Do čeho se dříve ukládaly hliníkové vodiče?

Od: Datum: 17.11.14 20:16 odpovědí: 7 změna: 18.11.14 15:05
Ahoj,
nevíte náhodou někdo do čeho se dříve ukládaly hliníkové vodiče? Mám byt z 50 let a rád bych hliník nahradil mědí. Slyšel jsem, že kabely se nedávaly do zdi samotné, ale do nějakých trubek a na ty pak přišla omítka. Údajně tak lze staré hlíníkové vodiče vytáhnout a pak tam protáhnout měděné. Zajímalo by mě jestli je to pravda, nemusel bych pak sekat, což by bylo super.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dexx®
Datum: 17.11.14 20:20
Někdy to bylo v trubkách, někdy ne. Takže jedině okouknout.
Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 17.11.14 20:27

Zda to máte v elektoinstalačních trubkách můžete vědět jen vy, když se podíváte do krabic, popř. kus odseknete. Šlo o asfaltovanou lepenku a na povrchu je poolověný plech. Pak by ten hliník byl jen na povrchu opleten. A tahat pak perem.

Datum: 17.11.14 20:33

Do trubek se dávali v první řadě vodiče měděné a to od samého počátku elektrofikace. Hliníkové vodiče se začaly používat mnohem později a málokdy byly tahané jednotlivě. Většinou šlo o ploché kabely AGY. Bylo to to nejhorší, co kdy kdo v tomto směru vymyslel. Většinou byly zabetonovány přímo v panelech, či zazděny v omítce. Takový kabel nelze bez sekání vyměnit. I kdybyste ale narazil na vodiče vedené v trubce, naděje, že tam protáhnete nové dráty je tak 50%. Za pokus to ale stojí.

doplněno 17.11.14 20:40:

Pokud zjistíte, že jsou vodiče v trubce, zkuste za jeden přiměřeně zatáhnout. Když se pohne, je určitá naděje. Pak je dobré necht v trubce jen jeden drát, na konec toho posledního drátu pevně přivázat všechny dráty nové a za ten starý je opatrně protáhnout. Spoj musí být co neušší a ohebný, někdy je dobré ho třeba namydlit. Lepší je, když Vám někdo pomáhá ten nový drát do trubky rovnat a přiměřeně zastrkovat.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.11.14 22:34

Trubky můžeš samozřejmě využít, ale počítej s tím, že sekání se stejně nevyhneš. Bývaly tam dost ostré kolenka, u nich může být problém, může se utrhnout kus papíru a udělat ucpávku atd. Tam všude budeš muset trasu otevřít a opravit. A navíc si myslím, že když se už dělá taková rekonstrukce, měla by se udělat pořádně a podle dnešních požadavků – přidat zásuvky, světla, posunout vypinače či přidat kabel tv. Však se podívej, určitě už teď máš skoro v každé zasuvce rozdvojku a po bytě spoustu prodlužovaček.

Datum: 17.11.14 23:09

jo to je jako sázka do loterie to bylo tenkrát takový jakože ještě dost laxní .. prostě to fungovalo? fungovalo ! a víc nikoho nezajímalo. Ze začátku se používála měd opravdu tenký vodiče o něco později se přešlo k hliníku a tam se to tahalo různě v trubkách, rovnou ve stěně, v hadru, už jsem dokonce viděl jen holé vodiče ... těžko říct jak je to u vás, nejednoduší bude se prostě podívat, otevřít nějakou krabici, podívat se od kud vedou vodiče a kousek odsekat. Nespoléhal bych ale že půjdou vodiče protáhnout občas jsem už viděl že trubka vedla třeba 1 metr od krabica a tam končila, prostě se dělalo s tím co bylo. Nejlepší i nejsnadnější by bylo všechno to vytrhat a dát znovu.

doplněno 17.11.14 23:11:

krom toho určitě budete chtít udělat nějaký upravy v elektroinstalaci určitě zásuvky (víc spotřebičů, víc zásuvek) , třeba víc světěl a vypínačů .. prostě bude lepší to vysekat. Ono se řekne vytáhnu prostě starej kabel a strčím tam novej jenže když je tam ta trubka zohlá do pravýho uhlu .. jak to chcete udělat. Vysekat a nový. Zavolejte si elektrikáře ten vám poradí nejlíp, to se posuzuje z dálky těžko.

Datum: 17.11.14 23:10

To byla dříve krása trubky (já je používám do dnes, hlavně co si dělám pro sebe) a pokud si zákazník připlatí. Jináč vedle popisovaných způsobů se používaly i samostatné vodiče. Prostě dva vodiče vedle sebe a v krabici spojované Americkým vazem. To může být i vaše situace. Pokud použijete původní trubky tak super a v nových částech bych použil také trubky. Určitě budete mít síť TN-C, tak už bych počítal při výměně s natažením třížilového kabelu a připravit na TN-S. Do budoucna si ušetříte hodně práce. Nemusíte dělat vše najednou, ale třeba po místnostech. Pokud vás netlačí kolabující instalace, tak bych to v klidu předělával na TN-S.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.11.14 15:05

Ahoj. Michale, můj barák je z konce 30tých let. Na něm byla taky dělaná elektrika těma plechovýma pancéřkama s hliníkem v hadru. Bohužel jsem ty rozvody nemohl využít pro své záměry. Nové rozvody vedly jinak a jinudy. Celé jsem to odstranil a tahal vše v krkách a měděných drátech + nové krabice. Dokonce jsem našel krabičku, co vypadala jako otevřená konzerva. Ty originálky měly na svém obvodu posouvací kroužek s otvory se závitem, pro upevňovací šroubky. V jiné budově z konce 50tých let byly rozvody světel a zásuvek, provedeny podobně. Jen se přesekávaly krabice a sádrovaly to nové plastové 68ičky. I přívody do podružných rozvaděčů byly v hadrákových hlínách. 4mm2 drátech. Ty se už měnily za 6mm Cyky.To se psal rok 1993-4.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.