2 okruhy - lustr pro děti

Od: Datum: 18.11.14 21:32 odpovědí: 8 změna: 20.11.14 07:21

Dobrý den,

nemůžu najít na netu radu podle mé představy - svůj požadavek asi nazývám nesprávně "2 okruhy". Ráda bych dcerám v pokojíčku vyměnila "slabé" světlo za nějaké závěsné svítidlo či lustr, kde by šlo navolit dvojí svícení - pro běžný den plné světlo a např. ráno při probouzení jen slabější. Svůj požadavek ale nalézám jen v e-bazarech u starobylých lustrů. Prosím existuje takový lustr? (Nechci vyloženě dětský, spíš něco "mezi", nadčasový, dcerám je 6 a 9 let).

Děkuji za radu. Jana


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.11.14 21:38
avatar

a co použít stmívač místo současného spínače? nastavíte si úroveň osvětlení dle potřeby

třeba tady

https://www.gme.cz/smr-s-230-p634-590

doplněno 18.11.14 21:42:

návod

https://www.gme.cz/img/cache/…4/590/smr-s-230-cznavod-1.pdf

doplněno 18.11.14 21:53:

v současné době máte máte instalaci s lustrovým spínačem (č.5) pro osvětlení pokoje?

doplněno 18.11.14 21:54:

to znamená, že se stropu "visí" minimálně tři dráty?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jjj
Datum: 18.11.14 22:00

Děkuji Vám za tipy, musím to navrhnout manželovi. Myslela jsem naivně, že jen neumím hledat v nabídce obchodů - chtěla jsem mu přímo předložit k výběru pár tipů svítidel a vybrat. Děkuji.

Datum: 18.11.14 21:49

nebo jakýkoli více žárovkový lustr a prostě ho rozdělit na více okruhů...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jjj
Datum: 18.11.14 22:01

Děkuji Vám. Viz moje odpověď výše. Ale jsem ráda, že jste mě zorientovali.

Datum: 18.11.14 22:37
avatar

jinak svítidla, která jste hledala, jsou třeba tady

http://www.svitidla-levne.cz/zavesna-svitidla/

http://www.svet-svitidel.cz/lustry-jupiter/

ale osobně bych šel do stmívače...více výhod...

doplněno 18.11.14 23:16:

ale tato svítidla jsou většinou na jedno zapnutí, rozdělení na dva okruhy by stejně musel provést elektrikář...a vysekat drážku (pokud tam není instalační trubka), doplnit dráty a vyměnit vypínač za lustrový, pokud tam ovšem máte pouze jednoduchý vypínač...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 06:03
avatar

Je řešení, které umožní dvě úrovně osvětlení při nedostatečném počtu vodičů ke svítidlu. Teda připoužití pouhých dvou drátů. Už ani nevím, kolik desítek let ho používám.

Vypínač jednoduchý stačí vyměnit za vypínač dvojitý, teda lustrový. A svorky na výstupu obou poloviček vypínače propojit jednou usměrňovací diodou, nezáleží na polaritě. Jedna páčka = plné světlo, druhá páčka = poloviční intenzita, žárovku žhaví jenom jedna půlvlna. Laciné, rychlé, jednoduché, bez sekání, bez výměny dosavadního svítidla...

Je pravda, že někomu vadí "kmitání" světla v rytmu síťové frekvence při pohledu do žárovky. Ale ráno človíček žmourá zalepenýma očima na něco jiného, než na žárovku.

Intenzita osvětlení na plno/na sporo se dá ovlivnit také výběrem vhodné žárovky.

Další variantou je místo diody použít třeba papírový kondenzátor. Kdysi jsem měl poskládané pomocí tří schodišťových přepínačů paralelně tři kondenzátory s hodnotami 1, 2, a 3 uF /250 V v různých variacích, stovka žárovka svítila naplno až po jen slabé žhavení...

Na tu úpravu doporučuji použít elektrikáře, elektrika je potvora.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jjj
Datum: 19.11.14 21:09

Děkuji Vám.

Datum: 20.11.14 07:21
avatar

Zapojení diody není až tak obtížné, poradí si s ním i trochu šikovnější žena. Pouze vyměníte normální vypínač za dvojitý lustrový a oba výstupní kontakty propojíte diodou. Nic složitého, na polaritě diody nezáleží. Jen pozor u dimenzování. Dioda musí být dimenzovaná podle velikosti lustru. Musí snést 230 V a proud minimálně 1 ampér.

Ale toto řešení s diodou vám radím úpoužít jen v případě, kdy máte lustr s halogeny. U klasických žárovek si koledujete o migrénu. Světlo viditelně kmitá, protože dioda omezuje výkon tak, že nepropouští jednu půlvlnu proudu. To kmitání je vidět hlavně tehdy, když se díváte proti stěně.

Jestli máte v úmyslu použít diodu pro lustr s úsporkami, pak ty úsporky musí být stmívatelné a u lustru s ledkami toto zapojení nefunguje.

Tazatelce radím : kupte si stmívač, například tady tento.

http://www.svetusporek.cz/pro…ani-od-tv-do-video-hifi-veze/

Není sice zrovna laciný, ale výsledek je solidní. Já mám doma dva a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je to asi ta nejlepší možná varianta. Ale zase, funguje jen pro halogeny, stmívatelné úsporky a klasické žárovky. Pro ledky a nestmívatelné úsporky ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.