Renovace rozvodu topení

Od: Datum: 17.11.14 15:16 odpovědí: 7 změna: 17.11.14 23:07
avatar

Zdravím, mám starý rod. dům s ustředním topením v železe a litinovými radiatory. Místnosti v domě nejsou všechny v jedné rovině. Poslední dvě dostavované místnosti (z celkových 6) jsou cca 25 cm výše. Chci udělat rozvod v CU od kotle na pevná paliva (kotelna 2m pod úrovni) nejjednoduším způsobem. bez podlahovky. Jen nevím zda nebudou tyto skoky vadit. Rozvod by šel po stěně nadedveřmi stím že bych vždy sešel dolů k radiátorům. Vratku bych opatřil expanzní nádobou. Z jediného z čeho mám obavy je aby radiatory nebyly třeba z 1/2 nebo 1/3 studené.

Snad trochu pomůže obrázekSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 17.11.14 15:20
Odskoky vadit nebudou, neb na Cu potrebujete stejne cerpadlo a to protlaci vodu vsude. Ale zainvestujte 2000 a nechte si udelat topenarsky projekt. Projektat vam napocte spravne prumery i dalsi veci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 15:31
avatar

Díky, na to jsem zapoměl se zeptat zda nevíte jak je to s projektem? Co vše tam má být a jaká bývá cca cena v průměru.

Od: paw®
Datum: 17.11.14 16:44
Podle me projekt vyjde do 5000, zalezi na rozsahu a projektantovi. A melo by tam byt vse, co je treba k postaveni topeni. Prumer, trubek, velikosti radiatoru, teplotni spady, velikost kotle. Schema, kudy se to povede, a podobne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pasek*
Datum: 17.11.14 19:24

Zdravim,soused má v RD cca 6radiatorů,4 z nich jsou připojeny trubkami,které jsou přivedeny těsně nad podlahou.Zbylí 2 jsou připojeny trubkami,které vedou u stropu.1 z nich je žebrík v koupelně-ten ještě docela hřeje.Ale pak je tam odbočka k poslednímu radiátoru,který je připojen také od shora a topí jen půlka,ta horká voda prostě dolů nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 21:29
To ze topi horni polovina znamena,ze nez voda dojde do spodni casti,uz je ochlazena. Logicky musi voda odchazet,jinak by nova tepla nepritekala. Pokud je v mistnosti ale zjma,tak to chce vice teple vody a casteji. To je potreba vyregulovat sroubeni. Na pocatku vetve priskrtit, aby tyto radiator nestrhly tlak vody a na dalsi se nedostavalo.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 21:49
avatar

Nejsem topenář, tudíž nerozumím dostatečně těmto problémům, ale jen bych se zeptal, proč chceš měnit železný rozvody a litinu? To tě přežije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 23:07

Pokud budete měnit jen kotel a rozvodné potrubí, tak je projekt zbytečný. Od kotle vyjedete průměrem 22 co nejvýše, až ke stropu a odbočka k 1. radiátoru bude průměr 12. Dál bude pokračovat průměr 18 a odbočka k dalšímu radiátoru bude opět průměr 12. Pokud je na větvi ještě další radiátor, tak budete pokračovat průměrem 15 a před radiátorem zredukujete opět na 12. Je důležité, aby všechny radiátory byly připojeny průměrem 12 - to kvůli vyvážení systému. Pak Vám právě budou všechny radiátory hřát v celém průřezu! Na výstup topné vody z radiátoru si nechte namontovat regulační ventilky ( tzv. detentory - jsou rohové nebo přímé a průtok se u nich reguluje imbusovým klíčkem. Těmi se dá systém dodatečně vyvážit, aby všechny radiátory hřály stejně). Oběhové čerpadlo stačí obyčejné Villo z Německa, které má i regulaci výkonu (pokud by se Vám vracela moc teplá voda, tak se jeho výkon sníží). Tak ať se dílo podaří !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.