Udržení teploty v v místnosti 4x4m

Od: Datum: 23.11.14 12:42 odpovědí: 7 změna: 23.11.14 17:02

Dobrý den, potřebuji poradit, jaký typ topení a jaký výkon potřebuji k udržení teploty třeba kolem 5° v samostatně stojící technické místnosti s vodou o rozměrech asi 4x4m. V místnosti je pouze elektřina a chci bezúdržbové řešení. Je správnou volbou sálavý konvektor s termostatem? případně klasický elektrický konvektor? Stačí mi výkon 750W? Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benischek
Datum: 23.11.14 12:54

Ještě doplním že jsem z jižní moravy kde mrzne asi jeden maximálně 2 měsíce v roce. Tudíž mě zajímá jestli koupím přímotop za 1000korun a protopím 300 anebo koupím sálavý za 4000 a protopím 150korun (moje výpočty berte prosím jen jako lajcký nástřel :D ). Děkuji

Datum: 23.11.14 13:13

Ahoj. Mě se nechtělo vypouštět čerpadlo a boilery a tak jsem použil foukadlo Bravo s příkonem 1000/2000W a s termostatem. Nastavil jsem ho na 5 st. a fungovalo to perfektně. Spouštělo se to po čase a na krátkou chvíli. Tím, že to foukalo, bylo teplo po celé místnosti. Spotřeba byla ucházející. Pár kilo. Jedno topidlo jsem koupil za asi 860 Kč a jedno mám ze sběrného dvora, ke kterému jsem přidal ustřiženou šňůru.

doplněno 23.11.14 20:20:

Beni, použití klasického přímotopu, nebo něčeho sálavého, je maximálně vhodné pro dražší nárazové přitopení. Pro udržování standartní nízké a stálé teploty, je ten fukar asi nejlepší. Zmínil jsem to Bravo, jako příklad toho lepšího. V krámech se prodávají i takový lehčí a za asi 3-4 stovky. Ale, jsou to taková klepátka nespolehlivá a rachotící. Vím, taky jsem ho měl v rukách. Jestli je ta teplota u vás jen pár dnů a nastavíš si na tom zase jen pár stupňů, tak ti to ohřívátko bude skoro pořád stát v klidu. Jen je potřeba si to pár dnů pohlídat a doladit. Pak to může dělat, jen pár kilowat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 23.11.14 14:23

Neuvedl jste to nejdůležitější - jakou má ten objekt tepelnou ztrátu. Laicky - pokud je to dřevěná kůlna, bude potřeba několikanásobně větší výkon než kdyby se jednalo o kvalitně zateplenou stavbu.

Myšlenka termostatu je správná; k němu jakýkoli zdroj tepla s výhřevností vyrovnávající tepelnou ztrátu. Pokud si nejte jist, a budete kupovat nový konvektor, spíše naddimenzovat. A pořídit spíše ten nejjednodušší a nejlevnější.

Sálavá topidla jsou fajn pokud pořizujete topidla do obytné místnosti; u vodárny bude spíše záležet na tom jak umístíte čidlo termostatu. Předpokládám že půjde hlavně o to aby nezamrzla voda, takže ho dát tak aby snímalo teplotu místa které nejsnáze zamrzne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: benischek
Datum: 23.11.14 16:23

Tepelnou ztrátu asi nemá velkou. Zespod je podsklepený a z jedné strany je další budova, má sedlovou zateplenou střechu, jedno malé plastové okno. K trubkám na vodu přístup není a opravdu stačí 5° a běžně tam mrzne až kdž je venku tak -15°. Foukadlo brava netuším co je. Dokáže mi někdo říct kolik třeba vyjde hodina topení běžným přímotopem o výkonu 1000W a jaký je rozdíl oproti tomu sálavému? Chci si vypočítat jestli je pro mě výhodnější použití dražšího sálavého anebo je to pro mě zbytečná investice. Díky

Od: janek*
Datum: 23.11.14 16:54

Spočítat byste to mohl teoreticky - podle toho za kolik odebíráte elektřinu (to tu nikdo za vás spočítat nemůže, údaje hledejte na své faktuře za elektřinu), ovšem je to výpočet o ničem. Kolik vás to bude stát závisí pouze na tom jak bude probíhat topná sezóna.

Sálavé a klasické topné těleso se liší tím že sálavé ohřívá předměty na které sálá (obvykle umístěné před ním), obyčejné ohřeje vzduch. Takže spíš uvažujte zda pokud byste sálavé pořídil, je ho na co nechat sálat - namířit ho na zeď, která zvenku není izolovaná, je plýtvání. Zbytečně byste topil pánubohu do oken. Smysl by to mělo pokud by vedle byla obytná místnost a teplo by se tím pádem využilo/neztratilo.

Tady je schéma jaký je rozdíl mezi klasickým/sálavým vytápěním:

http://www.clearmont.cz/wysiwyg/schema%201_1.jpg

Možná by pro vás byla vhodná i již zmiňovaná varianta topného kabelu - mohl byste specifikovat co přesně se má udržovat teplé? Zamrzá vám trubka ve zdi, domácí vodárna, nebo chcete místnost temperovat i kvůli jinému využití? Sklad na jablka, chov papouchů... ;) Doplňte co nejvíc podrobností, i foto by se hodilo, pak se dá lépe poradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 14:32

co se myslí místnost s vodou? To znamená vodovod? Pokud je k trubce přístup, použil bych topný kabel, který má řádově desítky wattů, tepelně zaizoloval a přes termostat bych ohříval jen trubku. Spotřeba bude výrazně menší než při ohřevu celé místnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.14 17:02
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.