Plynový závěsný kotel - jaký vybrat?

Od: Datum: 25.11.14 19:30 odpovědí: 2 změna: 26.11.14 13:40
avatar

Omlouvám se, že otevírám téma, které se zde už několikrát probíralo. Bohužel jsem však nenašel odpovědi, které by mi úplně zodpověděly moje pořeby.

Takže:

Na sever od Brna (nadmořská výška 362 m) vlastníme starý dům ze 30. let postavený z "bílého kamene" s šířkou zdí 60 cm a dřevěnými stropy tloušťky 30 cm se zásypem. Tento dům je řadový, přičemž po obou stranách je krytý cca 7 metrovými zdmi sousedních domů - viz obrázek. Vytápěná plocha je minimální - cca 36,8 m2.

Nyní jsme k původní stavbě přistavěli jednu místnost z cihlových bloků s plochou cca 28 m2 (dřevěné stropy, izolace skelnou vatou tloušťky 20 cm). Tato nová místnost bude časem zateplena, zatímco zbytek ne. V přístavbě budou nejspíš plastová okna a v původní části zůstanou lehce zrekonstruovaná kastlová okna. V nové části budou použita jako dodatkové topidlo kachlová kamna.Výška stropů ve všech místnostech je 2,6m.

V horizontu 5 let ovšem budeme na původní stavbě dělat novou střechu (vazbu, pobití, krytina plech) a přibyde nám další místnost o ploše cca 35 m2.

Nyní je v domě instalován klasický závěsný plynový kotel s vývodem do komína a průtokovým ohříváním vody o výkonu 12 kW. Dům však byl obýván pouze jako chalupa.

Nyní ho předěláváme na trvale obydlený pro mladou rodinu s 2 dětmi. Z důvody úspory místa uvažujeme nad plynovým závěsným kotlem s alespoň menším zásobníkem teplé vody (kvůli napouštění vany) a vývodem turbo skrz zeď. Popřípadě si nechám poradit.

Počítal jsem, že nyní bude vytápěný objem místností cca 169 m3, ale do 5 let se zvětší na cca 240 m3.

Jaký máme do těchto podmínek zvolit výkon kotle? S jakou částkou můžeme +- počítat (kotel + instalace)?

Předem děkuji za odpovědi - případně rád doplním i další informace.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.14 12:07
avatar

postaru, při stavbě dnes už starších domků, se počítalo s tepelným výkonem 40 W na m3 obytného prostoru. Což by ve vašem případě znamenalo potřebný budoucí výkon přibližně 9,6 kW, 240x40=9600. Obojživelníky pro topení i ohřev vody jsou dimenzované na 12 kW hlavně právě z důvodu ohřevu teplé vody. Jestli zamýšlíte ohřívat vodu průtokovým způsobem, pak se nemůžete příliš splést. Potřebujete kotel s výkonem 12 kW.

doplněno 26.11.14 17:04:

Pozdravujte toho, kdo vám radí ohřívat vodu výkonem 24 kW. Je to zbytečně mnoho. Když si vezmete starší Karmu, ta má max. výkon 17 kW, obojživelník Protherm 12 kW, elektrické průtokové ohřívače mívají něco kolem 4-5 kW atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.14 13:40
avatar

Ale my uvažujeme ne nad průtokáčem, ale kotlem se zásobníkem - cca 60l. Právě kvůli ohřevu vody mám trošku obavy z výkonu kotle - na ohřev vody doporučují 24kW, ale pro nás by to bylo zase příliš mnoho na vytápění. Mám obavy, aby kotel příliš necykloval.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.