Využívání soukromého pozemku

Od: Datum: 21.11.14 19:57 odpovědí: 5 změna: 22.11.14 10:51

Dobrý den, rád bych se zeptal jak to je, když soused využívá můj pozemek už asi 25 let jako příjezdovou cestu k domu? Sám defakto na svoji parcelu nemá jiný přístup než přes můj pozemek nebo obecní nebo jiný soukromý. Mimo přejezdu tady má i nějaké věci, dřevo a tak. Zajímalo by mě, jestli trvalým užíváním mu nevzniká nějaký nárok na ten kus pozemku? A kdybych ho tam nechtěl nechat jezdit a chtěl si tam udělat plot, zda by s tím nebyl problém? Věcné břemeno ani nic jiného tam není..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 21.11.14 20:18

Už vznikl.

doplněno 21.11.14 20:59:

V daném případě dle starého OZ. Je třeba se starat a nenechat to jen tak projít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: flerajs*
Datum: 21.11.14 20:36

Myslel jsem, že je to jenom když se k tomu pozemku dotyčný nehlásí nějaký čas? Původně jsme mu chtěli kus nabídnout k odkupu, ale říkal že ho nepotřebuje..

Od: hujer123*
Datum: 22.11.14 08:06

Jestli ho nepotřebuje, vyzvěte ho, aby odstranil své věci a zdržel se přecházení a přejíždění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:00

Trvalým užíváním může za určitých okolností vzniknout věcné břemeno cesty vydržením. Ale není to úplně jednoduché. Nesmí být možnost jiného přístupu na pozemek - pokud má Vámi uvedený obecní pozemek, z kterého by soused mohl přistupovat na svoji parcelu charakter veřejné cesty, potom na vydržení není právní nárok. Pokud jste sousedovi navrhli odkup části pozemku pro přístupovou cestu a on odmítl se zdůvodněním, že jej nepotřebuje, tak si pod sebou řeže větev. Má jiný reálný způsob, jak získat přístupovou cestu a ten odmítá. Takže, jak píší ostatní. Vyzvat souseda aby konal (odstranění složeného materiálu, zahájení jednání o zřízení věcného břemena - za úplatu, zřízení jiné přístupové cesty a zdržení se narušování vašeho vlastnického práva nebo jiný způsob řešení. Nezapomeňte uvést nějaký reálný termín do kdy...). Ze slušnosti ústně a z důvodu pozdější prokazatelnosti písemně.

Jak píše @buss, problém už máte, je třeba ho řešit

Ohodnoceno: 3x
 
Od: flerajs*
Datum: 22.11.14 10:51

Děkuji za odpověď. Veřejná cesta tam žádná není. Z jedná strany je pozemek náš a z druhé strany jiného vlastníka, který také soused užívá a dotyčný se k němu nehlásí. Obávám se, že pokud bych na něj přišel, že si nepřeju aby tam jezdil a došlo to až k nějakému řízení, tak mu bude přiděleno věcné břemeno a budu ho tam muset nechat jezdit tak jako tak (když už tam jezdí tolik let). Stejně tak by si ale mohl udělat cestu z druhé strany přes druhý soukromý pozemek. Sám tomu nerozumím jak moji předci mohli prodat sousedovi parcelu, aniž by k ní měl jakýkoliv přístup a že jemu to nevadilo. Mám také informaci, že měl něco jako věcné břemeno od mé babičky, ale to bylo před x lety na kus papíru, který asi už ani nemá a když to není v katastru, tak to stejně nemá žádnou hodnotu..

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.