Podřezání starého domu

Od: Datum: 08.12.14 10:20 odpovědí: 10 změna: 14.12.14 01:42

Zdravím,
máme 100 let starý dům. Každá generace si kousíček dostavěla a tak je to takový slepenec.
Po konzultaci se statikem máme vypracovaný projekt na pdobetonování části základů - budeme muset nahradit původní kamenné základy, které začaly ujíždět.
Současně s podbetonováním se měla dělat i hydroizolace - má laická představa byla podřezání nosné zdi a vložení vodorovné izolace a současně svislá izolace kolem nových základů v zemi.
Po návštěvě odborníka z firmy specializované na sanace jsem trošku zmatená.
Bylo mi řečeno, že vodorovná izolace v našem případě by se dělala až po dokončení základů a to ve výšce 1. vodorovné spáry nad vnitřní podlahou, což se asi 0,75m nad úrovní okolního terénu.
Vzhledem k tomu, že vnitřní podlahy zřejmě nejsou izolované vůbec a zdi v přízemím bytě nevykazují známky vlhkosti ani písně, přemýšlím, zda je to vůbec potřeba. Jestli není rozumnější dodatečnou izolaci provést až současně s rekonstrukcí podlah, které se v budoucnu stejně budou muset udělat. Vůbec netuším, co je pod původní dřevěnou podlahou.

1) Proč se vlastně ta vodorovná izolace dělá?
2) Co bude dělat ta zeď pod vodorovnou izolací?
3) Co si mám u podbetonovávání pohlídat abych do základů už nemusela v budoucnu kopat?
4) Co je vhodné udělat během otevřených základů aby to zjednodušilo návaznost na případnou izolaci podlah? (má smysl vložit nějakou vodorovnou izolaci aby se na ni pak mohla napojit izolace podlah?)

Děkuji za odpověď. Jana

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.14 17:48

Jani, dobrý den.

zdi v přízemím bytě nevykazují známky vlhkosti ani písně...jakým přístrojem jste to měřila, nebo jen okem na povrchu?

1) musí se oddělit spodní vlhká stavba od horní suché stavby. Jinak budete mít vlhko v baráku, nebo musíte porušit fyzikální zákony. Dokážete to?

2) Nebude dělat nic, bude ve vlhku. Co by měla dělet?

3) aby to udělali kvalitně, přesně podle projektu.

4) Nic, základy budou pod vodorovnou hydroizolací, která bude pod celým barákem. Jaky když barák nedzvednete, položíte několik vrstev lepenek, nebo podobného materiálu a barák vrátíte zpět.

doplněno 09.12.14 06:49:

Já bych polemizoval s kolegou megacruiser, pokud měli známý problém s podřezáním, klidně může být na vině nekvalitní práce. Pokud použije vrážení nereových plechů a kvalitní práci, nehrozí popraskání jak uvádí pan megacruiser. Jelikož je často nesourodé zdivo, právě nerezová, profilová deska plechu zpevní stavbu.

Ale to je třeba posoudit na místě..

doplněno 09.12.14 08:46:

Jano po doplnění to je na debatu alespoň jednu hodinu. Píšete některé věci, které si oponují a zdůvodňují jen pocitem.

Jestliže je zeď vlhká, a to musí být, pokud nemá hydroizolaci, tak více promrzá, je tepelně horší, dochází k pohybům při zámrazu a podobně. Pokud nepodřežete všechny stěny, příčky a izolaci podlah, budete mít stálé vlhké stěny a podlahy. Povrch těchto ploch může být oschlý, ale uvnitř musí být vlhký až mokrý. To je prostě fyzika.

http://cukrar.rajce.idnes.cz/podrezani#100_0481.JPG

doplněno 09.12.14 09:36:

Jani,

Milane, právě mi potvrzujete, že podřezat jednu všechny zdi a podlaha zeď ve výšce skoro metr nad okolním terénem asi nemá smysl. Já se kompletní hydroizolaci domu nebráním, jen si myslím, že bude rozumnější udělat izolaci najednou společně s podlahami a co nejníž to půjde. To budete dělat na urovni dnešní vnitřní podlahy. Páč vybourávat podlahy by nemělo ekonomický přínos.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.12.14 20:44

Ahoj. Jano, zdravím. V dotazu, mi asi chybí info o tom, jestli je ten ,,slepenec,, pouze přízemní a nějak po obvodu celý nad úrovní terénu. Něco o spádu pozemku okolo. Je mi podivné, že by se ta vodorovná izolace dělala nad podlahou. Ono by to snad šlo, já jsem to na 18 metrech obvodových zdí udělal taky, ale měl jsem u toho odstraněny podlahy v místě a samotná vana šla o něco níže. O asi 30cm. Z venku to bylo 50 cm nad terénem. Jestli to dílko udělá firma aspoň tak, jak jsem si to dělal já, netuším. Jak je, v jejich postupech a nějaké kvalitě, budeš jako laik hlídat, no, nevím? A asi by se to mělo dělat po celých místnostech i s podlahama. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.12.14 00:36

Nešel bych do toho. Dům není staticky v pořádku už teď - rozjíždí se, po podřezání se to může nepředvídatelně zhoršit. Tyto slepence nebývají dobře svázané věnci. Pokud vlhkost uvnitř nepůsobí problémy, nedělal bych vodorovné izolace. Známí si taky chtěli polepšit - ne tak starý domek, celý ho nechali podřezat a potom jim celý dům popraskal - a žádné milimetrové praskliny v omítce, široké praskliny ve zdivu. A co je to stálo peněz... Že nevíte jak to vypadá pod podlahami ještě taky neznamená, že je tam něco v nepořádku. Třeba tam bude vysoká vrstva štěrku, nebo co já vím.

Tyhle slepence je nejlepší prodat a postavit něco moderního :) Třeba na pasivní domy lze dnes čerpat vysoké dotace - kolega se rozhoduje zda ho bude stavět.

Datum: 09.12.14 07:52

Díky za reakce.

Takže doplňuji - dům není podsklepený, má zvýšené přízemí a patro dostavované po částech. Je to krajní dům ve staré městské řadové zástavbě. Podlahy v přízemí jsou asi 60 cm nad okolním terénem - pravděpodobně je tam nějaká navážka. Netuším co se tam před 100 lety dávalo ale dřevěné podlahy jsou údajně původní a na nich koberce. Za celou dobu nikde nic neplesniví ani nevlhne. V dolním bytě bydlí babička a pokud to bude alespoň trochu možné, chceme se vyhnout jejímu stěhování. Časem se bude rekonstruovat celé přízemí.

Hydroizolace se měla dělat vrážením plechů pouze u čelní obvodové zdi domu a to ve výši 75cm nad terénem a hydroizaloční nátěr od plechů k podlaze na vnitřní straně domu - aniž bychom stěhovali. Ostatní obvodové ani vnitřní zdi se podřezávat nebudou. Bylo mi vysvětleno, že pokud by se to izolovalo níž, tak přes podlahy se do zdí vlhkost stejně dostane. To sice může být pravda, ale pak postrádám smysl toho podřezání. Nemluvě o tom, že podle starých výkresů i vnitřní zdi mají jakýsi základ - bez izolace.

Já měla dojem, že při betonování základů se natáhne nějaká izolační fólie a i když to nebude komplexní řešení, tak to tu obvodou zeď nad základy ochrání od případné vlhkosti. Při budoucí rekonstrukci se snad bude moci na tuto fólii napojit izolace pod podlahou a bude vyřešeno. Ale nevím, zda je to vůbec možné a zda by to mohlo fungovat.

Na internetu na mne vždy vyskočí spousta firem s nabídkou práce ale nikde jsem nenašla něco k nastudování.

Pominu-li vlhkost a plísně v bytě - je ještě jiný důvod k hydroizolaco domu? Pevnost zdí, trvanlivost apod? Ta nosná zeď pod hydroizolací nepotřebuje ochránit před vlhkem? K čemu je pak dokonalá izolace jedné zdi?

Jana

PS: Rohodnutí zůstat v domě a postupně ho spravit už padlo, takže budeme bojovat. Dokud však nebudou dokončené (a také zaplacené) nové základy, nechci vůbec začínat s žádnou další opravou.

doplněno 09.12.14 09:12:

Milane, právě mi potvrzujete, že podřezat jednu zeď ve výšce skoro metr nad okolním terénem asi nemá smysl. Já se kompletní hydroizolaci domu nebráním, jen si myslím, že bude rozumnější udělat izolaci najednou společně s podlahami a co nejníž to půjde.

Momentálně řešíme základy jedné zdi a já nechci aby mne v budoucnu mrzelo, že jsme při tom mohli udělat nějaké jednoduché opatření.

doplněno 09.12.14 10:31:

Milane, shodneme se tedy na tom, že podřezání jedné zdi samostatně nemá valný efekt? Hydroizolaci celého domu řešit komlexně = zdi + podlahy. Budu se muset smířit s tím, že celkem velká spodní část zdí zůstne pod izolací? Pochopila jsem to správně?

Nějaká izolační vrstva přidaná k základům tedy taky nemá smysl?

S "nebouráním" podlah jste mne překvapil. Jdu studovat podlahy

Od: moto®
Datum: 09.12.14 10:22

Bez bližšího ohledání nelze poskytnout skutečně relevantní informace. Momentálně renovuji druhý objekt a o další se nějakým způsobem starám. Protože mne to i baví a problematika patří mezi mé koníčky, tak se i velmi intenzivně zajimám o podobné akce které jsou někde v mém okolí. Měl jsem možnost m.j. i sledovat přímo v sousedství na vsi dva objekty a jeden starší dvoupatrový činžák ve městě. Musím konstatovat, že zmíněné tři akce sloužily hlavně k odrbání majitelů, obecně to byli lidé kteří tomu moc nerozuměli. Dvě starší majitelky činžáku se rozhodly pro izolaci základů a najali si firmu která jim tam natloukala právě nerezové plechy, začali nad úrovni terénu, plechy se jim podařilo nesmírně hlučnou mašinou natlouci jen kousek, narazili na kámen v základech. Tak tam části plechu nechali, jen je zařízli. Znovu začali o půl metru výše a prokutali se až do přízemního bytu. Pani která tam bydlela si později stěžovala na větší chlad. Za "izolaci" daly majitelky majlant takže jim už nezbylo na nutné zateplení.
Já jsem podkopával naopak starý vesnický barák z mizernými kamennými základy to sám nebo z pomoci jednoho nádeníka a nebylo to až tak nákladné. Kdysi se základy lepily skoro na hlínu a dost mělké. Pokud to bylo v pevném suchém terénu drželo generace. Jakmile se ale změnily podmínky v podloží, třeba stoupnutí hladiny spodní vody, práce v okolí, usazení staré navážka, záplavy a pod. Podloží pracuje, klesá a je nestabilní. To jsem měl částečně u mé chalupy. Takže jsem vždy po menších kusech podboural, zpevnil a zesílil základ, z betonu na něm udělal rovinu, na tu dal izolační folii - IPU a dozdil díru nad základy. To jsem dělal postupně po kouscích, aby zdi nepovolily. Jeví se to jako velká akce, jeden nádeník je schopen obkopat střední barák za dva až tři týdny. Měl jsem to jednodušší, že jsem podlahy uvnitř dělal později, takže jsem udělal v místnosti také novou izolaci podlah Ipou. Také jsem podsekal příčky a odizoloval. Podotýkám, že jsem pod podlahy dával i protiradonovou folii, páč jeden nikdy neví.

Ve vašem případě bych asi udělal jen obvodové zdi, hlavně pro zpevnění základů a samozřejmě hned kvalitní hydroizolaci s tím, že bych v budoucnu počítal i s repasi vnitřku přízemí, tedy bych doměřil a dopočítal rovinu, aby bylo dost výšky na budoucí strukturu podlah do kterých bych zahrnul i tepelnou izolaci, páč je zbytečné topit krtkům a horníkům. Dříve se dost používal zásyp škvárou, dnes zase podlahový polystyren.
Statika bych nepodceňoval, pozval bych ovšem ještě na posouzení a poradenství nezávislé praktiky. Sám bych se třeba vyhnul asanačním firmám, jsou šíleně předražené, alespoň ty, které jsem měl možnost trochu prohlédnout.
Je i možné, že původní základ byl relativně dobře postaven, jen ujíždí díky pohybu terénu, takže lékem by mohlo být jen jeho zpevnění po obvodu dobetonováním které by mohlo být i pod hloubku původního základu. Zase se ale musí dělat po kouscích a opatrně s případným zapřením části zdi u které se pracuje.
Rady typu "zbořit a postavit nové" považuji za hloupost. Barák má jistou hodnotu a případná repase při obezřetnosti před stavebními pijavicemi může být jen zlomkem stávající hodnoty. A pokud si na to někdo netroufá, raději prodat někomu obratnému a na klíč si nechat postavit něco nového.

doplněno 10.12.14 08:53:

koujana: stejně jako vám, mi uniká důvod zatloukání nerezových plechů, navíc tedy značně vysoko. Důvod může být i v tom, že základ je kamenný a plechy se natloukají do malty mezi šáry cihel. Navíc tedy jen na rohu. Chápal bych novou hydroizolaci, ovšem kompletní. Ta má smysl v každém případě. Pokud není hydroizolace nebo není v napsostém pořádku, zemní vlhkost vzlíná do zdiva, to se logicky stává lepším vodičem tepla a vniřní teplo více uniká a do domu jde více vnějšího chladu. Pokud se navíc má někdy v budoucnu dům opatřit tepelnou izolaci, jre dokonalá hydroizolace nezbytností. Vnější tepelná izolace zdivo uzavře, jaky by se na barák natáhla obrovská neprodyšná pláštěnky a vzlínající zemní vlhkost ve zdi se nemůže přirozeně odpařovat, ve zdi zůstává a navíc vystoupá i výše a odpařuje se dovnítř domu. Takže tam je následně větší vlhkost. Záleží pak také jakým způsobemn se v domě topí. Dříve na vesnicích měli pece ve kterých se topilo celoročně, i v létě se na ních vařiilo. Ty dokázaly celkem spolehlivě ventilovat, takže i neodizolovaných barácích se dalo žít bez větších problémů. Později si obyvatelé pro větší komfort dali ústřední topení s kotelnou mimo obytný prostor a následně třeba ještě namontovali plastová dobbře těsnící okna a v baráku je vlhčeji než dříve.

Jak jsem zmínil úvodem, neznáme detaily, z toho co ale píšete, mám dojem, že sanační firma chce využívat jen svoji draze nakoupenou technologii a vyrazit z vás peníze, jiný smysl nerezové izolace rohu mi uniká. Navíc nerezové šablony v tom rohu budou zbytečně odvádět teplo z vnitřního prostoru.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.12.14 09:59

Aha, takže ještě je potřeba brát v úvahu případné budoucí zateplení (díky moc za upozornění) - zatím si teda nedokážu představit jak by to vypadalo, kdyby se zateplovalo až od této izolace ale bude dobré na to myslet.

Dům je cihlový s kamennými základy jen do úrovně okolního terénu - tady problém s výškou podřezání není.

Spíš jde o výšku vnitřních podlah. Vážně uvažuju, že celou hydroizolaci budeme řešit až s podlahami.

Díky Jana

Datum: 09.12.14 11:31

Jani,

shodneme se, ale za určitých podmínek a detailů. Buď se budeme bavit teoreticky, nebo individulálně o Vaše domě, který ale neznám podrobně.

Podřezat jednu zeď může mít velký efekt, pokud se vybere ta nejhorší zeď. Já nevím jaké tam máte podlahy, ale bourat podklad, pokud je OK, je zbytečné.

Ale jak jsem již zmínil, je to několikatihodinová debata on line. Pokud máte zájem, nejdete mne na skype či ICQ. Mnozí najdou i telefon a řešíme to dle podrobného popisu situace..

doplněno 10.12.14 18:10:

Jani na email jsme již odpověděl.

Nutnosti hydroizolace jako ochtanu před vlhkostí a plísněmi v bytě rozumím. Je to však jediný důvod proč to dělat?

Nikoliv těch důvodů je více...

1) Nelíbí se mi, že bych odizolovala "horní" části domu a přitom "spodní" část (tím myslím ten necelý metr mezi izolací a základy) mi po pár letech začne dělat problémy. Dělám si zbytečné starosti?

Ano, děláte si zbytečné starosti, páč u všech baráků je pod izolací vlhko a nad izolací sucho. Vy ještě můžete vylepšit situaci, ale podle detailů stavby, až pošlete nějaké fotky.

2) Nelíbí se mi odizolovat samostatně jednu zeď bez ohledu na ostatní části domu - pokud to přímo nesouvisí s prováděnými prácemi (výkop a betonování).
Nevím co tím přesně myslíte, ale stejně celý barák odizolujte, včetně podlah..

doplněno 11.12.14 16:36:

Jani, zaslaný obrázek jsem okomentoval a vrátil zpět.

Datum: 11.12.14 11:07

Stále jde o to, že celková hydrizolace domu se časem bude dělat.

Původní záměr oprava základů a jejich hydroizolace se nějak přetavil do opravy základů a nezávilé izolace 1 zdi. Podřezávalo by se více než 0,5 m nad novými základy.

Nechápu, proč takto izolovat jednu zeď samostatně, pokud se to přímo nedotýká prací na základech?

Datum: 10.12.14 07:43

Díky za názory.

Koukám se, že jedna důležitá informace mi unikla - ujíždí podloží pod jedním rohem domu a podbetonovávat se bude pouze čelní strana domu. Zbytek domu je staticky vpořádku a do ostatních základů se zasahovat nebude. Hydroizolace měla být součástí nově betonovaných základů, ale ve výsledku tam chce firma natlouct nerezové plechy do obvodové zdi ve výšce asi 0,75m nad terénem. Opět se bavíme pouze o té jedné čelní zdi.

Momentálně řešíme základy a ta hydroizolace měla být jen "využití" rozkopané zdi.

Nutnosti hydroizolace jako ochtanu před vlhkostí a plísněmi v bytě rozumím. Je to však jediný důvod proč to dělat?

1) Nelíbí se mi, že bych odizolovala "horní" části domu a přitom "spodní" část (tím myslím ten necelý metr mezi izolací a základy) mi po pár letech začne dělat problémy. Dělám si zbytečné starosti?

2) Nelíbí se mi odizolovat samostatně jednu zeď bez ohledu na ostatní části domu - pokud to přímo nesouvisí s prováděnými prácemi (výkop a betonování).

Jana

Datum: 14.12.14 01:42
Mam dum ktery je udajne pres 150 let stary a mam vzlinani vlhkosti, zjistil sem si vsechno mozne a vychazi mi jako nejlevnejsi a nejsetrnejsi chemicka cesta-navrtani der a do nich se vtlaci specialni izolace..ale kazdy clovek ma jiny nazor takze vysledne rozhodnuti je jen a jen na vas.
Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.