Zamykání vchodových dveří do paneláku

Od: Datum: 15.11.14 22:06 odpovědí: 5 změna: 16.11.14 11:10
avatar

Ahoj. Teď se k nám do paneláku nastěhovali noví sousedi, a jsou velmi aktivní, co se zamykání týče. Běžně jsou dveře zamčené i od 6. odpoledne.

Proto se ptám, jak je s předpisy a nutným přístupem do domu a volnými únikovými cestami. Ptám se proto, že asi 5 let zpátky se tu stala nemilá situace, kdy si sousedka zavolala RZS. Dveře byli zamčeny, na víc se otevírají ven a jsou vícebodové, bezpečnostní, když jsou zamčené. No a jako na potvoru v tu chvíli nefungovali zvonky. Bylo to ve 3 hodiny v noci, takže všichni spali. Vzbudili mě až rány od hasičůdo dveří, kteří je museli vypáčit po přivolání od ZZS. Byla to poměrně velká časová prodleva, dle mého názoru zbytečná, jediné, co se tu kdy ztratilo, byli kola přes poledne a jedno světlo z chodby. Od té doby se to po baráku rozneslo, tak je zamčeno jen málokdy.

No a teď jsou zamčeny skoro pořád a s novými sousedy není domluva, ani s družstvem. Jak to řešit? Je to vůbec v rozporu s nějakými předpisy?

doplněno 15.11.14 22:39:

Zvenku je samozřejmě madlo, ale je pravda, že když si zapomenu klíče, dostanu se tam i já jen šroubovákem, není problém zamáčknout střelku.

Jinak dům byl kolaudovaný v +/- 1985


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.14 22:22
avatar

Tady je požární norma - ale dokud nebude hořet tak se asi bude zamykat dál

Co říká norma

ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb, čl. 9.13.1 Dveře na únikových cestách:

Dveře, jimiž prochází úniková cesta, musí umožňovat snadný a rychlý průchod a svým zajištěním nesmí bránit evakuaci unikajících osob ani zásahu požárních jednotek. Dveře na únikových cestách, opatřené bezpečnostními zámky, musí být v případě evakuace osob otevíratelné.
Dveře na únikových cestách, které při běžném provozu jsou zajištěny proti vstupu nepovolaných osob, musí být při evakuaci otevíratelné a průchodné.
Dveře, popř. vrata ovládaná motoricky, musí umožňovat také ruční otevření.

Po přečtení této normy možná nařídí vlastníci objektu nezamykat vchodové nebo únikové dveře. Uživatelé se ovšem budou bránit a stejně budou zamykat.

A nebo - http://www.hzscr.cz/clanek/za…-bytovych-domu-ano-ci-ne.aspx

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.11.14 22:36
avatar

Mate na dverich zvenku kliku nebo jen madlo?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.11.14 08:25
avatar
No a co ty dveře zabezpečit tak, aby nešly jednoduše otevřít bez klíčů?
Měli jsme tu také zamykací období. Skončilo, když jsme na dveře navrtali kus plechu tak, že již není možné se ke střelce dostat.
Přijde mi to jako rozumný kompromis.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 10:49
avatar

V dnešní době bych byl naprosto rád, kdyby zamykal každý. Asi nemáte problém s bezdomovci a feťáky ve sklepě a o zlodějech ani nemluvím. Pokud by v domě existovalo elektronické otvírání dveří z bytů ,pak je zamykání nesmysl. to je pravda. Ale v takovém případě je to dle mě v pořádku. Záchranné sbory se do domu dostanou, to že nefungoval zvonek je taky jiná věc. No a ta norma? Vždyť v případě evakuace se dveře dají otevřít a tím spřístupnit únikovou cestu. Nic o tom, že by se někdo měl dostal dovnitř tam není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.11.14 11:10

Jak by jinde byli rádi, kdyby se zamykalo. 1985, platí pro něj normy zpětně?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.