Společný pozemek

Od: Datum: 22.11.14 06:41 odpovědí: 2 změna: 22.11.14 08:23

Dobrý den, Měl bych dva konkrétní dotazy.
1. Můj otec a strýc mají každý polovinu pozemku. Otec by mi chtěl svou polovinu přenechat. Bude s tím nějaký problém pokud by strýc nesouhlasil?
2. Dále mám stavební parcelu, kde bych chtěl začít stavět. Příjezdová cesta vede přes pozemek, který má můj otec společně se strýcem. Jak řešit toto, pokud by opět strýc nedal souhlas k vložení např. věcného břemena, děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.14 07:59
avatar
Příklad:
Váš otec jako majitel zemře. Vy jako dědic se stanete majitelem pozemku. Může strýc protestovat proti smrti Vašeho otce?
Pokud otec přepíše na syna pozemek, je to jeho vůle. Pokud nemají se strýcem nějakou dohodu, třeba předkupní právo pro strýce.
Pokud otec převede stavební parcelu na Vás, budete spolumajitel se strýcem.
Váš pozemek - Váš pohyb.
Pokud se strýc nebude chtít dohodnout o používání cesty, soud rozhodne na Váš návrh. Většinou ve Váš prospěch, pokud není jiná přístupová cesta.
doplněno 22.11.14 08:47: Díky amperovi za upřesnění.
Je pravdou, že otázka byla dost všeobecná, bez detailů. Potom taková byla i má odpověď. Není možné tu rozpisovat všechny varianty.
Snad když tazatel dodá více podrobností.
Na to tu máme pár specialistů, dokonce profesionálů...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 08:23

@hejkal odpovídá správně, ale vzhledem k tomu jak odpověď strukturoval, je to pro mě poněkud nepřehledné, tedy:

1. Převést spoluvlastnický podíl na nemovitosti lze i bez souhlasu ostatních spoluvlastníků (zda by v odpovědi zmíněná smlouva o předkupním právu byla na závadu věci i v případě darování, toť otázka pro profesionála)

2. V případě nesouhlasu strýce a souhlasu otce to můžete řešit skutečně přes soud. Otázkou je, zda by spoluvlastnické právo k pozemku, na němž je přístupová cesta, otec rovněž nepřevedl na Vás - jako v předchozím bodě. V tom případě pojedete po vlastním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.