Čím doma topíte - diskuze

Od: Datum: 23.11.14 09:34 odpovědí: 22 změna: 24.11.14 14:28

Hezkou neděli,

Čím doma topíte a v jakém kotli?Zda-li je kotel kupovaný nebo podomácku dělaný.Zajímají mě pouze domkaři.

Zajímá mě jak je na tom lidská bezohlednost vůči okolí(co společně dýcháme),je totiž logické,když člověk topí je většinou doma a tak ho jaksi nezajímá comu leze z komína,že?

Žijeme ve státě kde bezohlednost a závist jen kvete,ale nepatří přeci jen i tohle k lepšímu společnému žití.Čiščí vzduch?

Již několik let stát dáva dotace a zlepšení ovzduší,čili na nákup lepších kotlu a mám pocit,že to lidé dost ignorují.Pokud tedy člověk má nato aby házel do kotle hlava nehlava,tak těžko někde ukecá,že nemá nato aby si případně doplatil rozdíl ceny u dotovaného kotle.Samozřejmě za předpokladu,že ma někdo vlatní topení,les nebo třeba uhelný důl.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mil®
Datum: 23.11.14 09:36
avatar

Plynem, klasickým kotlem se zásobníkem tuv.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 23.11.14 10:03

Topím v kamnech, klasického "střihu" "typ petry" a je to super topení, topím stylem "odhořívání hn. uhlí oř. 1 shora", tzn.kamna napřed naplním uhlím a pak nahoře zapálím, rozhořím seřídím a je klid. Z komína nejde žádný viditelný kouř ani žádný smrad a i při roztápění je kouřivost velice slabá, topím nesrovnatelně čistěji než ti, co u nás v ulici topí dřevem dokonce úspěšně konkuruji plynovému vytápění (co se kouřivosti týká) neboť u plynu jde vidět stále "bílá pára" u mně zkrátka "nic". Provoz je téměř bezobslužný (žádné přikládání) výkon lze dobře nastavit klapkami a je stáložárný tzn. kamna hřejí dle množství uhlí a způsobu nastavení od 10-12 až třeba do 20 a víc hodin, jsou stále horká na dotek. Díky násypnému uhláku a roštování s uzavřenými dvířky mám doma "čisťounko" bez prachu a špíny. Úplná spokojenost, nemá cenu přesvědčovat o výhodách ty, co takto nikdy netopili, to zkrátka nikdy nepochopí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.14 10:07
avatar
Plyn na tuv a jako záloha na mrazivé noci. Jinak krbová kamna. Poslední 2 roky jsem nevzal pilu do ruky a nechávám si dovést už nasekané. Letos tvrdé dřevo a zda se mi lepší než měkké, přijde mi to snazší práce, lépe hoří a zůstává po něm dost žhavého.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 23.11.14 11:03

Elektřinou. Přímotopy, v ložnicích klasické, v obýváku topný sálavý panel - ten je fakt prima. Rozvod topení klasickým způsobem (trubky) jsme zavrhli - je to drahé, složité a neefektivní. Přímotop i s kvalitní regulací se dá pořídit do 3.000,- na jednu místnost; žádný vodní okruh co je pořád třeba odvodňovat a hlídat zda nekape.

Topný panel jsme pořídili za cca 8.000,-, a je maskovaný jako zrcadlo. Celkem sranda když přijde návštěva a hledá kde máme topení. ;)

Máme kvalitně zatepleno, a za minulý rok byly náklady na oba byty které v domě obýváme 37.000,-, tj. 1542,- měsíčně za provoz jednoho bytu (velikost cca 100 čtverečných metrů, je v tom vše - topení, vaření, teplá voda, spotřebiče).

Sousedi ve stejném domě bez zateplení mají měsíční náklady domácnosti vyšší; elektřinu používají také, ale v nevýhodné sazbě; topí uhlím - neustálý smrad, špína, a je to pořád starost a práce navíc. Když jsme rekonstruovali, ťukali si na čelo. A teď jen tiše závidí. :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.14 11:54

Janku, protože jsem mě přivedl na jednu specifickou myšlenku - dávám bodík, díky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 23.11.14 13:21

Díky díky - ani nevím že se to tu dá obodovat. :)

A co vás napadlo, podělte se. ;)

Mimochodem, ještě k tomu problému topení starými kotli:

http://www.penize.cz/spotrebi…ch-sousedum-hrozi-nove-pokuty

Je vidět, že už se to řeší zákony; ovšem zajímala by mne praxe, použili jste to někdo? Nedovedu si totiž nějak představit že udávám sousedy důchodce, co jsou rádi že jsou rádi, za to, že jim čoudí kotel. Máme s tím sice doma potíže, v zimě aby člověk než začne větrat nejdřív podal písemnou kolkovanou žádost ať čudilové netopí; jenže udáváním a pruzením bychom zas nejspíš poškodili sousedské vztahy. Hm. :(

avatar
Upozornění od sys hejkal 24. 11. 2014 03:04:02
Mně napadlo, že bys si mohl najít trochu času a prostudovat si třeba místní FAQ.
Špatně se mi počítají dobré odpovědi, některé se nezapočítají a nemůžu jakoukoliv odpověď ohodnotit, proč? Hodnotit odpovědi mohou jen registrovaní mimo Volnou diskuzi a Vzkazy. Autor otázky nemusí být registrovaný, aby mohl hodnotit. Aby se odpověď počítala jako dobrá musí být u ní zobrazeno 2x nebo více. 1x se ještě nepočítá. Aby se tedy odpověď započítala musí jí ohodnotit autor otázky (dává 2x) nebo 2 různí uživatelé (dávají 1x).
A třeba i pravidla a statistiku... Zajímavé věci.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lide
Datum: 23.11.14 13:48

Bohužel ale je to stále o tom ignoranství.Pokud lidé věci ignoruji,si neuvědomujou že tu nežijí sami tak je zapotřebí jim to připomenout,bohužel za cenu udavání jiná cesty není.Na někoho platí pouze bič.

A že nedokáží v sobě nalést tu chybu,že zrovna jejich komín musí dýchat nejen mé děti tak sousedské vztahy se s horší.

Lidé měli a mají stále dost času nato aby zareagovali ale místo toho nechávají věci natahovat do poslední chvíle a nic neřeší.

Pouze se ohání,ja nic ja muzikant.Už sem si všiml že pár lidi na dědině fotí komíny sousedu a udávají se.A mimo existuji na internetu stránky kde lze vyfotit komím a dle mapy.cz se ukáže adresa domu s Vaší fotkou.

Od: janek*
Datum: 24.11.14 11:11

hejkal: Díky za upozornění, nicméně jsme si úplně neporozuměli - nejde o to že neumím najít informace o bodování, spíš o to že nemám potřebu se o ně zajímat; chodím sem za jiným účelem, a to poradním.

Prostě každý po bodech netouží, no, a tudíž si ani nevšimne že nějaké bodování probíhá. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 11:10

Plynem... letos jsem měnil kotel (starý dosluhující Gasex za nový Protherm).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 12:48

Včera jsem topil pražcem, protože jsem se ho potřeboval zbavit. Smrádek, ale teploučko. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 20:14
avatar

Větší domek, dva plynové kotle + jeden na dřevo, kde se topí o víkendech..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 20:33

dřív plyn,,pak zpět dakon a uhlí,před 3 roky automat na uhlí české značky,už spokojenost na 300m2 s ohřevem vody naklady cca 18tis.jen ty pořizovací náklady,ale pohoda

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 23.11.14 20:36
avatar

Když je slunečno - sluníčko - okno 2,2x5m do největší místnosti, vyhřeje 80% domu v zimně i na 24 °C bez dalších pomocí...

Když je zataženo, elektrokotel ohřívá rekuperaci - topíme vzduchem...

Při větších mrazech nebo pro optické teplo a pohodu krbová kamna a dřevo/brikety (dle potřeby)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 21:33

Já topím v kotli na tuhá paliva a vsolárnímohřevu TUV.Loni jsem si nechal zateplit RD a plast okna a v tom kotli pálím dřevo z lesa,zákon stanoví,že v lese můžete sebraat volně ležící dřevo do průměru 7 cm ale musíte ho odvést ručním vozíkem.Pokud s iseženete svoleníod revírníka můžete ho odvést i motorovým vozidlem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 21:37

Když vidím stav našich lesů, měl by sběr ležícího dostat zelenou naftu nebo jinou státní podporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klaban*
Datum: 24.11.14 08:24

Patrový dům, topím Viadrusem U26, vlastní dříví + uhlí. Smrad z toho sice nějakej je, ale žijeme téměř na samotě, takže žádné sousedy krom mých rodičů neobtěžuji smradem. Plyn a elektrika je sice hezká a relativně čistá věc, ale to bych peníze musel srát, takže bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.14 09:37
avatar

Na chalupě plynový kotel Destila, kotel na pevné palivo Viadrus U26. Plynem téměř netopíme, nekradem a topíme dřevem, uhlím a uhelným prachem,starou pšenicí po dědovi co je plná pilousů, topili jsme granule pro býky staré asi 30 let (škoda, hořely bezvadně a bylo z nich teplíčko), včera jsem tam hodila kalhoty. Nedělejte z toho topení vědu, dřív se topilo kde čím a nic tak závažného se nestalo. Mluvíte - li o dotacích, vězte, že znám několik lidí co o ně žádali a nedostalo se na ně, kotle a tepelné čerpadlo budou splácet ještě dlouho. Vlastní kousek lesa máme ale kácet v něm můžete až vám to milostivě povolí a za to vykácené musíte vysadit nové, to vlastní dřevo je dost drahá sranda. Nevím čemu se divíte, spousta lidí na to aby topili plynem nemá a rovněž nemá na nové (možná ekologické) kotle, mám tu sousedy, 2 děti, jejich příjem do rodiny je cca 25 000, ona vysokoškolačka dělá u pásu, práce prostě není a může tu zas někdo vykřikovat, že práce je dost a kdo chce ten ji najde nebo začne podnikat. Nechci tvrdit, že skleníkové plyny neexistují, že vzduch je super čistý, jen si myslím, že to není tak hrozné jak nám ekologové tvrdí a většina je jen loby na čističky vzduchu, výměnu kotlů, čističky pitné vody, úsporné žárovky...

doplněno 24.11.14 11:53:

Šli do toho jelikož jim stát nasliboval dotace, které jim pak nedal! Po 89 jak tak koukám, se tu zlepšilo všecko a dokonce i ovzduší, no, mám jiný názor, dělají z nás větší blbce než kdy jindy, kdo chce ten jim to žere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.14 11:22
avatar

Liduš, každý věří čemu chceme. Třeba i tomu že za posledních 25 let se ovduší u nás mnohonásobně zlepšilo. Viz severní Čechy a demonstrace v říjnu 1989 a teď.

že to není tak hrozné jak nám ekologové tvrdí a většina je jen loby na čističky vzduchu
ekologové nesouhlasí s čističkami vzduchu, výměna kotlu že je jen lobby, proč ti Vaši známý do toho šli? A tisíce jiných?

Páč se jim to vyplatí a jejich dětem rovněž.

doplněno 24.11.14 11:58:

Vždyť píšu.., každý ať si věří čemu chce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.11.14 11:56

Experta co z topení nedělá vědu bych nechtěl mít za souseda (i když pořád lepší kalhoty, než PETky). Díkybohu za relativně čistý vzduch co tu máme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 24.11.14 10:52

Naprostý souhlas s předešlými. Ekologie je koníček pro bohaté, když tu někdo dělá přednášku chudším lidem, že si mají pořídit jiný kotel (na který nemají), ...kdysi se tomu říkalo "udílení hraběcích rad". Nutno říci, že většina lidí je slušných a je nešťastná z toho, že kouřem obtěžují ostatní. Nutno také říci, že spousta kotlů kouří zbytečně, ale ne každý je topenář a třeba neumí správně topit. Takovým lidem stačí jen vysvětlit, jak topit jinak, a budou za to ještě vděčni. Například mám-li nekvalitní uhlí, nemohu nasypat plnou násypku, ale spalovat po menším množství, s přebytkem vzduchu, i za cenu, že budu častěji chodit ke kotli a.t.d. Představa ekologů, že stačí rozdávat pokuty na všechny strany a nastane ráj na zemi, to skutečně odpovídá jejich inteligenci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klaban*
Datum: 24.11.14 11:02

Souhlasím s Lidus i s panem kjanikem112.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smradlavka
Datum: 24.11.14 14:28

Ze sudu jsem si udělal takový fajn topeniště - shoří tam všechno - PET flašky, asfaltová lepenka, k autoservisu chodím sbírat zaolejované hadry...A teplo je a skoro zadarmo..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.