuje (v místnosti je pak suchý vzduch atd).

Mimochodem pro srovnání - rozpočet na elektrokotel totiž mám: 21.000 Kč elekrokotel top značky a o výkonu 9kW + 3.000 Kč GSM modul pro ovládání telefonem na dálku + 42.000 Kč za termostat, rozvody zasekané do zdi, radiátory a práci. CELKEM 66.000 Kč.

Co se týče těch levných přímotopů, tak zakrýváním si nepomůžete, protože při provozu nasávají vzduch s prachem a uvnitř těchto přímotopů jsou běžné teploty 300 stupnů a to jednoznačně prach přepaluje. Viděl jsem spoustu bytů s těmito přímotopy a v každém byly načernalé stěny a stejně tak i výstupní otvory přímotopů. Do bytu bych si to nedal ani omylem a údajně to není ani zdravé.

Co se týče regulace, dnes jsou k dispozici na radiátory teplovodních systémů programovatelné digitální termostatické hlavice se servopohonem a přesností na desetinu stupně, některé značky jsou i podsvícené a vypadají naprosto skvěle. Je víc variant a některé mají také bezdrátovou komunikaci, takže můžete zvolit v každé místnosti jinou teplotu i na dálku. Takže opravdu není problém zajistit, aby ve všech místnostech byly rozdílné teploty tak jak to má být (mě v ložnici vyhovuje tak 19 st. C, zatímco v obýváku tak 22 st. C), popřípadě aby se v místnosti topilo jen v určitém časovém úseku. Dále na elektrokotli můžete nastavit i teplotu otopné vody, takže pokud například někomu vyhovuje spíš menší teplota radiátorů, tak to jde nastavit. Zatímco na přímotopech to ovlivnit nemůžete.

Souhlasím s tím, že nezasekané teplovodní rozvody vypadají příšerně. Zasekat pracné asi je, ale pokud bych pořizoval například topné panely, tak bych stejně musel sekat taky, protože bych pro ně musel vytvořit okruh napojený na HDO a taky z estetických důvodů (aby od těch panelů nevedly elektrické kabely k zásuvkám, ale bylo to schované.

Od: janek*
Datum: 01.12.14 14:20

Dám sem zhruba rozpočet co nás to stálo (byt celkem cca 100m2, 4+kk, z toho obývák spojený s kuchyní cca 40m2)

5x termostat Aube TH 232 á cca 2.000,- celkem 10.000,-

3x topidlo Sencor SCF 2003 á 500,- celkem 1.500,-

1x topný žebřík 2.000,-

1x podlahovka v koupelně (topná rohož) cca 2.000,-

2x ECOSUN 600 G-Mirror_IP 20 á 5.466,- 10.932,-

práce elektrikáře +instalační materiál cca 5.000,-

celkem: 31.432,-

Jednoduché, funkční, pokud by byla někde třeba změna, není problém.

Ty topné panely byly v akci, výrobce přecházel na jinou řadu se silnějším IP jištěním (pro nás do obýváku zbytečných), třeba byste našel taky nějakou přijatelnější cenovou variantu, ten odkaz byl jen pro příklad.

Původně jsme pořídili jeden, vyzkoušeli přes první zimu, a asi by stačil, ale pro jistotu jsme ještě jeden přidali, kdyby někdy uhodila zima jak na Sibiři. Tak nevím, jestli nepočítáte ten příkon zbytečně velký? Ale je fakt že se to odvine spíš od zateplení místností.

Pravda je že mají vyšší povrchovou teplotu (tuším cca 80-110°C), ale máme v obýváku dost zelených rostlin a ty tu vzdušnou vlhkost nejspíš vylepšují, takže se suchým vzduchem problém nemáme.

Ta elektrická topítka měla být původně jen dočasné řešení, ale zjistili jsme že není důvod je měnit. Nic černého na nich ani za nimi nemáme, teď jsme si to zkontrolovali. :-D

Ale až jednou budou zbytečné peníze, mám vysněné jiné - sálavé panely s čelem z přírodního kamene, to je fakt bomba, krásné na pohled, úplně mne uchvátily. Teď jen ještě aby u nich klesla cena... ;)

Právě po zkušenosti s vodovodním topení oceňujem že už u nás nehrozí nehody typu: pes trvá na tom že musí ležet u vypouštěcího ventilu a 3x vypustí celý topný okruh než přijdeme na to kde je chyba; děti zkoušejí na co je na radiátoru ten šroubek a vypustí vodu z radiátoru a zničí dřevěnou podlahu/koberec; odvznušňování; kam s expanzní nádobou; divné zvuky - topení mlátí o půlnoci jak zběsilé - někde vznikla vzduchová kapsa; nebezpečí že to ve zdi praskne, nebo ve spoji začne kapat; a trubky nepřekáží když je někam potřeba přesekat vodu nebo elektřinu...

Jediný důvod proč to pořizovat byl možnost napojení kotle na dřevo a kombinovaného boileru do okruhu, což jsme v dalším domě už zavrhli. Bydleli jsme v tom cca 10let, a pak na dalším místě využili získané zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalk
Datum: 02.12.14 18:19

Tak jsem znovu hledal info o panelech ECOSUN, poté co jste uvedl přesný model a zjistil, že jde skutečně o infra vytápění. To mě nevyhovuje. Samozřejmě, cenově je to lákavé. Co se týče výkonu, údajně je infra topení úspornější. Zřejmě tedy ty výkony co máte mohou dostačovat. Podle všeho to také vypadá, že máte novostavbu. Ten můj má cca 50 let, tudíž je nutné počítat výkon topení. Co se týče teplovodního vytápění, domnívám se, že pokud je správně nadimenzováno a zrealizováno, tak nemůže docházet k tomu, co jste uvedl. Rodiče tak topili desítky let. Samozřejmě je nutné přizvat odborníka - soused (kutil) výkon kotle předimenzoval a pak se divil, když mu pořád odcházelo relé, protože kotel se vypínal extrémně často.

Díval jsem se na topení z kamene a to vypadá zajímavě. nedivím se, že vás láká. mě taky, ale to co jsem zatím našel je opravdu hodně drahé. na jednu místnost skoro 30.000 Kč.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.