Odborník na plísně v domě - doporučte!

Od: Datum: 15.11.14 10:09 odpovědí: 18 změna: 21.11.14 18:05

Poraďte prosím odborníka, kterého bych si pozval a kdo mi sdělí příčinu, proč se nám tvoří plísně v domě téměř všude!
Všude, kde stojí nábytek, ale i v otevřených rozích a to i ve velkých plochách.V přízemí i v I.patře.

Dům se nepřetápí, nikde není zdroj vlhka, místnosti jsou často větrány.
Dům je z šedých porobetonových tvárnic. Síla zdi je 38cm. Ustřední topení, kotel na peletky. Okna plastová.
Zkoušel jsem aplikovat BIO Repel, chytrou houbu, Sava na plíseň, atp.
Je potřeba to řešit komplexně. ZATEPLENÍM? Nebude to ještě horší? Jen posunu rosný bod?

Děkuji Honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 15.11.14 10:23

právě že nepřetápíte a asi větráte málo. nábytek je jak daleko od stěny?..já si koupil vlhkoměry a měl jsem jasno...od Tchibo co ukazují i rozmezí, kde se má vlhkost pohybovat

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.14 10:34

ok, vlchkoměr hned zakupuji. Větráme opravdu hodně.
Plíseň je dokonce v místech nad oknem, kde je cca. 1/3 dne otevřená ventilačka,...?

Od: kjanik112*
Datum: 15.11.14 10:39

Doplňte, prosím: Na kolik stupňů topíte? Z jakého roku je Váš dům? Je dům omítnutý, neteče za dešťů voda po fasádě, není po dešti mokrá? Nejste na větrném místě, kde vítr nažene déšť na fasádu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 11:03

Obývací pokoj se pohybuje kolem 19 - 23°C (je společný s kuchyní) 25m2
Dětský pokoj kolem 20-22°C, ložnice 18 - 21°C, chodba se schodištěm do patra cca. 18 max.°C, kopelny 22-24°C při koupání dítěte může být teplota i vyšší,...

Fasáda - je to původní omítkla s krycím nátěrem - není to asi klasická fasáda,...pošlu foto.
Na fasádu někdy může pršet,ale max. při bouřce a to je tak 2x do roka,... ale vlhkost je ne všech stranách i kam nikdy neprší.
Střech je nová se stále odvětranou půdou - volný prostor po okraji.

Dům je asi z roku 2001, já kupoval v roce 2007.

Od: paw®
Datum: 15.11.14 11:23
To se zacaly obevovat az ted nebo jiz od roku 2007? Nemelili jste mezi tim nova okna? Ci jine stavebni upravy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 20:34

Stavební úpravy ano. Okna, topení - vedeno ve zdi rozvody kradiatorum, elektřina, atp.
Samozřejmě znám problém plastových oken, mají mikroventilaci, ale nepomáha prostě nic.

Datum: 15.11.14 19:50

Ahoj. Topení a větrání na to mají určitě nějaký vliv. Možná, že máte v domě převětráno a tím i dost ochlazeno. Plíseň Štětičková nejlépe bují ve vyšší vlhkosti a teplotě kolem 14 -18 st. C. Já bych udělal takový pokus. Oškrabal bych na některých exponovaných místech veškerou klasickou malbu a vybílil bych ta místa jen vápnem. Třeba to něco napoví.

doplněno 15.11.14 21:17:

Ano, vápenný povrch není vhodné prostředí pro růst mnohých neblahých věcí. Když se ty poměry v bytě nějak ustálí, tak už nebude nutné, aby ty místnosti vypadaly jako chlévy. Ty se taky desinfikují vápnem. Teda, dřív jsme to tak dělali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 20:35

Co napoví vymalování vápnem? Klidně vyzkouším. Díky

Datum: 15.11.14 20:43

Vápno neplesniví. Ale vlhnutí nezabrání. Kupte si dobrý vlhkoměr a dejte vědět. Měřte teplotu a vlhkost současně. A dejte vědět, co naměříte.

Mimochodem - přetápění ničemu nevadí, jen peněžence.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 00:46

V pondělí zakoupím vlhkoměr a budu současně měřit s teplotou - ozvu se. Díky moc.
Máme skoro ročního kluka a nerad bych mu a samozřejmě i nám zadělal na zdravotní problém.

Bojím se, že bude problém co píše kjanik v omítce. Ta asi nebude tak silná,...

Datum: 15.11.14 21:34
avatar

Honzo, aby se Vám dělal plíseň na stěně, musí být povrchovýá teplota zdi nižší, jako hodnota rosného bodu. To je jednoduchý fyzikální zákon.

Pokud větráte a pouštíte nad okna studený vzduch, klidně může být nad oknem studený překlad a je na problém zaděláno.

Plíseň nebude, pokud bude teplo a malá vlhkost.

Zateplení, pokud bude správně aplikováno, určitě pomůže, páč zvýší povrchovou teplotu stěny.

Dům je z šedých porobetonových tvárnic. Síla zdi je 38cm.
jak je to stará stavba, páč rozměr 38cm je mi divný..

Plíseň je dokonce v místech nad oknem, kde je cca. 1/3 dne otevřená ventilačka,.
to je jasné, páč ochlazujete povrch stěny nad oknem...

doplněno 16.11.14 11:55:

Honzo, neznám podrobně Váš barák, ale ve většině případů je příčina studená zeď. Udělejte pokus, sežeňte ventilátor se spínáním, a pouštějte teplý vzduch na určené místo.

Určitě se to zlepší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 01:07

Rozměr jsem změřil je cca.36cm, byl to dělaný dům na kšeft a já to koupil - nakonec snad i docela dobře, ale hodně jsem musel předělávat. Je nebo bylo zde hodně zfušováno. :( V příloze foto asi 1rok stará,...

Datum: 16.11.14 13:01

Pane Milane C - aby se to nezlepšilo...myslím, že jste zase poradil víceméně zbytečnost - to co radíte Honzovi, pomůže každému, kdo má plíseň, neboť to je úplně téměř logické, aby to tu plísen pozastavilo, ale z toho chudák nezjistí vůbec a "lautr" nic, příčinu to ani nenaznačí...Zeptejte se ho spíše na historii a podrobnosti stavby, pokud jste opravdu stavař, ukažte více ze svého přehledu.., myslím, že před lidmi často střílíte slepými náboji, mnohým to však stačí. Omlouvám se za upřímnost, ale jsem velmi nemile mnohdy překvapen, jak máme v republice stále víc a víc odborníků a expertů na všechno a nikdo z nich sem nepřispěje ---- nevíte, čím to je? Pokud víte, zkuste nám naznačit..., budeme rádi... Doufám, že se neurazíte, což bych nechtěl, jen chci naťuknout problém...

A pro honzu, nezlobte se na mne, ale chcete poradit a nepředáte žádné informace - zkuste stručně nastínit , vývoj historie stavby - tedy, pokud to alespoň trochu víte... , nejsme tady "koprfííldové"...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 17:48
avatar

sanyo, vůbec se nezlobím.

Honzovi jsem poradil, podle jeho popisu situace. Pokud se na mne někdo obrátí i mimo popradnu, třeba po skype, tak podobné řešíme několik dní.

Z popisu usuzuji, že má nízkou povrchovou teplotu, že musí zateplit..páč když oknem stále větrá, ochlazuje prostor nad oknem..

Vám se zdá zbytečnost, aby si ověřil, že mu radím dobře, zvýšit teplotu povrchu, já to beru jako důkaz toho, že mám pravdu.

Určitě to není špatnou hydroizolací, jak píšou jiní, páč to nemůže být nad oknem příčinou. Klidně mu můžu navrhnou, ať kontaktním teploměrem měří povrchovou teplotu zdi. Ale asi těžko to doma bude mít. Občas radím, aby si laicky změřil teplotu povrchu, že přitiskně pokojový teploměr stupnicí na zeď, zakryje ho polštářkem. Druhý den orientačně zjistí teplotu uvedeného místa..a hned jsem byl opět osočen, že ho navádím k něčemu, co nemůže přesně fungovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kjanik112*
Datum: 15.11.14 22:08

Zkuste topit týden na 24°C, pak zkuste plíseň setřít. Jaké máte vnitřní omítky, jádro 2 cm + jemná? Už jsem viděl úsporně stavěné domky, kde tvárnice byly uvnitř napenetrovány a natažena rovnou jemná. (Vrchol fušerství). Vlhkost z místnosti nemůže pojmout 3-4 mm silná vrstva omítky, navíc na bůhvíjak vydatné penetraci, to bude pak mokré a plesnivé pořád.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 16.11.14 00:21
Kolega bydlí v domě, kde má zdi devadesátky a problém byt vytopit. Říká, že Savem už zdi nestříká, protože sice to plíseň zlikviduje a zeď vybělí, ale protože se pak Savo přemění na sůl, zase to vodu přitáhne, zeď zvlhne a utvoří se plíseňznovu. Na zdi čas od času svítí UV lampou a plíseň se netvoří.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 08:20

Dobré ráno všem, jako neodborník, ale trošku zkušený praktik, bych osobně tipoval na 3 možnosti ( když tedy nevidím dům ze všech stran), kde by mohl by prapůvod v plísních : 1) Špatně udělaná základová deska, respektivě izolace samotných tvárnic na ní..., 2) To francouské okno přímo téměř na betonovém venkovním opláštění kolem domu nevěští vůbec nic dobrého ( tedy podle mne),... historie stavby... tam je téměř vždy příčina ! Tam by také mohl být narušen ten rosný bod... 3) Ty šedé tvárnice, nevím, kdysi jsem slyšel o nějakém podřadném braku, ale vůbec nevím zda byly šedé, bílé či růžové...? Obávám se, že jste nemusel koupit dům celkem v pořádku a teď jste nucen přemýšlet, kde se stala chyba, snad odborníci poradí pořádně, ale potřebují vždy móóc informací... Já osobně bych však nejvíce tipoval bod 2.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 21.11.14 18:05

Řešili jsme podobný problém. Matka si stěžovala že se jí dělá plíseň za nábytkem. Přitom šlo o byt po rekonstrukci, a předtím ty samé prostory byly naprosto suché a bez plísně. Dělali jsme zateplení a dali taktéž plastová okna s mikroventilací.

Zjistili jsme že celý problém byl ve špatném větrání. Máti si myslela že když v místnosti otevře okno na půl dne a nechá zavřené dveře, tak že je vyvětráno. Nad oknem tím pádem bylo vlhko nejvíc - zeď tam byla nejstudenější. V celé místnosti bylo sice zima, ale zato vlhko. A nejlepší špek byl že ani nevypínala topení... :(

Chodili jsme jí týden 4x denně na 5 minut otevřít všechna okna a udělat průvan, a bylo po problému.

Takže nejdřív zkuste tohle, možná + na čas trochu zvednout teplotu; a až pak řešit zateplování. Ono i větrat se dá dobře nebo špatně.

Správné je větrat tak, aby se co nejrychleji vyměnil v domě vzduch a tím snížila vlhkost; a přitom se zbytečně nesnižovala teplota vyhřáté zdi.

Také je dobré sledovat jak vlhko je venku, a větrat ideálně když neprší a nepadá rosa (vítr, slunce a mráz jsou ideální). Když už budete shánět ty vlhkoměry, můžete si jeden dát i ven, pro kontrolu. :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.