Pelety vs. dřevo - hlučnost

Od: Datum: 22.11.14 23:44 odpovědí: 13 změna: 28.11.14 14:02

Ahoj ve spolek,

stojím před problémem, kdy nevím, co by bylo pro můj případ vhodnější. Proto bych Vás rád poprosil o rady a doporučení.

Řeším jaký typ vytápění RD zvolit. Dům má energetičnou náročnost 18kW. Vytápět chci tuhými palivy klasicky na teplou vodu (radiátory).

Uvažuji o interiérovém kotli na pelety. U této možnosti mě přesvědčuje především - není potřeba navíc AKU nádoba, pouze bojler na TUV a dále automatický provoz. Čeho se ale obávám hlavně, je hlučnost provozu. Nemáte někdo zkušenost, jak to je s provozem v obytné místnosti (hlavně hlučnost ventilátory, dosypávání by mi nevadilo)? Jen tak mimochodem, by mě zajímalo jak funguje ten hořák, resp. CO způsobí zápálení pelet?

Druhou variantou je topení klasicky dřevem. Tato možnost mě vůči peletám odrazuje z důvodu nutnosti mít AKU nádobu (aby mělo topení alespoň nějakou setrvačnost) a nemožnost automatického provozu. Naopak mě praskání ohně dovede hypnotizovat a není nic lepšího. Taky práce se dřevem je mi koníčkem. Co mě odrazuje je hlavně nutnost pořízení AKU.

Pokud mi sdělíte, že peletové kamna nejsou nijak moc hlučné, tak pro mě je rozhodnuto. Z toho mám největší strach. Moc děkuji za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.14 08:45

Odpověď je v nařízení EU:.http://zpravy.aktualne.cz/eko…icleadbox&utm_term=position-6

tedy pelety

Ohodnoceno: 0x

Od: sunrun*
Datum: 23.11.14 10:01

Ono ale i kamna nebo vložky čistě na dřevo jsou nabízeny pro používání i od roku 2018, resp. již splňují i tyto emisní požadavky. Např. HAAS+SOHN má takové produkty v nabídce.

http://www.haassohn-rukov.cz/…am/krbove-vlozky-s-vymenikem/

A děkuji za odpověď

Od: janm
Datum: 23.11.14 10:27

Přeji hezký den

Ještě bych se osobně zamyslel nad cenou a dostupností zvažovaných paliv. S peletami máte určitý "komfort", ovšem nepatří k nejlevnějším palivům a také máte-li jednou topení "jen na pelety" jste již tímto palivem vázán což zase souvisí s cenou a dostupností pelet,to bych ještě také "zahrnul" do úvahy. Nebo mít zdroje tepla dva, např. centrál na pelety, teplovzduch kamna na dřevo, nebo "univerzální klasika ( všechna paliva)"´=čímž už nejstě tak úplně vázán na jedno palivo, v případě "nouze" topíte v kamnech, ústřed. topením jen popotáhnete nebo tam kde kamna již "nedosáhnou", anebo naopak= máte variabilitu.

doplněno 23.11.14 10:35:

Anebo ještě dobrý kotel na tuhá paliva ( v případě paliv uhelných právě vystačíte i bez aku nádrže na to jsou dobré např.automaty) A k tomu kamna teplovzduch pro potěchu, topení v přechodném období, podporu centrálního vytápění, anebo i kamna peletová= máte ten "poloautomatický provoz".

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.11.14 11:22

- 18kw to už je pořádný dům, to to nemá samostanou kotelnu? Nebo je to malý dům a špatně zateplený?

- Na hlučnost peletových kamen si zvyknete, není to nic hrozného.

- Zapálení pelet se většinou řeší topnou elektrickou spirálou, která rozžhaví pelety a ventilátor pak rozfouká oheň.

- Kotel na dřevo také umožní skoro automatický provoz, řízený bytovým termostatem.

- Pokud nemáte vlastní zdroj pelet, je to dost drahá sranda.

- Pelety se musí někde uskladnit, jsou náchylné na vlhkost myši je také milují.

- Při 18kW jich spálíte tipuji něco kolem 40-50kg/24h. Interiérové kamna nemají tak velké násypky, takže budete každou chvilku doplňovat.

Datum: 27.11.14 21:30

Tak po konzultaci s projektantem potřebuji zdroj s výkonem 6,8 kW. 18kW jsou sice tzv. tep. ztráty, ale pro určení výkonu kotle nepoužitelné. Co myslíte o tomto výkonu a volbě pelet nebo dřeva?

Datum: 27.11.14 21:51

Tomu nějak nerozumím. Většinou se kotel spíše naddimenzovává. Váš výkon mi vzhledem k tepelným ztrátám přijde podivně malý. Jinak já topím klasickým kotlem na pelety. Kotelnu mám vedle ložnice - mezi postelí a kotlem je jen tenká příčka a nijak zvlášť mě to neruší.

Datum: 28.11.14 06:46

Taky tomuto nerozumím :) no, ale budu věřit, že projektant ví co dělá.

Datum: 28.11.14 08:45
Trvejte na tom, at vam projektant vysvetli proc ten rozdil. Urcite pro vas nepracuje zadarmo, tak at se snazi :)

Datum: 27.11.14 22:20

7kW už je mnohem lepší číslo, ale stejně se mi to také nějak nezdá. Pro jakou teplotu jsou ty tepelné ztráty počítané?

Z čeho je dům? jak je velký? složení stěny? jaké zateplení? okna?

Jinak kdybych já měl volit vytápění pro 7kW, tak jdu do levného TČ vzduch-voda (35tis) + akumulační nádrž 1000l s průtokovým ohřevem TUV (20tis) + solární kolektory (30tis), nějaká ta regulace + čerpadla + montáž atd... (cca 20tis)

Vyřešíte tím teplou užitkovou vodu zdarma přes celé léto, nízké provozní náklady, levný el. tarif pro celou domácnost

Datum: 28.11.14 06:51

Zdi jsou složeny z venku dovnitř:

- termoizolační omítky 3 cm

- 14cm polystyrenu

- 30cm keramických dutinových cihel

- vnitřní mítky

Dům mám podlahovou plochu 60m2 na dvě patra. Okna budou nové plastové, dvouskla. Střecha sedlová - izolace 220 +50cm.

doplněno 28.11.14 09:36:

Střecha pultová, ne sedlová. Ehm

Datum: 28.11.14 08:49

Můžete se mi, prosím, více rozepsat o tom tepelném čerpadle, konkrétní sestavy, atd.? Pouze pro mou informaci, jelikož o tepelném čerpadle jsem ani nepřemýšlel, protože ty částky za tento způsob vytápění jsou v řádech statisíců. Vámi zmíněné částky jsou však zcela z jiné sféra J

Datum: 28.11.14 14:02

Tepelné čerpadlo vzduch-voda stojí v číně 5kW = 564USD; 7kW = 658USD; 10kW = 932USD. (ceny jsou z ledna, takže je možné že se to nepatrně změnilo)

Když se k tomu připočte DPH, doprava, přístavní poplatky atd... tak to zhruba vychází něco pod 30000,-Kč za 10kW model.

Instalaci zvláde každý instalatér, jelikož se k čerpadlu vede normální potrubí s vodou. Servis Vám zase zajistí jakákoli firma která se zabývá chladící technikou. Dostupnost náhradních dílů bezproblémová, protože se jedná celkem o jednoduché zařízení.

- Akumulační nádrž 1000l, běžně dostupná v ČR.

- solární kolektory jsou stejně jako čerpadlo z číny. Cena Heatpipe 30trubicového kolektoru je cca 350USD, na 1000l nádrž potřebujete alespoň 3x30trubic, ideálně 4x30trubic.

Datum: 28.11.14 09:44

podle mne AKU nádrž mít nemusíte (u dřevokotle), ovšem pokud budete požadovat příspěvek na kotel v rámci "kotlíkové dotace", tak to jít mít musíte, samozřejmě AKU nádrž je dobrá věc, ale musí mít na ní člověk prostor a vrata, kudy jí dopraví do baráku až na místo samé

doplněno 28.11.14 09:50:

až nyní koukám že chcete vlastně něco menšího...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.