Je lepší byt novostavba nebo stará zástavba?

Od: Datum: 27.11.14 18:34 odpovědí: 15 změna: 05.12.14 17:59

Ahoj všem, uvažuji o koupi bytu. Není lepší si vybrat někde byt v nových barácích od nějakého developera, nebo mám uvažovat o bytu ve staré zástavbě(činžáky třeba 100 let staré)?

Nebo paneláky? Ale ty prý nebudou mít takovou životnost...

Byt chci v Praze

moc díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.14 18:41

Po zkušenostech známých z novostaveb bych jednoznačně dala přednost bytu v činžovním domě. Tolik prud s reklamacemi a odfláknutými pracemi, co řešili majitelé novostaveb, by mi vzalo energii. Navíc ty byty jsou přemrštěně drahé a v okolí není potřeba infrastruktura - obchody, doprava. Tohle vše si pohlídejte, když se pro novostavbu rozhodnete.

Paneláky bych zcela vyloučila.

Klíčoví jsou též pohodoví a nehluční sousedi, neškodí se poptat po sousedech, jak to tam vypadá a jestli tam není problémová partaj, což se samozřejmě může změnit, když se nějaká nastěhuje po vás.

doplněno 27.11.14 18:44:

Pardon - potřebná, ne potřeba.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.11.14 18:44

Ahoj. Souhlasím.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.11.14 19:05

Pavle, ze zkušenosti. Domek který postaví developer je stavěn tak, aby co nejméně finančních prostředků vložili do výstavby. Vše je na krajích ČSN, hlavně izolace.

Tím se nechci dotknout těch, co staví baráky tak, jako by to bylo pro něj. (ale těch je minimum co znám)

doplněno 27.11.14 19:20:

Pavle,

se mi zdály postaveny dobře

to se pozná jak? Kolik je tam vaty, jak je provdena parotěska? Je u střech okapový plech u žlabu?

A tolika drobností, které laik ani neví.

Od: pavel41
Datum: 27.11.14 19:43

Pane Milane, bohužel kolik je tam izolace a jestli nejsou tepelné mosty nevím, hezké se mi zdálo celkové zpracování do detailu, pod omítku bohužel nevidím.

Ale jen tak mezi náma-jaká je životnost parotěsné folie? Třeba tyto druhy folií mají životnost kolem 13 let, pak se rozpadnou a zůstane jen ta zesilující textilní mřížka-takový cedník. A co se týká folií co jsou propustné směrem ven a dovnitř ne, tak to taky není slavné s tou propustností směrem z místnosti ven.

Datum: 27.11.14 19:11

Byl jsem si prohlédnout projekt "Nad Rokytkou" rezidenční čtvrť Praha 9, ty budovy se mi zdály postaveny dobře.

S domečkem je hodně starostí, proto chci nějaký byt v "činžáku"

Díky za rady, paneláky jsou asi opravdu už za zenitem, i když jsou zatepleny...?

Datum: 27.11.14 19:28

Lokalita kolem Rokytky je hezká, všechno blízko, tramvaje, metro, bazén ... budete kupovat "starý" byt nebo uvažujete o koupi zcela nového bytu?

doplněno 27.11.14 19:33:

SVJ ve staré zástavbě funguje, vypadá, že dobře, což je docela dost důležité:

http://www.dvurnadrokytkou.cz/dum3/wordpress/

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.11.14 19:38

uvažuji o koupi zcela nového bytu projektu http://www.nadrokytkou.cz

Datum: 27.11.14 19:48

Kolik m nad řekou jsou byty postaveny? Rokytka je to první, co se při každé povodni rozvodní. Zajímavé, jak lidi rychle zapomínají, že nějaké povodně vůbec existovaly. Zažila jsem ji rozvodněnou už mockrát, odřízla lidem silnice, domky kolem ní se musely evakuovat. Přemýšlejte o tom taky z tého roviny.

Další věc - je to v údolí, kde je zhoršená kvalita vzduchu. Najděte si mapy čistoty ozvduší, z tohoto pohledu to není dobré a při smogové situaci se to drží hlavně v kotlině kolem Vltavy a v těhle zářezech a údolích.

Hloubětín a Vysočany vypadají pěkně, ale je tam dost vysoká kriminalita, spousta heren a zástaváren, v parku bezdomovci. Já jsem se odtud právě odstěhovala proto, že nám přepadli za bílého dne dceru. Už bych se tam nevrátila.

Jestli mohu doporučit, podívejte se na nové projekty a výstavbu v Horních Počernicích. Je to téměř na metru, kvalita ovzduší dobrá, přitom od metra 6 minut atobusem. Ceny též slušné.

doplněno 27.11.14 19:55:

Problém u těch nových bytů je často přenos zvuku. Tenké sádrokartonové příčky opravdu proti hluku nechrání, zvažte taky tento aspekt, když budete něco kupovat.

Datum: 27.11.14 20:01

V mnohém souhlas s @dejavu, často do těch míst jezdím pracovně, domy jako takové se mně líbí i okolí, ale je fakt, že ... jsou to zkrátka Vysočany. Já bych to možná zkusila výš, teď dělají nový projekt Atrium Kobylisy, http://www.atrium-kobylisy.cz/cz/, lokalita skvělá, hned v blízkosti dům páně exprezidenta Václava , co se týče cen - menší byty ještě cenově dobré, odpovídají poptávce, ty větší (za 14 mega) jsou však předražené tak, že se mně jeví v budoucnu neprodejné.

Datum: 28.11.14 00:24

díky za rozsáhlou odpověď

Datum: 27.11.14 19:54

developeři nových projektů jsou ho...a co jdou po penězích a maximálním zisku, takže budují za nejnižší nákladové ceny a prodávají co nejdráž. Pokud se vám toto líbí, jdětě do toho. Do novostavby dají např. dveře s obložkami ale foliované, no to je na rok 2014 opravdu hanba, přitom mezi laminem, není až zas tak velký cenový skok . . .

Na druhou stranu paneláky jsou k zblití předražené. Zejm. v Brně.

doplněno 28.11.14 20:55:

zde se stavělo mnoho rodinných domků stejného typu. Cihly heluz, které se pokládají na tenké lepidlo nebo na pěnu, na sebe zdili na maltu míchanou v míchačce s tl. spáry cca 1 - 2cm. To opravdu není tak, ja se to má dělat. Ve fasádě vzniklo tímto postupem nespočet tepelně vodivých spár. Byl to také zřejmě developerský projekt.

Datum: 28.11.14 00:04

Jen pro zajímavost, docela jsem zíral jak se dnes řeší "mass production" bytová elektroinstalace, všude cyky 3x1,5 a na zásuvkách jističe C13A.

Od: dwo
Datum: 28.11.14 01:26

Určitě budete spokojenější ve starém renovovaném bytě v centru. Jde jen o to, zda na takový byt budete mít. Nové byty s sebou přinášejí pak často odfláknutou práci s množství nedodělků a závad, které se projeví do několika let. Záleží na záruční lhůtě. Ale obvykle developer se vypaří už před koncem záruční lhůty. Být vámi - kupte si RD, třeba malý a budete ve svém. Ušetříte si handrkování s tupými sousedy (někteří píší i azbukou), kterých je v těchto novostavbách víc než dost.

Datum: 28.11.14 07:13

to není jisté, otázka kvalitního ŽP v centrech měst je díky znečištění exhalacemi z dopravy a kdoví ještě čeho nanejvýš diskutabilní. Bydlení v centrech neznamená vždy dobrou lokalitu. Sídliště dále od centra blíže přírodě ale s dobrou dopravní obslužností jsou naopak vyhledávanými.

doplněno 07.12.14 12:22:

. . . levná stavba špatná stavba. Ještě jsem nezjistil, že by byly dřevostavby o mnoho levnější neč z cihel. Ano je to tak. Pak nemá smysl do toho jít. Naši předkové ze dřeva stavěli, ale obvykle v lokolitách, kde bylo dřeva dostatek a bylo to dřevo opravdu kvalitní, které rostlo dlohá léta. Dnes je jiná doba. Nekvalitního dřeva jsou všude haldy . . . ale to kvalitní je docela drahéa je ho málo. Levné dřevo nemůžu brát za kvalitní.

Datum: 05.12.14 17:59

Určitě dřevostavba.

Doporučuji nosnou dřevo-konstrukci z kvalitního dřeva.Pokud je dřevo kvalitní(ne Ukrajina,Sibiř apod.-nevyrostlo zde-vers.vlhkost)a hlavně se kvalitně ošetří,není žádný problém se životností.A kvalitní tuzemské dřevo se dá koupit i pod 5000 Kč(vlastní zkušenosti ze stavařiny-projektant,stavitel-více než 25 let).

Stačí šikovný tesař a projektant(eliminace tepelných mostů,statika)a máte klid na několik desetiletí.Pokud dům vhodně ochráníte před povětrnostními vlivy a doplníte kvalitním zdrojem tepla(náklady můžou být pouze 6000 Kč/sezona)máte plnohodnotné bydlení a např.dům 3+1 se v pohodě dá postavit do 1 500 tis.Kč-tedy levněji než byt v paneláku.

Zkuste poptat přes opravdu odborný server zaměřený na odbornou stavařinu a seženeš tak levně jak materiál tak práci.

Krom toho tam najdete i orientační ceníky stavebních prací a materiálu,takže si můžete nabídky odborněji porovnat.

http://www.poptavky-stavebni.cz/

S poptávkovými servery typu AAA a e-popt nemám moc dobrý zkušenosti.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.