Plíseň v paneláku

Od: Datum: 29.11.14 13:19 odpovědí: 6 změna: 07.12.14 12:26

Chci se zeptat na Vᚠnázor ohledně plísně v paneláku.

Panelák je postaven někdy v 80. letech (nejsem tak starý a ani majitel). Kromě výměny oken za plastová neprodělal žádnou rekonstrukci kromě rekonstrukci (částečnou) vnitřního vybavení bytu tedy spíše jádra a kuchyně.

Je to 3+1 a v podstatě ve všech pokojích kromě kuchyně je hlavně u oken plíseň. Byt obývají dva dospělí (jen spolubydlící) a malé dítě.

1. pokoj je celkem ještě v pohodě plíseň minimum

2. pokoj je dětský a plísně už je víc kolem oken jsou to pásy a v jednom rohu je i kolem země

3. pokoj původně obyvák nyní obýván jednou dospělou osobou zde je plísně absolutně nejvíc. Kolem oken v horním okraji stěny kde je okno je v rohu flek o délce cca 50cm na stranu a 30cm směrem dolů. Plus ještě další fleky na spodním rohu.

V kuchyni kde se suší prádlo, kde je pračka a kam ústí okénko z koupelny jsem nic neobjevil.

Naopak můj objev je u oken z vnější strany kdy nevím jak a kdo to dělal, ale nahoře (jakoby překlad) je díra jakoby chyběl kus omítky nebo sádry nebo čím to zapravovali a to minimálně u dvou pokojů. Ve třetím jsem to nezkoumal měl jsem toho už dost.

Můj laický názor je, že je hrozně odfláknutá kvalita oken a hlavně jejich zapravení kdy tam zatéká plus možná něco s mezerou mezi panely kam taky podle mě zatéká.

Panelák má 8 pater a toto je byt v 6 patře. Dva malé pokoje jsou krajní. Kuchyň je jakoby utopená díky lodžii. No a původní obyvák navazuje na kuchyň a z druhé strany na sousední byt.

V bytě nebydlím já, ale sestra se spolubydlícím proto je to takové těžkopádné.

Můžu se zeptat na Vᚠnázor je tak podle textu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: michalk
Datum: 29.11.14 14:10

Může to být více faktory:

Koukněte na okna - mají mezi skly hliníkový rámeček? Tato okna bývají často problematická.

Další věc - okno může být špatně nainstalováno do otvoru - měly by se používat speciální těsnící pásky v osazovací spáře. Viděl jsem už několik oken kam se to nenamáhaly dát a tak se tam tvořily plísně. Podle toho co píšete je zřejmě kámen úrazu v tom zasazení oken.

Kupte do teploměr s vlkoměrem a pravidelně kontrolujte vlhkost. Pak stará dobrá rada - větrat a topit.

Kupte sušičku na prádlo a nesušte jej v bytě na sušáku.

Při vaření striktně používat digestoř.

Vyházejte kytky.

Pokud tohle všechno děláte a nepomáhá to, tak to jen potvrzuje, že je to tou chybnou instalací oken, popřípadě i zateplením domu. Pozvěte si firmu s termokamerou a ta to zjistí s jistotou a přesností.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.11.14 15:03

Místo technické rady otázka: Kdo je majitelem bytu? Mířím tím tam, že než hledat technické řešení a investovat do cizího, bylo by lepší hledat jiné bydlení. Pokud to lze. Dlouhodobý pobyt v plísni je ranou pod pás zdraví každého člověka, zejména pak malých dětí.

doplněno 29.11.14 15:30:

to vklus: Rozumím, je to tedy snaha pomoci těm, co na dobře míněné rady nedají, posunutá spíš do teoretické roviny. Základní technické rady již dal michalk a bez dalších údajů a spolupráce bydlících s tím těžko někdo něco víc udělá. Pokuste se promluvit se sestrou. Plísně rozhodně nejsou neškodný spolubydlící. Mohou způsobovat alergie, astma a další zdravotní komplikace. Což je doživotní záležitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vklus
Datum: 29.11.14 15:07

Majitelem domu je osoba X (neznám). Od ní to má pronajmuté spolubydlící a nyní v bytě bydlí (i se souhlasem majitele bytu) sestra s dítětem. Bohužel nějak neřeší, že by to měli nahlásit majiteli a o stěhování by člověk slyšel jen dlouhodobé a sáhodlouhé debaty proč to nejde.

Mě spíš zajímá proč se to může dít. O bytech v paneláku jsem vždy slyšel a zažil, že jsou spíš až moc suché. Proto mě to zajímá.

Datum: 30.11.14 12:41
avatar

K plísni v paneláku poradit neumím. Pokud majitel ani nájemce problémy s plísní neřeší, měla by se sestra rychle odstěhovat.

Jinak může mít ona, ale hlavně její dítě zdravotní problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sokolka*
Datum: 06.12.14 20:55

No já bych to celé ještě víc zacpala. Takové dnes populární plastové palubky to jistí. Ale vážně, my jsme měli plíseň kolem oken a bylo to právě fušeřinou ze strany řemeslníků, kteří nám okna montovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.14 12:26
avatar

jdenznačně v místě plísně je de facto díra směrem ven a jde sem zima sráží se zde vlhkost, která je v bytě stadnardní. Někdo něco prostě sprasil a při osazení oken udělal tepelné mosty. Tak se dnes pracuje, rychle, levně, zfoušovaně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.