Kotel na pevna paliva do 60tis

Od: Datum: 22.11.14 19:09 odpovědí: 20 změna: 22.11.14 23:00
Dobrý den,prosím o radu jaký zvolit kotel na pevná paliva chtěl bych topit dřevem,ale i uhlím,aby měl co největší účinnost,nejmenší náklady na vytápění domu s kamenými základy,1. patro cihla,a 1 m zdi v přízemí,nezateplen.Stávající kotel je již 30 letý Dakon,který má vodní čerpadlo přes výměnik vytápěno.Celkem by bylo vytápěno cca 272 m2,7 místností+koupelna+wcJakou zvolit značku a typ,do cca 60 tis,aby splnoval emisní třídu 3.mě zaujal tento děkuji za názory a zkušenosti. http://www.gas.cz/product/viadrus-hercules-u24-6-cl-listopad-doprava-zdarma:3792/
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.14 19:16

já myslím, že dobrá volba, akorát u Dakonu jste pravděpodobně měla násypku, tady si budete muset zvyknout na pevný rošt a přidávání zepředu, jinak si myslím, že by vám stačil 5-ti článkový do 30 kW (záleží na topné soustavě a tepelných ztrátách objektu)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.11.14 19:24

v domě jsou klasické plechové radiátory,tepelné ztráty nevím přesně,ale vloni se za zimu tedy od konce října do března protopilo na uhlí a dřevě cca 15 tis.

doplněno 22.11.14 19:28:

nepotřebujem mít v domě 28 stupnů jak v paneláku ,18-19 bohatě stačí.

Od: michal*
Datum: 22.11.14 19:23

Kotel za 60 hadrů a ještě vopruz s přikládáním? To bych radši takovej mega energetický náročnej barák střelil a postavil novej nebo šel do bytu. Pořád lepší splácet hypo za nízkoenergetický byt či dům než když ty prachy proletí komínem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.11.14 19:27

To my v rodině nechceme dalších x let splácet dům jiný a být v nejistotě,zda člověk bude mít práci.

Dům je z roku 1890.Jen spodek je kombinace kámen,cihla,první patro jsou tvárnice+cihla.

Takle je na 100% náš a nic se nesplácí.

Datum: 22.11.14 19:51

To chápu, bylo to myšleno tak, že v nízkoenergetickém objektu protopíte o mnoho méně a tím pádem ty peníze můžete vynaložit na splátku hypotéky. Také je možné, že váš stávající dům je možné prodat za takovou cenu, za kterou byste si pořídili byt i bez hypotéky, případně jen trochu doplatili. Těžko to ovšem takhle posoudit, když není jasné kolik vás je a tedy jak velkou plochu potřebujete, lokalita apod. Takže to byl pro vás jen takový podnět k zamyšlení.

Popřípadě, pokud pro vás takové řešení je nepřijatelné (např. silný vztah ke stávající nemovitosti), tak bych si vzal hypotéku alespon na zateplení a pořídil kotel na pelety (mají automatické přikládání, levnější palivo a vyšší účinnost). Splátka bude velmi nízká a v podstatě vám ji pokryjí ušetřené náklady. A nebudete tam mít zimu jak v márnici. Obdivuji, že vám stačí tak nízké teploty, to jezdíte u televize na rotopedu?

Datum: 22.11.14 19:54

Tady na Vysočině,kde je průměrný plat v této lokalitě cca 12 čistého si fakt člověk nemůže vyskakovat a ještě dojíždět do zaměstnání cca 40 km jednu cestu to pak nepřichází hypotéka k úvaze.a věk 54 let taky není ideální...

Datum: 22.11.14 20:10

Hypotéku můžete splácet do 70 let, kdybyste si vzal 300.000 Kč, tak při rozložení splátek na 16 let byste se měsíčně vešel pod 19 stovek a za ty peníze měl zatepleno, takže logicky protopil méně a ta úspora by vám tu hypotéku splácela. Plus větší tepelná pohoda a komfort (automatické přikládání).

Varianta 2:

Prodat dům, koupit byt v místě záměstnání. Úspora za dojíždění vám rovněž zaplatí minimálně část hypotéky.

Od: okey
Datum: 22.11.14 20:00

Jen málo dodám - michal

Asi nějak tak a proto mnoho lidí nechápu.Letos jsem na dotace zateplil fasádu na starším domě a pořídil kondenzační kotel.Tepelná ztrára domu je u 5kW.

Celkem náklady na rekonstrukci+kotel byly do 300tis.kč,s toho 200tis.kč jsem dostal zpět jako dotaci,takže ze svého jsem investoval 100tis.kč.Pán chce investovat do kotle 60tiskč.

Rozdíl je 40tis.a nestarám se o nic,průměrná teplota je mezi 21-22C.

Předpoklad spotřeby plynu,tedy cenu za plyn na svou spotřebu odhaduju do 20tis.kč včetně ohřevu vody.

Už se nemůžu dočkat až stát zasáhne a začne brojit těm co mají doma kotle a pálí cokoliv co jim příjde pod ruku,je to lidská bezohlednost nic víc.

Pokud lidé mají nato aby valili do kotle hlava nehlava tak pak nechápu že nemají nato aby investovali do sve nemovitosti,topení,když v konečném důsledku natom jenom ušetří.

Datum: 22.11.14 20:22

Přesně tak. Pán se nechce zadlužovat a přitom si neuvědomuje, že mnohem víc peněz narve za ty roky do komína a doma mu půjde stejně s prominutím pára od huby. A ještě bude otravovat vzduch sousedům i sám sobě (až si bude chtít vyvětrat).

Dle mých informací začne stát zasahovat od roku 2017. Proto jsem taky pánovi doporučil kotel na pelety. Za dalších pár let mohou být kritéria na emisní třídu ještě tvrdší, takže než riskovat, že mi investice do kotle pak bude na nic, tak radši už teď pořídím takový, který ji s přehledem splní na příštích 20 let.

Datum: 22.11.14 20:40

ano ale na pelety kotel nebude vyžadovat větši prostor kde bude umisten?

Skrze stěhování do místa zaměstnání,není to lehké vemte v úvahu kdo v domě bydlí,jejich věk,mají k místu citový vztah,to je težké.

Navíc mám zaměstnání 2 roky,předtím jsem měl 5 různých v jiných městech,a v mém věku nevíte,co přijde nemusím být pro zaměstnavatele perspektivní,potom bych bez práce nemusel mít na splátky,moc velké riziko.

Navíc vodu máme svou,máme skleník takže vlastní zelenina atd.velká zahrada.

Mít 30 let tak přemýšlim jinak že,to by nízkoenergetický dum byl jasná volba...

To radši na dotaci zateplit+kotel+má fin.) účast tím se i sníži náklady na vytápění a dřevo mohu mít za velmi málo od obce+koupit uhlí a kombinovat jej,skrze emise či otravování sousedů si myslím,že moderní kotle jsou v tomto ohledu lepší než stávající dakon,nebo tady jedna nepřizpůsobivá rodina tady na druhém konci obce topí kde čím,odpadem,pneu,starým nábytkem,kradeným dřevem,jsou sami trošku opálení,ale to pro jistotu nebudu rozvádět,hlavně že jim obec platí na uhlí atd.

Datum: 22.11.14 21:13

Ok, pak tedy počítejme s variantou, že zůstanete. Větší prostor možná ano, ale v tak velkém objektu je to určitě řešitelné. Vyplatí se vám to. Získáte tím jistotu splnění emisní třídy i do budoucna a také daleko vyšší šanci na dotaci (stát vám jistě raději přispěje na kotel na pelety než na uhlí).

Automatické přikládání je pro vás taky důležité - když jste v práci, tak babička asi nezatopí, popřípadě teď možná ještě ano, za pár let se situace může změnit atd.

K těm obavám o práci a splácení: co takhle uvažovat trochu progresivněji a bát se naopak vzrůstajících cen paliva, vzrůstajících ekologických daní za uhlí, pokut za nesplnění emisní třídy atd?! To palivo přece taky platíte, takže nechápu proč vám dělá starost hypotéka v tak nízké výši a víc peněz na palivo už vás netrápí. Situace se může změnit a dřevo, které máte nyní skoro zadarmo bude podstatně dražší.

K emisím: to, že někdo topí bačkorama přece neznamená, že to tak musíte dělat taky. Uplyne pár let a tohle se změní, přijdou postihy. Takže je lepší uvažovat tak, abyste byl v budoucnu z obliga.

Vzhledem k tomu, že ještě nejste tak starý, tak bych rozhodně podniknul veškerá opatření, abych protopil méně, tzn. zateplení, výměna oken a koupě špičkového kotle na pelety). Vidím to tak, že těch 300.000 Kč by to spravilo. Je to zároven minimální výše hypotéky u většiny bank. 60.000 Kč jak jsem pochopil máte k dispozici. Až hypotéku vyčerpáte, po skončení fixace pískněte na jistinu těch 60.000 Kč, které máte. Od toho okamžiku vám půjdou úroky jen z těch 240.000 Kč. Tak nízkou hypo určitě splatíte bez problémů z těch úspor energií a za kratší lhůtu (předčasně). Samozřejmě, pokud se vám podaří získat dotaci, tím líp, ale i bez ní to lze zvládnout.

Datum: 22.11.14 19:36

A co automat na uhlí? Za tu cenu seženete.

Datum: 22.11.14 19:45

automat by byl lepsi v mistnosti kde je stavajici kotel je cca 3 m mista na zasobnik,stejnou znacku?

Byl by vhodnější aby se ráno přiložilo,a až pak večer.

Datum: 22.11.14 19:56

Já jedu automatem druhý rok a jsem spokojen a to nad míru. Mám sice přestavbovou sadu z Pl a namontovanou na viadrusu u 22,ale kdo ví jak to vůbec bude s těmi kontrolami na emis třídu 3.Záleží na Vás zda jít do automatu nebo viadrusu + přestavbová sada.Ale možnost to je. Já už bych nechtěl klasický kotel.

Datum: 22.11.14 20:08

u mě jedině skrze dotaci nějak dosahnout,ale neumím se v tom pohybovat a na hypoteku určitě ne,ono taky pro banky není klient s 12 čistým a věk přes 50 let zrovna ideální na hypotéku a já se nechci zadlužovat ve svém věku zbytečně.

S dotací bych šel do zateplení+lepší kotel proč by ne.

Děkuji za tipy,automatický kotel by byl asi pro naše učely udeální.

V domě žijou trvale 4 osoby,já,důchodce babička,duchodce teta,+ZTP osoba,mladý jen přes léto,ty si řeší vlastní bydlení...a tahat hypo sám to fakt ne.

Datum: 22.11.14 20:19

Taky ale berte v úvahu že budete potřebovat cca 50 metráků hnědého uhlí a zda je možné u vás nějak složit a nosit do kotelny.S tím osazenstvem domu,jak píšete asi moc počítat nemůžete. (neberte to,prosím nějak urážlivě.) Jinak automat alespoň za mě moc dobrá volba.V Listopadu nastartujete a v dubnu vypnete.

Datum: 22.11.14 20:24

Ano přes dvůr je stodola kde se to v poho vejde,rád bych i tam topil kombinovaně s dřevem,které mám skoro za nic a uhlím zda by to bylo možné s automatickým kotlem.

Datum: 22.11.14 20:37

Nebát se letos se údajně dvojky již neprodávají, mám Viadrus převážně topím dřevem a za silných mrazů uhlím

Datum: 22.11.14 21:52

Nově firma Agromechanika nabízí kotel s emisní třídou číslo 4 na hnědé uhlí O2. Je podporován i MŽP včetně poskytování dotací. Státní fond životního prostředí Prodej a montáž nabízí firma Potos

Datum: 22.11.14 23:00

Doporučil bych kotel Slokov,cena poloviční můžete spalovat uhlí i dřevo.Já mámdoma H 424 a zeť viadrus.Oba topíme dřevem.U Viadrusu koukám dvířky do komína a u424 se plamen otáčí přes 3 přepážky.Jen co Háčko propálím kupuji Slokov .Za 60 tis máte dva kotle.Moji kamarádi je mají a jsou spokojeni.Nejsem dealer.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.