Výhřevnost stoupačky

Od: Datum: 18.11.14 15:40 odpovědí: 8 změna: 20.11.14 20:11

Kolik tepla vydá stoupačka ustředního topení 1" dlouhá 2,5m.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 18.11.14 16:04

Záleží jak moc nad Vámi budou topit. Bydlím v 5 patře a občas se stane i to, že je trubka studená. Holt asi stáhnou topení na minimum a pak to topi na prd.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.11.14 16:36

Taky jsem se zajímal a našel: www.ekowatt.cz

Tepelný výkon stoupačky závisí na jejím průměru a teplotě topné vody. Pokud budeme předpokládat průměr stoupačky 20 mm a teplotu vody 70°C přívod a 50°C zpátečka, pak je topný výkon asi 130 W (na výšce 2,4 m. Neznáme výkon vašeho radiátoru. Běžně pro větší místnost bude výkon 2000 až 4000 W. Vidíte, že výkon stoupačky je vzhledem k výkonu tělesa celkem zanedbatelný (okolo 5%). Ve specifických případech (malá místnost, tlusté potrubí stoupaček) může být výkon stoupačky okolo 10% výkonu tělesa.

Tedy je to pro stoupačku menšího průměru, ale řádově to bude platit. Jak píše vklus, záleží na tom, jaká je teplota média. Něco jsem zaslechl, že na Slovensku zkoušeli topením v létě chladit.

Datum: 18.11.14 17:21

vzhledem k výkonu radiátoru je to poměrně málo jde o jednotky procent.

doplněno 19.11.14 10:39:

to diesel, průměry stoupaček se mohou lišit (tedy i vydávané teplo) a když náhodu z jakéhokoli důvodu nad Vámi nikdo netopí je stoupačka prostě studená. Efekt je znát jen při velkých mrazech, kdy je stoup. potrubí vyloženě horké. Váš komentář je (opět) nadnesený a nemůže jej brát tazatel tak, že to bude mít stejné. Odpověď typu " . . . já to mám takhle" nemusí vždy něco přinést dotazu.

Datum: 18.11.14 18:14

Jestli je to málo či není toť otázka!

Přes zimu máme průměrnou teplotu v bytě 22°C-panelový byt 2+1 (cca60m2,dvoje stoupačky-kuchyně a ob.pokoj) v 5 patře zatepleného osmipatrového panel.domu. za zimu pustíme radiátor ,většinou stačí pak jen jeden, až když poklesne teplota venku na cca -20°C.

doplněno 20.11.14 20:19:

Jestli je nadnesený či ne musím vědět já sám,nepíšu že "já to tak mám,tak to musí mít každý " To jste asi vyčetl někde mezi řádky.Ale proto,že jsem něco takového předpokládal,tak proto jsem popsal umístění i jaký byt ,nade mnou jsou ještě 3 patra a všichni topí jako zběsilí,i v říjnových plískanicích již byla stoupačka ,alespoň v obýváku horká,že na ni ruku neudržím! V plné topné sezóně (při mrazech v zimě neudržím ruku ani na vracečce!

Datum: 19.11.14 17:27

Za prvé - netopí jen stoupačka, ale i zpátečka. Průměr trubky je asi 3 cm. Plocha povrchu těch dvou trubek je asi 0,47 m2.

To odpovídá běžnému deskovému radiátoru výšky 60 cm a šířky 40 cm. Pro představu si to porovnejte s radiátorem, který tam máte.

Při teplotách 75/65 je to výkon asi 240 W, pri 55/45 asi 120 W.

Ve větších domech mají trubky ještě větší průměr - asi 50 mm, a výkon je tedy přiměřeně větší. Proto vnitřní byty s tlustými trubkami značnou část topné sezóny vydrží s vypnutými radiátory.

Datum: 20.11.14 08:18

. . . opět opakuji. Pokud na Vámi nikdo netopí na konkrétní stoupačce (stává se to celkem běžně) tak stoupačky prostě netopí.

doplněno 20.11.14 19:40:

ra opět opět píše nepravdy. Při revitalizaci střechy není důvod k vysokým ztrátám v nejvyšším patře nehledě na fakt, že teplo se samovolně tlačí nahoru, takže v nejvyšším patře je obvykle mnohem tepleji. Př. na chodbách v přízemí je cca 19 st. a v nejvyšším patře je cca 22.

doplněno 20.11.14 20:00:

ra. pokud se chcete něco zeptat, tak si vložte svou novou otázku. howgh.

Datum: 20.11.14 18:07

Nejvyšší patro má několikanásobně vyšší ztráty, tam se topení vypíná výjimečně. Studená stoupačka spíš znamená, že teplárna netopí, protože venkovní teplota překročila 12 stupňů.

doplněno 20.11.14 19:49:

Chcete naznačit, že revitalizovaná střecha má několikanásobně vyšší tepelný odpor, než revitalizovaná stěna?

A co střecha původní?

Od: vklus
Datum: 20.11.14 20:11

Nevím jako děcko jsem bydlel v paneláku pod střechou. V zimě i přes topení na plné koule bylo chladno. Ne zima, ale chladno. Teď bydlím sice zase v paneláku, ale v 5. patře a samozřejmě nedá se to dnes už porovnávat. Panelák je zateplen, plastová okna. No a stoupačka u mě v pokoji je přes den studená.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.