Trhliny v podkladním betonu

Od: Datum: 16.11.14 19:35 odpovědí: 12 změna: 14.02.15 21:51

Dobrý den,

stavíme rodiný dům o 2 NP a mám následující problém (už kdysi jsem se s ním tady svěřil) a už jsem zralý na psychiatra. Dům stojí na základových pásek přes které je přetažena betonová deska o tl. cca 15 cm. Tato betonová deska je prasklá ve všech místnostech (nepozoruji žádné zvedání). Praskliny jsou přes celou její tloušťku. Už jsem tam měl statika (prý to nic není - asi protože tam nemůže strčit ruku), ale já nejsem vůbec klidný.

Máte někdo obdobné zkušenosti? Co může být příčinou. Hrubou stavbu jsme vyzdili v roce 2012.

Pokud je někdo z oboru a byl by ochoten pomoc, budu velice rád. Jsem z Ostravy.

Pěkný večer

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.14 20:13

Chybí několik dalších informací:

- hloubka a provedení základů, podklad pod betonovou deskou, složení podloží stavby, je RD na rovině nebo na svahu, zda je dostatečně provedeno vyztužení betonové desky a základů (armování), poměr míchání betonu, blízkost komunikace s provozem,..., předpokládám, že podlaha praská pouze v 1NP , respektivě v přízemí, když dům stojí pouze na betonové desce bez sklepa, nebo i ve 2NP?

doplněno 16.11.14 20:19:

jen pro uklidnění, mám RD 20 let starý, podsklepený dvoupatrový, v 1.NP mám prasklinu směrem po hřebeni skrz celý dům, včetně praskliny ve dlažbě na chodbě, přitom jsem nic neošidil, no ale pnutí pracuje, s tím nic nenaděláme, zvláště pak, když se na nějaké dilatace (aby to mělo kam uhnout) dříve tolik nehrálo

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.12.14 19:21

Dobrý den,

děkuji za reakci a omlouvám se za "nereagování" - byl jsem nějakou dobu pryč. Pozemek se svažuje směrem na jihozápad. Základy jsou na východní straně hluboké cca 120 cm. Na západní straně potom cca 80 cm do rostlé zeminy a cca 120 "nadzemní základy", které jsou přihrnuté. Základy jsou široké 50 cm. Beton C16/20 z betonárky, ale mám poderření, že byl trochu na stavbě naředěn. Základy jsou armované ocelí pr. 8 mm (dobrovolně - nebylo to v projektu). Podkladní beton byl přetažen na pásy. Podkladní beton byl armovaný KARI oka 150 pr. drátu 5mm. Komunikace není nijak zváště vytížená. Je to cesta na vesnici, po které jezdí jen obyvatelé dané části vesnice. Praskliny jsou jen v 1.NP (tj. přízemí). Stavba není podsklepena.

Děkuji za jakékoliv rady.

Datum: 16.11.14 20:14

Ahoj. A jak jsi zjistil, že ta prasklina vede přez celou její sílu? To jsi se prosekal majzlíkem, nebo nějakým řezem, těch 15 cm hluboko? No, nejspíš ne. A od toho se asi bude odvíjet všechno to ostatní. Ten statik tě měl asi uklidnit. Pokud tu neuvidíme nějaké detailní foto těch obnažených prasklin, budeme asi klidní. Já si myslím, že i potom. Co víc o tom?

Datum: 16.12.14 19:22

Ahoj. Děkuji i Tobě za reakci. Pozval jsem si firmu, která provádí jádrové vrtání a nechal jsem je vyvrtat díru.

Datum: 16.11.14 20:17

než se tady dohadovat nad nepřesnými informacemi v 156-tiodpovědích bych si nechal udělat posudek nějakého odborníka ve stavebnictví. Možná jde o smršťovací trhlinu v betonu díky teplu a málému množství vody. Zdi budou nespíš stát na pasech tak nevím, cěmu by ta trhlina zvlášť vadila, ale dobé to není.

Datum: 16.11.14 20:25

Řekl bych že deska moc rychle vysychala a tak popraskala,měla se po vybetonování kropit jestli na ní smažilo slunce,ale každopádně teď už s tim nic neuděláte a asi bych se toho nebál,stejně tam budete betonovat ještě podlahu a zdi stojí na základových pásech takže stavbě nic nehrozí ;)

Datum: 16.12.14 19:26

Dobrý den, děkuji za reakci. O smršťovací trhlinu nejde - betonovali jsme v listopadu a byla teplota kolem 5 st. Celsia. Trhliny se začali objevovat až po vyzdění hrubé stavby, tj. cca po roce od betonování desky.

Od: rv
Datum: 17.11.14 03:53

Dřív se stavělo na hlínu, zdi z kamenů byly spojeny hlínou nebo byly z vepřovic, žádný věnec, žádné základy. I dnes mnoho těchto domů stojí a bydlí v nich lidé. Statik je ta správná osoba, od které jste dostal radu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.12.14 19:31

Dobrý den.

Děkuji za reakci. Nejsem si jistý, jestli dříve byly tak těžké jako nyní - spousta betonu, atd.

Datum: 17.12.14 18:18

Řekl bych že starý kamený barák s 80cm kamennými zdmi je o dost těžší než stejný s 45cm z dutých cihel nebo z tvárnic navíc mnohé staré baráky nemají betonové základy a stojí a stát budou

Já bych byl v klidu

Datum: 17.12.14 20:52

Máte písemné vyjádření statika ,že o nic nejde?Pkd ano tak to neřešte ,pkd ne nechte si toto vystavit písemné!

Od: radekv
Datum: 14.02.15 21:51

Dobrý den,zajímalo by mne jak jste nakonec problem s trhlinou v betonové desce vyřešil děkui za odpověd

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.