Soused postavil plot a stromy na můj pozemek

Od: Datum: 21.11.14 02:27 odpovědí: 8 změna: 21.11.14 16:36

Soused postavil plný dřevěný, asi 3m vysoký plot po odstranění starého drátěného plotu, který byl uchycen na betonových sloupech. Ty zůstaly. Na konci tohoto plotu nerespektoval betonový sloup a plot postavil o 0,5m na můj pozemek. Jak mám postupovat, aby to změnil? Když nebude chtít plot posunout, můžu to udělat po upozornění já? Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.14 06:11

Stavba plotu je /měla by být/ ohlášenou stavbou příslušné správní obci.V ohlášení musí být jednoduchý plánek a souhlas souseda. Proto - jednejte přímo s příslušným obecním úřadem,který musí zjednat nápravu. Od toho ty úředníky máme placené z našich daní. Sám s plotem hýbat nemůžete - je to násilný zásah do cizího majetku.Totéž je také z jeho strany

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.14 06:35
avatar

Pokuste se mu domluvit, aby tu část plotu, která je na vašem pozemku, odstranil, pokud tak neučiní, oznamte tuto "stavbu" na obecní úřad s rozšířenou působností, kde je stavební odbor nebo kde je možno vyřizovat záležitosti kolem stavebních řízení. Patrně i na tu zbylou část nového plotu, i když je na původních betonových sloupech, by potřeboval udělení vyjímky (+ vaše vyjádření či souhlas), neboť již nejde o opravu současného plotu, ale o stavbu s jinými parametry - což posoudí právě pracovníci na stavebním odboru obecního úřadu s rozšířenou působností, který má tyto záležitosti v kompetenci. Každopádně se obraťte na ně, pokud bude soused dělat potíže.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.14 07:24
avatar

Nerozumím formulaci "nerespektoval betonový sloup". Znamená to, že plot není uchycený na sloupu ale nějak jinak? Nebo že plot měl končit na sloupu a místo toho trčí o půl metru dál? Změnila se použitelná plocha vašeho pozemku nebo vám jen někde trčí půl metru dřeva? Jinak vypadá (a vadí) půl metru na dvorku 3x3 metry a jinak na hektarové louce. Protože i když právo může být formálně na vaší straně, tak způsobená újma může být taková, že nestojí za to se jí vůbec zabývat. (Ale jsou lidi, co jsou schopní kvůli jabku spadenému za plot prosoudit grunt.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 09:58
avatar

Pokud jste opravdu přesvědčen, že postavil část plotu na Vás pozemek, vyzvěte ho písemně, aby tuto část odstranil nejpozději do...

Pokud tak neučiní, nebo se nedohodnete jinak, musíte na stavební odbor se stížnosí, aby úřad konal. Vy mu ho nesmíte posunout někam, neboť byste riskoval možné problémy.

Vyčkejte rozhodnutí úřadu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: danrucinsky*
Datum: 21.11.14 15:46

Pokud se po slovní komunikaci nedohodnete, musíte zajít na katastr nemovitostí, kde získáte přesný územní plán, poté ho spolu s dopisem doručíte sousedům DOPORUČENĚ a pokud se ani následně nebude nic dít, je nutné řešit vše právní cestou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 21.11.14 15:50

Proč jste nekomunikoval se sousedem hned při stavbě plotu? A nebo plot je postaven již dávno, vám to nevadilo, teď jste se pohádali a chcete změnu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 16:24

V zásadě již bylo odpovězeno. Tedy jen upozornění. Jste si jistý, že hranice pozemku vede přesně tam, co byl původní plot? Ono to tak totiž vůbec nemusí být. Naši zahradu (nejedná se o žádnou zahrádku v zahrádkářské kolonii) nechal původní majitel zaměřit a zřejmě z důvodu údržby nechal postavit plot cca 1 m od mezníků směrem do pozemku. Poté přibyli další sousedé a na plot se napojili, takže mezníky máme někde i ten metr u souseda. Někde se to později "narovnalo" poněvadž původní plot uhnil a nový se již stavěl na hranici. Dopručuji 1. kontaktovat protistranu, upozornit na Váš úhel pohledu a snažit se domluvit. Pokud toto nebude možné, pak zkusit zmiňovaný stavební úřad. Ten může v krajním případě nařídit až odstranění stavby, ale ani stavební úřad není vševědoucí a pohledem úředního oka nezjistí skutečnou polohu hranice, tu může zjistit jen geodet (pokud to tedy již neproběhlo a věc se nemá tak, že plot je půl metru za hraničním mezníkem). Chození na katastr je k ničemu, vy potřebujete stanovit fyzický průběh hranice v terénu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 16:36

To máte smůlu, že jste to dopustil! Nyní musíte dokázat, kudy probíhá v terénu Vaše vlastnická hranice a to můžete dokázat jedině, když Vám tam oprávněný geodet zatluče hraniční kolíky. To Vás bude stát peníze a pak teprve můžete jít na stavební úřad s návrhem, aby ve správním řízení bylo sousedovi nařízeno konec plotu posunout na vytýčenou hranici.

A to je ještě riziko, že Váš soused může namítat, že ten kousek na tom konci plotu už 10 let užívá v dobré víře, že je jeho a mohl by dát návrh soudu, aby určil, že ten kousek tzv. vydržel. Pak by se musel upravit podle rozhodnutí soudu i geometrický plán a musela by se provést změna v katastrálním operátu. Tak byste o ten kousek přišel definitivně. Máme to hezké zákony, že?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.