Světlo v chodbě

Od: Datum: 25.11.14 23:06 odpovědí: 4 změna: 26.11.14 11:19

.Zdravím ve spolek.. plánuji rekonstrukci domu...Chci se optat,...jaké má výhody okno na stěnách, ..v rozích, či na stropě...co je nejlepší.? zajímá mě i estetika..dík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.11.14 23:27
avatar

Dobrý den, okno má tu výhodu, že propouští světlo do místnosti a může se jím i větrat.

Jenže, co jiného Vám napsat, když nic nevíme o tom domě, zda už tam nějaké okno je (a nad ním překlad), kolik jich plánujete a proč. Estetika je důležitá, ale také účelnost či tepelné ztráty nebo možnost zatékání. To se musíte doplnit. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.14 07:46
avatar

Je potřeba, aby se okno otvíralo a oknem se větral vlhký a páchnoucí vzduch. Jakmile bude nepřístupné, bude jen na to, aby propouštělo světlo. A jak budete větrat?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.14 09:49
avatar
Z hlediska světla by byla nejlepší skleněná stěna. Ovšem ta není dobrá z hlediska tepelných ztrát. Takže okno. Dobré by bylo na stropě, třeba i formou světelného tubusu. Kde okno není možné, tak okno ve stěně. A tam zase záleží třeba i na orientaci vůči světovým stranám. Když je např. okno v jižní stěně na jednom konci chodby, která je orientovaná V>Z, umístěné blíže k východní straně, tak slunce nasvítí přes celý den jen kousek okolo okna. Oknem umístěným v polovici chodby může slunce svítit na své pouti od rána do večera na oba konce chodby.
Stačí si podle skutečnosti nakreslit úhly, pod kterými bude světlo vnikat do té chodby v průběhu dne. Podle toho umístit okno/okna.
A pozor, v tomto období je slunce níže jako v létě, i úhly se mění.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.14 11:19
avatar

Já bych vám hlavně radil okna a světlíky dělat s ohledem na budoucí údržbu. Střešní okno sice vypadá dobře, ale pouze prvních pár měsíců. Pak k němu bude muset někdo vyšplhat a umýt ho zvenku i zevnitř, což často bývá práce spíš pro akrobaty, než pro normální lidi. Jestli použijete nějakou dvouplášťovou poloprůhlednou střechu, pak bude výsledek ještě problematičtější. Mezi obě vrstvy střechy vám nalezou pavouci, nadělají vám tam pavučiny a nasedá vám tam prach, který je proti světlu velmi dobře vidět. Prostě paráda.

Okna umístěná do rohu mají nevýhodu v tom, že rohová zeď mezi nimi bývá studená. Často se zde objevuje plíseň.

A ještě bych vás upozornil na jeden problém : Nové okno nemůžete umístit tak, aby hledělo k sousedovi do průjezdu nebo na dvůr. To je zakázáno a myslím že je jasné proč je to vlastně zakázáno. Abyste nedopadl jako ten děda, co si nedávno trpce stěžoval v Blesku. Děda si proboural okno a liboval si jak má krásně prosvětlený domek, dokud mu soused před to jeho nové okno nepostavil zeď. Děda si na souseda mohutně stěžoval do novin, přičemž v právu byl ten soused.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.