Rozdíl teplot

Od: Datum: 21.11.14 13:53 odpovědí: 4 změna: 21.11.14 16:24

Dobrý den, mám dotaz ze zvědavosti. Když nyní zatopím v RD a vytopím místnosti na cca 21 stupňů, po vychladnutí radiátorů během několika hodin klesne teplota v místnostech na 18 stupňů a tam se zastaví a víc neklesá do dalšího zatopení což je za 19 hodin. Když je venku přes noc 10 pod nulou, tak teplota v místnosti klesne na 16 stupňů a opět víc neklesá. Zajímá mě čím je daný rozdíl venkovní a vnitřní teploty v případě, že se netopí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.14 14:08
avatar

Tak ono se tam samozřejmě "topí" i tak, hřeje každý spotřebič, každé světlo, hřejete i vy (pokud nejste mrtvý). Spousta tepla je taky naakumulovaná do hmoty konstrukce domu. Rychlost vychládání je závislá na rozdílu teplot, takže jak vnitřek chládne, chládne čím dál pomaleji. Nicméně za dostatečně dlouhou dobu bez přísunu energie se teploty vždycky vyrovnají.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivpe®
Datum: 21.11.14 14:47

Mně překvapil ten rychlý pokles na těch nynějších 18 stupňů a potom to začne klesat velmi, velmi pomalu. Ono k těm vyrovnání teplot nedojde, i když se netopí. Pamatuju si, že na chalupě po babičce, i když se tam vůbec netopilo a venku bylo -15, tak teplota uvnitř byla max. -1.

Od: paw®
Datum: 21.11.14 15:21

On se totiz ten prubeh teplot chova jako graf na tomto obrazku Osa X je doba, osa y je teplota. Kdyz prestanete topit (cas +10), tak obekt pomerne rychle vychladne na nejakou teplotu a pak uz to chladnuti je pomalejsi.

Jinak ta chalupa. nezapomente, ze treba slunce pres den tu chlupu zase vyhreje. Pres okna. Rika se tomu solarni zisky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 16:24
avatar

Vidím že jste ještě nerozehříval chalupu po zimě. Přijdete po zimě na chalupu, uvnitř je pět stupňů. Roztopíte všechna kamna naplno, chalupu vytopíte na třicet, druhý den ráno je v ní deset. Třetí den ráno je v chalupě patnáct a čtvrtý den už to jde.

Jedná se o tepelnou kapacitu. Máte prohřátý domek i vzduch v něm. Když vypnete topení, pak vzduch chládne rychleji, než domek. Jak se dá očekávat, prochládání vzduchu probíhá po křivce, která postupně zpomaluje, protože do něj prosakuje teplo z okolních stěn, z podlahy a ze všech předmětů co máte doma. No a taky nezapomínejte, že v domku máte další tepelné zdroje, například vařič nebo ledničku a vy sám jste taky docela solidní tepelný zdroj. Když není venku moc velká zima, pak výkon všech těchto ostatních zdrojů může stačit k udržení teploty v domku. Takový je princip pasivních domů.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.