Řešení trvalého bydliště bývalým vlastníkem

Od: Datum: 22.11.14 09:29 odpovědí: 15 změna: 22.11.14 20:29

Dobrý den,

chci se zeptat, zda jde s mým problémem něco dělat.

Asi před třemi roky jsme s manželkou koupili byt. Vše až na pár věcí proběhlo v naprotém pořádku. Nedávno jsem se ale dozvěděl, že bývalý majitel je stále veden na již nᚠbyt jako na trvalé bydliště. Úřad s tím zatím nic nedělá a nás už navštívilo pár nepříjemných lidí hledající bývalého majitele. Momentálně došlo i k soudním upomínkám v podobě dopisů na jeho jméno. Již ze začátku nám kvůli němu odstřihli elektriku.

Můj dotaz je, dá se tato osoba žalovat a je možné soudně vyhrát tento spor?

Děkuji Kudr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.14 09:37

Úřad s tím sám od sebe nic neudělá, s tím musíte začít vy, není to zase tak složité. Požádáte obecní úřad (městskou část) o zrušení práva trvalého pobytu bývalého vlastníka bytu, doložíte list vlastnictví ohledně Vaší osoby, tím, osvědčíte, že bývalému vlastníkovi zaniklo užívací právo k bytu a ideálně buď předávací protokol, kde předáním bytu fakticky potvrzujete, že bývalý vlastník byt ani fakticky neužívá, anebo potvrzení sousedů ohledně toho, že se bývalý vlastník v bytě fakticky nezdržujete. Nepodaří-li se Vám předložit tyto písemnosti, můžete úřadu navrhnout, aby učinil důkaz například písemným potvrzením pošty, že se bývalý vlastník na této adrese nezdržuje.

Vᚠproblém řeší § 12 z.č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:

Zrušení údaje o místu trvalého pobytu

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

(3) Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se uvede v informačním systému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:37

Úřad s tím nic nedělá, ani nemůže. Činný musíte být Vy. Zajděte na obecní/městský úřad, vezměte s sebou výpis z KN, ze kterého je patrné, že jste vlastníkem bytové jednotky, případně nájemní smlouvu a podejte žádost o zrušení místa trvalého pobytu, vzor najdete na internetu, třeba zde. Chvíli to bude trvat, ale budete mít klid. Žalovat můžete koho chcete pro co chcete, ale jak by měla vypadat žaloba?

doplněno 22.11.14 09:40:

to @aaella: Jste zase rychlejší *palec*. No nic, jdu se vrátit k nádobí

doplněno 22.11.14 09:56:

To @aaella: Bledá závist. Taky bych šel, ale koleno je proti :(. Tak jen odpoledne na brusle...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:38

pěkně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:42

aaella.*smich* Moc si vážím Tvých rad. Ale že mᚠaž takový smysl pro humor jsem netušila *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:41

to @amper: rozumím, já už mám nádobí za sebou, teď jdu běhat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danielkudr
Datum: 22.11.14 10:21
Děkuji za odpovědi i za informaci o umytí nádobí, však jak jsem již psal, úřady s tímto problémem nic nedělají i po neustálém zadání atd. Již jsem předložil vše potřebné a nic se neděje. Žaloba by mohla vypadat asi jako omezování soukromí nebo neco podobneho. V tomto.se nevyznám.
Datum: 22.11.14 11:43
avatar
Co znamená, že s tím úřady nic nedělají? Na úřadě vyplníte formulář o zrušení trvalého pobytu (někde jej nevyžadují) k tomu přiložíte potřebné dokumenty o kterých už se tu psalo a pak má úřad na rozhodnutí 30 dní. Pokud je třeba např. někoho předvolat, může to být až dalších 30. Jak je to dlouho od podání Vaší žádosti? Musí Vám přijít nějaké usnesení rozhodnutí. Úřad se nemůže nezabývat oficiální žádostí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 16:23

Pokud s tím úřad nic nedělá, podejte stížnost proti nečinnosti, případně se obrate na veřejného ombudsmana. Ale je to zvláštní, zkuste to osobně zaurgovat, není to obvyklý postup.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 16:37

Dovedu si představit postup úředníka, který místo aby poradil, jak přesně podat žádost, tak to zahraje do autu. Takhle to aspoň chodí u nás na malé obci. Spíš než aby poradili, jak správně oficiálně vyřešit problém, tak poradí jak to udělat, aby úřad nevěděl nebo nemusel vědět. Někdy je to k oboustrannému prospěchu a někdy zase ne...

Rada je jediná: Nastudovat problematiku a podat správně písemnou žádost, třeba přes podatelnu. Takovou žádostí už se zabývat musejí. Ale nevím, jak je to ve Vašem případě. Je to jen moje domněnka, že jinde to funguje stejně jako u nás. Jinak souhlas s @aaella. Jediný, na koho si případně můžete stěžovat je nečinný úředník. Původní majitel je v tom víceméně nevinně, alespoň po stránce právní.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.14 17:29

já bych jenom dodala, že to, že úřad zruší bývalému majiteli trvalý pobyt, ještě automaticky neznamená, že ho na vaší adrese přestanou shánět nepříjemní lidé *nevi* protože pokud po odhlášení bude mít trvalý pobyt na úřadě, tak jeho stará adresa bude pro ty nepříjemné lidi poslední známá stopa, kde se fakticky zdržoval, tak si ji třeba budou chtít ověřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alikŽ
Datum: 22.11.14 17:26

Zdravím,jsem také v takovéto situaci jako p Kudr.Jen s tím rozdílem, že to řeším ze synem. Před 2roky jsem dala na obec žádost o zrušení synova pobytu, jelikož zde již 10let nebydlí, zato exekutoři naši adresu znají dobře.Tenkrát mě to starosta nevyřídil, protože mladej napsal,že tu má uložené věci, to mu poradil jeho otec, protože nebylo vyřízené majetkové po rozvodu. Myní již je dům pouze v mém vlastnictví, tak jsem v září podala žádost znova a zatím výsledek je nic.Mezitím se vyměnil starosta a nový starosta zřejmě nemá taky zájem věc řešit. Chodí mi sem jeho pošta, většinou exekuce a ani právník mi neporadil jak se bránit. Prostě v tomhle státě mají lumpové navrh.Už jsem též uvažovala, že se obrátím na ombucmana. Je to všechno v lidech, někde takovou věc vyřídí bez problému a jinde to nejde. Problém je vtom, že když se neodhlásí sám, tak oni ho mají přihlásit na obecní úřad a to pro ně znamená starost, protože pak dotyčnému chodí pošta na obec a oni to musí řešit.No a na malé obci nad takovým jěště drží ochranou ruku.Ale jesti jste ve městě tak si myslím, že by vám to měli po předložení kupní smlouvy vyřídit. Dejte vědět jak jste dopadl a co jste pro to musel udělat. Alik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 18:01

V obou případech doporučuji podat Žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti správního orgánu, vzor formuláře zde:

http://www.ochrance.cz/stizno…nost/formulare-a-vzory-dalsi/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.14 18:35
avatar

Alíku-pokud nebudete postupovat podle postupu doporučeného Aaelou,tak "starostu" denně otravujte jak postoupil případ zrušeného trvalého byldiště synovi jež tam 10 let nebydlí-po měsíci takového "otravování " Vám zajisté vyhoví,když už pro nic,tak jen proto aby měl od Vás klid!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danielkudr
Datum: 22.11.14 20:29

Alíku, budu informovat a děkuji Vám všem za Vᚠčas... Kudr

Od: bussŽ
Datum: 22.11.14 18:58

Úřad nemá sám o sobě důvod něco řešit. Vy půjdete a požádáte! o zrušení TP, vyplníte požadovaný formulář a úřad koná na návrh. Pokud nevyhoví ve lhůtě, stěžujte si.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.